Kirysek czarnopasy

Ostatni wpis na blogu nazywał się Porady przed założeniem akwarium, początkujący akwaryści znajdą pomocne informacje przed założenie akwarium. Dziś czas na opis następnego gatunku z rodziny Callichthyidae - Kirysowate jest to Kirysek Czarnopasy. Łacińska nazwa ryby akwariowej Corydoras Melanistius. Ryby akwariowe Kiryski Czarnopase żyją w dorzeczu rzeki Essequibo w Gujanie.

Ryba akwariowa Kirysek Czarnopasy
Wygląd ryby akwariowe te mają boki ciała i tył głowy jasnobrunatnorózowawe z licznymi, drobnymi, w 8-9 podłużnych rzędach ułożonymi, czarniawymi punktami. U nasady płetwy grzbietowej ciemna plama, która z jednej strony rozciąga się na samą płetwę, a z drugiej strony nieco do przodu na boki ciała. Druga ciemna plama przechodzi przez oko i rozciąga się aż do początku grzbietu, za nią znajduje się wąski, jasny pasek. Pokrywy skrzelowe błyszczące, nieco złocistożółte. Płetwy: grzbietowa, ogonowa i odbytowa są przezroczyste z licznymi ciemnymi punktami. Tęczówka oka złotożółta.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 7 cm. 

Cechy płciowe samiec jest smuklejszy.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę tych rybek. Prowadzi denny, ale ruchliwy tryb życia.

Akwarium wymagają średnie lub duże, dobrze obsadzone roślinami o szerokich liściach zacieniających dno. Kiryski bardzo lubią nieco muliste dno z miękkiego piasku, ale należy zapewnić klarowność i natlenienie wody.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, idealnie przezroczysta !, stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 18-26°C. 

Pokarm kiryski odżywiają się resztkami roślin i pokarmu, które znajdują w akwarium. Zwykle jest to jednak niewystarczające i należy je regularnie dokarmiać rurecznikami, wazonkowcami, suchymi pokarmami, sałatą i parzonymi płatkami owsianymi. Pokarm pobierają ryby z dna akwarium.

Rozmnażanie świat akwarystyczny uznał za trudne. W naturze Kiryski Czarnopase zamieszkują niewielkie, okresowo silnie przesychające zbiorniki wodne. Rozmnażają się z nastaniem pory deszczowej, gdy następuje gwałtowne odświeżenie i równocześnie natlenienie oraz ochłodzenie wody. Również w akwarium wykazują z reguły pewną okresowość rozrodu i najchętniej rozmnażają się w okresie od listopada do marca.

Akwarium tarliskowe powinno być średniej wielkości 40-80 l. Na dnie powinniśmy umieścić warstewkę dobrze przemytego, drobnego piasku i leżące kamienie.

Akwarium musi być ustawione w zacienionym miejscu.

Woda świeża, znikoma twardość węglanowa, idealnie przezroczysta !, o temperaturze 25-28°C i pH około 7.

Ryby dorosłe przed tarłem trzymamy co najmniej przez 3-4 tygodnie w starej, nie zmienianej wodzie o temperaturze powyżej 20°C. W tym czasie obficie je dokarmiamy.

Do akwarium tarliskowego przenosimy parę ryb, a jeszcze lepiej samce i samice w proporcji 2:1. Tarło następuje zwykle następnego dnia. Ikra przyklejona jest do kamieni, albo do szyb akwarium. Ryby składają je najchętniej w najjaśniejszych miejscach. Tarlaki ikry nie zjadają, ale wyławiamy je po zakończonym tarle. W zależności od temperatury wyląg młodych następuje po 5-14 dniach, a wkrótce potem zaczynają one poruszać się po akwarium. Karmimy je drobnym, żywym pokarmem wrotki, larwy oczlików, mikro, larwy solowca oraz roztartymi na miazgę rurecznikami lub wazonkowcami. Przez pierwsze tygodnie wychowu młodych niezbędne jest zachowanie znacznej czystości akwarium i dobre natlenienie wody. Narybek rośnie dość szybko. Akwarystyka to piękne hobby.