Kirysek nakrapiany

Następny gatunek Kiryska z rodziny Rodzina Callichthyidae - Kirysowate ostatnio opisałem gatunek Kiryska Czarnopasego a dziś opiszę rybę akwariową Kiryska nakrapianego. Łacińska nazwa ryby Corydoras Julii czyli Kirysek nakrapiany Ten gatunek rybek akwariowych występuje w dorzeczu Amazonki.

Kirysek nakrapiany ryba
Wygląd ryby akwariowe mają boki ciała srebrzystoszare, z licznymi czarnymi plamkami, które na głowie zlewają się w nieregularne, ciemne paski. Wzdłuż ciała ciągnie się wąski, ograniczony srebrzyście z góry i z dołu, ciemny pasek. W górnej części płetwy grzbietowej ma ciemna plamę.

Długość tego gatunku dorastają do 6 cm.

Cechy płciowe samiec jest zwykle nieco mniejszy i smuklejszy.

Charakter są to ryby zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę tych rybek. Prowadzi denny, ale ruchliwy tryb życia.

Akwarium kirysek nakrapiany wymaga średnie lub duże, dobrze obsadzone roślinami o szerokich liściach zacieniających dno. Ryby Kiryski bardzo lubią nieco muliste dno z miękkiego piasku, ale należy zapewnić klarowność i natlenienie wody.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, idealnie przezroczysta !, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 25-27°C.

Pokarm ryby kiryski kirysek nakrapiany odżywiaja się resztkami roślin i pokarmu, które znajdują w akwarium. Zwykle jest to jednak niewystarczające i należy je regularnie dokarmiać rurecznikami, wazonkowcami, suchymi pokarmami, sałatą i parzonymi płatkami owsianymi. Pokarm pobierają ryby z dna akwarium.

Kirysek nakrapiany gatunek


Rozmnażanie jest niezbyt łatwe. Akwarium tarliskowe musi mieć pojemność około 40 l, być całkowicie szklane i urządzone oraz oświetlone podobnie, jak ryby kirysek pstry. Wskazane jest jednak umieszczenie w nim kilku kłębków mchu jawajskiego. Woda bardzo miękka (2-3°n twardości ogólnej, twardość węglanowa równa zero), uboga w sole mineralne, o temperaturze 28°C i pH około 7. Do akwarium wpuszczamy parę ryb, albo jeszcze lepiej samce i samice w proporcji 2:1. Codziennie wymieniamy co najmniej połowę wody na świeżą, o takiej samej twardości, zawartości soli mineralnych i pH, ale chłodniejszą o 2-4°C od wody w akwarium. Po kilku (z reguły 3-5) dniach dochodzi do tarła ryb. Należy jednak pamiętać, że ryby kirysek nakrapiany wykazuje wyraźną sezonowość rozrodu i najchętniej rozmnaża się w okresie od listopada do marca. Ikra składana jest zwykle na mchu jawajskim, rzadziej na szybach lub kamieniach. Dalsze postępowanie jest podobne, jak w przypadku kiryska pstrego. kiryski nakrapiane są stosunkowo mało produktywne i z jednego tarła rzadko uzyskuje się więcej niż 30 młodych.

Molinezja żaglopłetwa, Szczupieńczyk playfaira, Brzanka wysmukła, Ukośnik ozdobny