Oświetlenie LED w akwarium

Oświetlenie LED w akwarium oferuje większą elastyczność, łatwiejsze eksploatowanie, oświetlenie LED (dioda elektroluminescencyjna) wymaga mniej prądu, oświetlenie jest coraz bardziej popularne w wielu zastosowaniach technologicznych. Teraz dostępne jest również do oświetlenia akwarium. Czy to jest dla Ciebie? To zależy od indywidualnych priorytetów, ale będziesz zadowolony wiedząc, że wiele wcześniejszych problemów z oświetleniem LED zostało już rozwiązanych, co czyni to coraz bardziej odpowiednim wyborem dla każdego akwarysty.

Zmienne oświetlenie
Jedną z wielkich zalet oświetlenia LED jest zmienność, nie tylko wybór co kupić. W odróżnieniu od tradycyjnego oświetlenia akwarium halogenkowego lub fluorescencyjnego, lampy LED składają się z jednej żarówki, zamiast używać tablicy maleńkich żarówek emitujących różne długości fal światła. Te mogą być włączone lub wyłączone indywidualnie do własnych potrzeb, ręcznie lub przy użyciu czasomierza.

oświetloneakwarium
Ta różnorodność oznacza, że można wykorzystać ten sam system oświetleniowy, aby przedstawić pełen efekt światła słonecznego w ciągu dnia i delikatny efekt księżyca w nocy, zapewniasz rybom bardziej naturalistyczne środowisko oraz zachęcasz je do nocnej aktywności. Można też naśladować efekty takie jak chmury przechodzące nad głową, co powoduje, że ich otoczenie jest bardziej interesujące. Niektóre systemy LED posiadają ustawienie, które pomogą odtworzyć różowy blask wschodu i zachodu słońca.

Takie oświetlenie może być szczególnie przydatne, jeśli chodzi o hodowlę ryb akwariowych, działając jako zachęta do tarła ryb, oczywiście tylko w określonych porach dnia lub w szczególnych warunkach pogodowych.
Wzrost roślin

Kiedy oświetlenie LED użyto do akwarium pierwszy raz, uznano je za gorsze od metalohalogenkowego oświetlenia, ponieważ nie emitują tak silnego światła, ani nie zawiera pełnego spektrum kolorów potrzebnych wielu koralom. Teraz jednak jest inaczej. To dzięki dwóm sprawą: niebieskich diod (poszerzenie dostępnego widma) i systemu LED wysokiej mocy.

Niebieskie oświetlenie może nadal być ważne w zwykłym akwarium, ponieważ ułatwia wzrost zdrowych form glonów. Oznacza to, że warto dodatkowo zainwestować i kupić nowszy system oświetlenia LED, jeśli chcesz aby Twój ekosystem w akwarium rozwijał się, choć niektórzy są wciąż przekonani do oświetlenia podstawowego roślin.

Jeśli masz ryby akwariowe gatunki, które preferują niski poziom światła, ale chcesz, dać dodatkowy impuls dla roślin, możesz też kupić podwodne reflektory LED, które umożliwiają bezpośrednie dodatkowe światło dokładnie tam, gdzie chcesz. Należy unikać takiego oświetlenia gdzie, hoduje się ośmiornice, kraby, czy inne stworzenia akwariowe, które próbują chwytać rzeczy. Oświetlenie jest całkowicie bezpieczne w hodowli większości ryb akwariowych.

Ciepła i energia elektryczna
Kolejną dużą zaletą systemów oświetlenia LED jest ich niska emisja ciepła. Większość z nich ma wewnętrzne systemy chłodzenia za pomocą wentylatorów, które uniemożliwiają im ogrzewanie powierzchni wody. Oznacza to, że nie musisz martwić się o temperaturę w zbiorniku, gdy oświetlenie dzienne jest włączone, przegrzaniem akwarium w lecie ponieważ nie ingeruje oświetlenie w temperaturę akwarium
Jednym z powodów dlaczego systemy oświetlenia LED emitują mniej ciepła jest to, że zużywają mniej energii w pierwszej kolejności. To oznacza duże oszczędności w pierwszych latach życia systemu, może kosztować zaledwie połowę tego co praca systemie tradycyjnego. Jest również oczywiste, że jest bardziej przyjazne dla środowiska.

Koszt, trwałość i konserwacja
Minusem instalowania oświetlenia LED jest koszt, który wielu akwarystów uznaje za wygórowany. Pełny system dla średniej wielkości zbiornika może kosztować trochę. Dobrą wiadomością jest to, że ceny spadają szybko, zwiększone zainteresowanie powoduje, że producenci mogą zaoszczędzić pieniądze dzięki masowej produkcji.

Jeśli ten poziom inwestycji brzmi zbyt drogo, należy pomyśleć o różnych sprawach. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, gdzie zwykle żarówki trzeba wymieniać co dwa lata, systemy oświetlenia LED mają średnio siedem do dziesięciu lat okres eksploatacji, nawet jeśli używasz ich dwadzieścia cztery godziny na dobę. Niektóre będą działać jeszcze dłużej. Są łatwe w używaniu, po prostu należy zetrzeć korozje i sól co jakiś czas.

Nawet jeśli nie chcesz inwestować w oświetlenie LED już teraz, to warto mieć to na oku. Technologia jest coraz lepsza i lepsza, i wygląda na to, że to oświetlenie prawdopodobnie jeszcze bardziej stanie się popularne w przyszłości.

Chemia wody czyli woda odpowiednia do akwarium