Filtr wody do akwarium: typ mechaniczny, fizyczny, chemiczny, wewnętrzny i zewnętrzny

Chemia wody w akwarium jest najważniejsza do utrzymania w nim zdrowego ekosystemu, dlatego filtr do akwarium i filtracja oraz parametry chemiczne wody są ważne dla akwarysty i mieszkańców akwarium. Odpowiedni filtr gwarantuje nam powodzenie w hodowli. Filtry akwariowe można podzielić pod kontem oczyszczania wody, na filtry mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne a następnie dzieli się je jeszcze na filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wiele filtrów wyposażonych jest we wszystkie rodzaje filtrowania.

Zadaniem filtru do akwarium jest


filtracja w akwarium
Filtr w akwarium odpowiada za filtracje wody co powoduje usunięcie zbędnych szkodliwych substancji, poprawę klarowności wody, utrzymanie równowagi biologicznej i zapewnia odpowiednio skonfigurowane środowisko dla ryb akwariowych i roślin oraz innych zwierząt, które możemy hodować w zbiorniku. Wkłady filtracyjne oczyszczają wodę z zanieczyszczeń stałych, organicznych oraz chemicznych. Na filtrze nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ jest ważnym elementem wyposażenia każdego akwarium.

W sprzedaży jest wiele rodzajów filtrów akwarystycznych, zasadą jest aby filtr został dobrany do pojemności akwarium. Za silna filtracja będzie powodowała za dużą cyrkulację wody a za słaba na odwrót.

Po pewnym okresie czasu woda zaczyna być mętna i wydziela nie ciekawy zapach, powodują to odchody i niezjedzone przez akwariowe rybki reszki pokarmu leżące na dnie, również zgniłe elementy roślin zaliczają się do tego procesu, powstaje przez to trujący amoniak. Prace porządkowe w akwarium powinny być wykonywane regularnie. Zastanawiasz się może, przecież w jeziorach nie ma filtra wody i ryby żyją bez problemów, tak, ponieważ tam zachodzi naturalny cykl oczyszczania wody i takie zbiorniki są bardzo duże. Sami wiecie, że w akwarium trzeba regularnie podmieniać część wody na świeżą w proporcji 10-30% co 1-3 tygodni, a filter musi być wydajny i dobrany do akwarium. Dzięki podmianie wody i filtracji, substancje szkodliwe i zanieczyszczenia zostaną w dużej mierze usunięte, ponieważ w filtrze woda płynie poprzez substancje filtracyjne, dzięki temu szkodliwe substancje zostają w filtrze.

Filtr w akwarystyce i filtracja odpowiada za usunięcie zanieczyszczeń i substancji szkodliwych z wody w akwarium


Rodzaje zanieczyszczeń wody:

Organiczne to, odchody ryb, resztki pokarmu, obumarłe rośliny. Chemiczne to pozostałości po różnych środkach jak leki itp. Stałe zwane również mechaniczne, czyli grubsze zanieczyszczenia widziane gołym okiem.

Akwarystyczne metody filtracji wody w akwarium 

Filtr mechaniczny - Zapewnia filtrację fizycznych nieczystości. Ten filtr wyłapuje zanieczyszczenia z przepływającej wody przez niego, pozwala zatrzymać stałe cząstki. Wkłady do tego filtra, to wata syntetyczna, nylon, fizelina, wkłady gąbkowe, włókniny, wkłady ceramiczne. Podczas podawania leków tropikalnym  rybom akwariowym w filtrze nie powinien znajdować się węgiel aktywny. Filtracja mechaniczna jest pierwszą warstwą filtrującą, uniemożliwia to przedostanie zanieczyszczeń się do następnych warstw filtrujących.

Filtr chemiczny - Jest to oczyszczanie chemiczne bądź detoksykacja. Filtracja chemiczna wykorzystuje węgiel aktywny, jest też zwany absorpcyjnym. Celem jest oczyszczenie wody ze szkodliwych związków chemicznych jak amoniak, usuwa zabarwienie wody i preparaty chemiczne takie jak lekarstwa. Umieszczając wkładki torfowe w filtrze możemy zmiękczyć twardą wodę i obniżyć pH wody w zbiorniku. Chemiczny filtr można wykorzystać po leczeniu ryb. Wykorzystuje się chemiczną filtrację również na początkowym etapie życia akwarium, kiedy wkłady biologiczne nie są aktywne.

Właściwości absorpcyjne aktywowany węgiel ma przez około 2 tygodnie, później przekształca się w filtr biologiczny. Są również inne typy wkładów. Wkłady usuwające fosforany np. Seachem PhosGuard, JBL PhoSex Ultra, Aquamedic Antiphos, wielozadaniowe, usuwające azotyny, azotany, fosforany np. Filtus Nitras, JBL ClearMec Plus. Wkłady usuwające amoniak. Źródło: http://www.aquariumsklep.pl/Filtracja-w-akwarium-r55.html.

Filtr biologiczny - Filtracja biologiczna w akwarium odpowiedzialna jest za neutralizacje a nie za usuwanie jak wcześniej wymienione. Biologiczna filtracja to naturalny mechanizm do usuwania zbędnych produktów. Amoniak jest wytwarzany przez ryby akwariowe i bakterie spożywające rozkładające substancje, jest również szkodliwy. Wkłady biologiczne mają strukturę bardzo porowatą i przy odpowiednim dopływie tlenu rozwiną się bakterie nitryfikacyjne. Amoniak zmienia się w azotyny, substancje organiczne są rozkładane przez bakterie nitryfikujące i pierwotniaki. Kolejna przemiana to bakterie zamieniają azotyny do postaci mało szkodliwych azotanów. Jednak i one mogą być również zagrożeniem ryb, dlatego należy regularnie podmieniać wodę w akwarium. W takiej postaci jest składnikiem odżywczym dla roślin akwariowych. Prawie jak w naturalnym ekosystemie. Biologiczny filtr musi dojrzeć, to oznacza, że pożyteczne bakterie nitryfikacyjne muszą w nim się wytworzyć i skolonizować. Jednak biologiczna filtracja odgrywa dużą rolę w filtrowaniu wody w dojrzałym akwarium. Przykłady wkładów biologicznych: EHEIM SubstratPro, Sera Siporax, JBL SintoMec, ADA Bio Rio, Aquamedic Cerapore.

Wkład tego filtra należy czyścić tak, żeby nie wypłukać z niego całego zanieczyszczenia. Flora bakteryjna zawarta w pozostałościach nieczystości w filtrze przyśpieszy regenerację jej. Filtr nie powinien być czyszczony gorącą wodą i detergentami, można tego użyć wyłącznie do dezynfekcji po chorobie jedynie.

Szczegółowy podział filtrów został opisany mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Teraz zostaną rozpatrzone pod innym kontem, zostaną podzielone na wewnętrzne, zewnętrzne.

Filtry do akwarium rodzaje: wewnętrzne, zewnętrzne, ale jaki filtr wybrać ? 

Filtry akwariowe wewnętrzne


filtr wenętrzyny zielony
Filtr akwariowy wewnętrzny
Jak sama nazwa wskazuje filtr wewnętrzny znajduje się w środku akwarium, są również różne rodzaje.

Gąbkowe filtry napędza pompka która pompuje powietrze, są coraz rzadziej stosowane. Cechą ów filtru jest to, że powoduje nie duży przepływ wody w zbiorniku. Spełnia funkcję filtru biologicznego, ponieważ na powierzchni jego wkładu filtrującego mogą rozwijać się bakterie.

Turbinowe filtry składa się z turbiny i komory z wkładem do której pompuje wodę. Wykorzystują wkłady z gąbki, również usuwa azotyny. Pojemność akwarium nie ma znaczenia ponieważ filtry są różnego rodzaju można dobrać odpowiednio taki filtr. Cechą tego filtru jest duży przepływ wody, najlepiej działa jako filtr mechaniczny.

Bio filtr składa się  z kilku komór ma wkłady filtracyjne, może również posiadać grzałkę, lampę UV, jednak takie filtry są dość kosztowne.

Filtry kaskadowe zawiesza się na bocznej szybie akwarium. Pobiera filtr wodę rurką i przelewa ją kaskadą do zbiornika.

Filtry pod żwirowe pozwalają na rozwijanie pożytecznych bakterii pod żwirem. Filtr jest ukryty pod żwirem i praktycznie go nie widać.

Filtry akwariowe zewnętrzne

filter zewnętrzny fluwal
Filtr akwariowy zewnętrzny
Ten typ filtrów jest umieszczony na zewnątrz akwarium.

Kubełkowy filtr przypomina właśnie kubełek. Umieszcza się ten filtr w szafce pod akwarium. Węże doprowadzają wodę do i z filtra. Zapewnia filtrację biologiczną. Jeżeli zostanie zamontowana gąbka na wlocie wody, filtr nie zostanie zapchany cząstkami stałymi i taki filtr czyści się dość rzadko np. co 6 miesięcy.

Zalety filtrów akwariowych zewnętrznych:

- najczęściej jest wyposażony w deszczownię, zapewnia regulację mieszania wody i napowietrzania
- regulacja wydajności poprzez kurek na wężu
- większy pojemnik z możliwością włożenia większej ilości wkładów filtrujących (2-3-4 kosze)
- cicha praca, nie słychać prawie nic, chyba że plusk wody z deszczowni (choć i jego nie musi być)
- prosta obsługa, jednym ruchem odczepiasz go od przewodów i wynosisz cały do czyszczenia (węże mają specjalne zabezpieczenie przeciw wypływowe)
- łatwy montaż końcówki w dowolnych miejscach zbiornika i można tak ustawić że muł będzie sam się zbierał
- z reguły większa wydajność niż kaskad
- łatwość montażu - wystarczą małe otwory w pokrywie na same węże
- łatwo zamaskować i schować w akwarium
- dłuższa żywotność - większość posiada trzpień wirnika ceramiczny, kaskady i turbinki - stalowy
- rzadsza obsługa – w optymalnych warunkach można ograniczyć do 2-3 w roku
- przy pracach przy filtrze – nie stresują się ryby – można odłączyć bez dotykania akwarium

Wady filtrów akwariowych zewnętrznych:

- potrzebne dodatkowe miejsce w okolicy akwarium lub w szafce
- konieczność czyszczenia węży co 6 m-cy – zarastają glonami, osadami zmniejszając wydajność filtra
- wyższa cena
- waży z wkładami i wodą więcej niż inne filtry

Jak ustawić filtr w akwarium odpowiednio

To gdzie zostanie umieszczony filtr ma duże znaczenie, kubełkowy filtr musi stać na wysokości nie przekraczającej jego możliwości podane w instrukcji. Jeżeli masz akwarium postawione wyżej niż możliwości filtra wtedy należy go umieścić np. na taborecie inaczej nie da rady wypompować wody. Powyżej akwarium również nie należy go stawiać. A czy stoi w szafce czy obok akwarium to twoja decyzja.

Należy odpowiednio ustawić wlot i wylot filtra, należy uwzględnić odpowiedni obieg wody, żeby woda docierała w każde miejsce w akwarium. Właściwe natlenienie jest ważne dlatego należy umieścić dyszę wylotową przy powierzchni wody, nad bądź pod, aby wytworzyć ruch tafli wody.
Wewnętrzny filtr bez wężyka napowietrzającego, należy zamontować tak, żeby dysza była ustawiona równolegle do tafli nawet 1 cm pod, przez to będzie powierzchnia woda odpowiednio poruszała się. Wylot z filtra kubełkowe deszczownicy montuje się analogicznie do powyższego przykładu.

Jak dobrać filtr do naszego akwarium

Dobierając filtr do akwarium należy kierować się jego wydajnością. Woda z akwarium powinna być przefiltrowana 3 razy w czasie 1 godziny. Nabywając filtr kubełkowy, który jest wyposażony w kilka warstw filtrujących np. torf lub zeolit, jego paca przez nie zostanie upośledzana nawet o połowę. Więc kupując 700 nie jest przesadą dla 100 litrowego akwarium. Inne filtry również na podobnej zasadzie powinny być dobierane, nawet jeżeli są to gąbkowe.

Podsumowanie tematu filtrów do akwarium

Filtr musi mieć dobraną wydajność do litrażu akwarium, musi posiadać odpowiednią pojemność filtracyjną, dostosowaną do rodzaju akwarium i ilości ryb i innych żywych stworzeń, musi być trwały, bezpieczny i zapewniać nam wymagany poziom komfortu użytkowania, masz ubezpieczenie od zalania ? Powinien być cichy tak by jego praca 24h na dobę nie zakłócała nam komfortu wypoczynku w pobliży akwarium. Źródło:  http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/10-akwarystyka/9942-technika-w-akwarium-filtry-i-oswietlenie.


Należy pamiętać przy zakupie czy konserwacji filtra o wymienionych tu informacjach.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa