Kirysek karłowaty

Kirysek karłowaty ostatnio opisałem gatunek kiryska kirysek Nakrapiany dziś opiszę kolejnego z tej rodziny, łacińska nazwa ryby akwariowej Corydoras pygmaeus. ten gatunek występuje w okolicy ujścia rzeki Jiparana do Madeira na pograniczu brazylijskich stanów Amazonas i Rondonia.

Spis treści:
Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda, Pokarm, Rozmnażanie

Wygląd 

ciało żółtozielonkawe ze srebrzystym połyskiem. Wzdłuż ciała, od otworu gębowego do nasady płetwy ogonowej, ciągnie się wąski, ciemny pasek. Płetwy przezroczyste, bez rysunku.

Długość 

ryby tego gatunku dorastają do 4 cm, w akwariach nie przekracza z reguły 3,5 cm.

Cechy płciowe 

samiec tego gatunku ryby akwariowej jest smuklejszy.

Charakter 

są to ryby zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę tych rybek. Prowadzi denny, ale ruchliwy tryb życia.

Akwarium 

małe lub średniej wielkości, dobrze obsadzone roślinami o szerokich liściach zacieniających dno. Kiryski bardzo lubią nieco muliste dno z miękkiego piasku, ale należy zapewnić klarowność i natlenienie wody. Ze względu na niewielkie rozmiary kiryski karłowate można hodować razem tylko z niedużymi rybami najlepsze będą tu niewielkie kąsaczowate lub razbory.

Woda 

miękka lub średnio twarda, pH 6-7, idealnie przezroczysta (!), stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 23-25°C. Gatunek wrażliwy na zbyt niską temperaturę i jej skoki.

Rozmnażanie 

Jest niezbyt łatwe. Akwarium tarliskowe musi mieć pojemność około 15 l, być całkowicie szklane i urządzone oraz oświetlone podobnie, jak u kiryska pstrego. Wskazane jest jednak umieszczenie w nim kilku kłębków mchu jawajskiego.

Woda miękka (2-3°n twardości ogólnej, twardość węglanowa równa zero), uboga w sole mineralne, o temperaturze 28°C i pH około 7. Do akwarium wpuszczamy parę ryb, albo jeszcze lepiej samce i samice w proporcji 2:1.

Codziennie wymieniamy co najmniej połowę wody na świeżą, o takiej samej twardości, zawartości soli mineralnych i pH, ale chłodniejszą o 2-4°C od wody w akwarium. Po kilku (z reguły 3-5) dniach dochodzi do tarła ryb.

Należy jednak pamiętać, że wykazuje wyraźną sezonowość rozrodu i najchętniej rozmnaża się w okresie od listopada do marca. Ikra składana jest zwykle na mchu jawajskim, rzadziej na szybach lub kamieniach.

Dalsze postępowanie jest podobne, jak w przypadku kiryska pstrego. Jest stosunkowo mało produktywny i z jednego tarła rzadko uzyskuje się więcej niż 20 młodych.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa