Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa

Są to ryby akwariowe towarzyskie i niewymagające, platka najładniej eksponuje swój wygląd będąc w akwarium w grupie. Jeśli zdecydujesz się na kupno tych rybek w sklepie akwarystycznym, powinniśmy nabyć ich co najmniej 5-6 sztuk.

Spis treści:
1 Platka hodowana w proporcji 1:3
2 Akwarium nie duże byle zielone to lubi platka
3 Platka mały samiec, duża samica
4 Bez stresowe odchowywanie młody platek
5 Pierwsza lekcja przetrwania młodych platek
6 Podsumowanie tematu platek

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa
Najlepiej wybrać osobniki, które mają co najmniej 3 cm długości, przy tej wielkości możemy poznać czy ryby nie mają wad rozwojowych i genetycznych.

I dobrze też żeby rybki podobnie wyglądały, zyskamy pewność, że kupujemy platynki jednej odmiany.

Platka hodowana w proporcji 1:3

Jeśli chcemy szybko zaobserwować cud narodzin tych ryb akwariowych, nie narażając się na problemy, warto w sklepie akwarystycznym kupić ryby w proporcji 1:3 tzn. jeden samiec na minimum 3 samiczki. Osobnik płci męskiej cały czas zalecają się do samiczki, co w przypadku jednej pary mogło by się zakończyć zagonieniem samiczki na śmierć. Gdy w akwarium mamy większą ilość samic jest szansa że odpoczną od zalotów samca. Gdy w akwarium jest więcej samczyków na pewno zobaczymy nie groźne walki. W ich wyniku jeden samiec ucieka na drugą stronę akwarium, gdzie odpoczywa i zbiera siły, a żeby ponowić atak na przeciwnika.

Akwarium nie duże byle zielone to lubi platka

Platka - ryby akwariowe - 1
Zanim kupimy w sklepie akwarystycznym i przyniesiemy zmienniaki do domu, musimy przygotować dla nich akwarium. Jeżeli jeszcze nie masz akwarium powinieneś przeczytać artykuł Porady przed założeniem akwarium, Zakładanie akwarium, Urządzenie i pielęgnacja akwarium poradnik wideo. Jeżeli są to pierwsze ryby w naszym akwarium, możemy pominąć kwarantannę, Jeśli mają być wpuszczone do akwarium, w któym już pływają jakieś ryby, musimy najpierw wpuścić je do małego akwarium kwarantannowego.

Platka - ryby akwariowe - 2
W akwarium musimy utrzymywać temperaturę około 23-24 °C, a pH wody powinno wynosić około 7,2. Wielkość akwarium opiszą słowa im większy tym lepszy. Żeby rybą zapewnić komfort, wystarczy około 7 litrów na dorosłą sztukę, zalecane jest akwarium przynajmniej 80 litrów.

Akwarium musi być gęsto zarośnięte. Szczególnie zalecane są rośliny o pierzastych liściach np. rogatek czy kabomba. Tworzą one schronienie dla narybku, który musi chronić się przed osobnikami dorosłymi. Musimy jednak zwrócić uwagę że paltynki lubią pokarm roślinny i mogą czasem obgryzać delikatniejsze rośliny.

Platka - ryby akwariowe - 3
Platynki są rybami spokojnym możemy je trzymać z innymi rybami akwariowymi o podobnej wielkości. Współmieszkańcami akwarium nie powinny być mieczyki ani zmienniki wielobarwne (wariatusy) z wymienionym gatunkami platki będą się krzyżować. Jeśli kupiliśmy w sklepie akwarystycznym odmianę weloniastą, musimy zrezygnować z ryb obgryzającym innym płetwy, np. brzanek sumatrzańskich.

Platka mały samiec, duża samica

Platka - ryby akwariowe - 4
Platki są rybami akwariowymi jajożyworodnymi. Oznacza to iż ikra po zapłodnieniu rozwija się w ciele samicy, a na świat wydawane są w pełni wykształcone młode. Różnica w określeniu płci jest bardzo wyraźna. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Samiec płetwę odbytową ma szpiczasto zakończoną, a samiczka półokrągłą.

Zmiennik wymagają od nas trochę cierpliwości. Samczyki tego gatunku, późno się wybarwiają. W sklepach akwarystycznych można spostrzec rybki zupełnie nie podobne do osobników oglądanych w książkach. Nie warto tym się jednak zrażać, hodowla platek w dwójnasób wynagrodzi oczekiwania. Samce zmienników narzucają się samiczkom. Przez większość czasu samiczki muszą uciekać przed natrętnymi zalotnikami, co jakiś czas oczywiści im ulegają. Sam akt płciowy jest ciekawy, ale odbywa się szybko. Goniąc swoją wybrankę samiec w pewnym momencie podpływa do niej z boku, troszkę od dołu i wygina w jej kierunku płetwę odbytową przekształconą w gonopodium.
Zapłodnienie zachodzi w ciele samicy. co ciekawe długość trwania ciąży zależy od temperatury wody w akwarium i może trwać od 3 do 4 tygodni ( w dodatku jedno zapłodnienie wystarczy na kilka następnych porodów). Po tym czasie samica wydaje na świat około 60 młodych ryb. Oznaki zbliżania się porodu można zaobserwować po powiększającej się plamie ciążowej u samicy. Owa plama znajduje się w tylnej częsci brzucha, koło płetwy odbytowej i ogonowej.
Jeżeli zależ nam na odchowaniu jak największej liczby młodych, powinniśmy przenieść samicę do osobnego akwarium, kiedy tylko plama ciążowa stanie się bardzo widoczna. Czynność ta ma na celu zabezpieczenie młodych od zjedzenia przez dorosłe ryby.

Bez stresowe odchowywanie młody platek
Platka - ryby akwariowe - 5
Aby mieć szansę na wychowanie większej liczby młodych, możemy umieścić samicę w kotniku. Jest to mini klatka którą umieszczamy w akwarium przymocowaną do szyby. Otwory w niej są na tyle duże, iż malutki narybek wypłynie z kotnika bez najmniejszego problemu ale dorosła ryba akwariowa nie.
Przenosząc samicę na czas porodu, musimy zwrócić uwagę, żeby w docelowym akwarium, była woda o takich samych parametrach co w akwarium ogólnym. U gatunku ryb piękniczkowatych, do których zalicza się platka, w skutek nagłych zmian parametrów wody może dojść do wcześniejszego porodu. Zdarza się wtedy, że narybek nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, co może spowodować utratę całego miotu. Po zakończonym porodzie należy samicę odłowić z powrotem do akwarium ogólnego.
Najczęściej narybek rodzi się dość duży ma około 5mm długości. Wielkość narybku zależy bezpośrednio od od ilości wydanych na świat młodych tzn. im więcej młodych tym są mniejsze.

Pierwsza lekcja przetrwania młodych platek
Platka - ryby akwariowe - 6
Możemy również samicę pozostawić w akwarium ogólnym. W takim wypadku, jednak młodych będzie mniej, niż gdy przeniesiemy samicę do kotnika. w oddzielnym akwarium. Nie mniej jednak ta metoda jest również godna do polecenia, oszczędzamy samicy stresów powstających wyławiania jej z akwarium. Poza tym w akwarium ogólnym, przeżyją tylko osobniki z miotu, które wykazały się największym sprytem. Aby ułatwić młodym rybkom przetrwanie, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiedni wystrój akwarium. Akwarium musi być gęsto zarośnięte, najlepiej przez rośliny o drobnych listkach. Na schronienie dla narybku dobrze nadają się różdżyca i mech jawajski, a również rogatek i kabomby.

Samo schronienie nie wystarczy, młode rybki potrzebują jedzenia. Analogicznie jak rodzice, młode platynki są wszystkożerne. Można je karmić różnymi pokarmami suchymi, choć żywione tylko takim pokarmem rosną o wile wolniej. W początkowej fazie życia można karmić je tzw. pokarmem mikro czyli żywym węgorkami. Również warto podawać larwy solowca (Artemia salima), lub oczliki np. w postaci mrożonek. Taki dodatek pokarmowy znacznie przyśpieszy wzrost rybek. Nie możemy zapominać o znacznej ilość pokarmu roślinnego. Oprócz typowych karm spotykanych w sklepach akwarystycznych można podawać sparzone liście szpinaku albo pokrzyw. Żeby dodatkowo przyśpieszyć wzrost młodych rybek, musimy raz w tygodniu podmieniać około 1/4 wody w akwarium. Jak wszystkie piękniczkowate, platki mają bardzo szybką przemianę materii, na szczęście rekompensowaną przez niewielkie rozmiary. Nie mniej jednak podmiany wody w akwarium są bardzo ważne, jeżeli chcemy mieć duże i ładne ryby. Mocznik wydalany do wody w większych ilościach hamuje znacznie wzrost ryb. W celu przyśpieszenia procesu rozwojowego ryb hodowcy bardzo wcześnie już około 5-6 dnia życia rozdzielają narybek według płci. Nie stanowi to najmniejszego problemu, bo młode rybki różnią się od siebie jak dorosłe osobniki. Doświadczeni hodowcy zwracają uwagę, aby samiczki nie zaczęły rodzić zbyt wcześnie. Najlepiej aby samica odbyła pierwszy poród, gdy osiągnie długość co najmniej 3,5 - 4 cm. Dzięki temu dorasta do większych rozmiarów i bardziej cieszy oko. Źródło: Magazyn Akwarium - Sławomir Siudakiewicz Podsumowanie platki
  • należy do ryb piękniczkowatych
  • pochodzi z zarośniętych, wolno płynących i stojących Meksyku i Gwatemali
  • dorasta do 6 cm długości
  • w naturze najczęściej ma kolor oliwkowy, rzadko zdarzają się osobniki o ciemnym ubarwieniu
  • samce uzyskują pełne barwy po 1,5 roku życia
  • w akwarium jest wszystkożerna, a w skład diety muszą jednak wchodzić pokarmy roślinne
  • hodowcy uzyskali kilka pięknych odmian, z których najpopularniejsze to "Wagtail - najczęściej czerwona z czarnymi płetwami" i "Tuxedo - płetwy jasne, kolor od żółtego do czerwonego"
  • przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę, czy w sklepie akwarystycznym nie są nienaturalnie płochliwe
Podobny wpis: Zmienniak plamisty. Zakładanie akwarium