Kiryśnik czarnoplamy

Ostatnio opisałem rybę akwariową Kiryska karłowatego dziś opiszę ostatni gatunek z rodziny Callichthyidae - kirysowate będzie to Kiryśnik czarnoplamy. Łacińska nazwa tej ryby akwariowei Hoplosternum thoracatum. Ten gatunek ryb akwariowych występuje w północnej i środkowej części Ameryki Południowej oraz południowej część Ameryki Środkowej.

Ryba akwariowa Kiryśnik czarnoplamy
Wygląd tej ryby akwariowej jest dość zmienny, w zależności od miejsca pochodzenia. Wykazuje również cechy do zmienności ubarwienia w różnych warunkach otoczenia. Ciało i płetwy ma ciemno do czerwonobrunatne, grzbiet ma z reguły ciemniejszy, brzuch jest jaśniejszy. Na ciele i płetwach ryba ma liczne, ciemne plamy.

Długość rybki akwariowe tego gatunku dorastają do 20 cm, w akwariach nie przekracza 18 cm.

Cechy płciowe samce mają pierwszy promień płetwy piersiowej wyraźniej rozwinięty, o ciemnordzawym zabarwieniu. U samic pierwszy promień płetwy piersiowej jest ciemny, a nawet czarny i nie tak silnie rozwinięty jak u samca.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne, najlepiej trzymać kilka osobników w akwarium. Mimo dość znacznych rozmiarów ryby nie atakuje innych, mniejszych ryb w akwarium.

Akwarium duże lub bardzo duże akwarium, z posadzonymi pojedynczo rosnącymi, mocnymi roślinami o szerokich liściach. Podłoże musi być miękkie, z leżącymi dużymi kamieniami. Musimy jednak zapewnić klarowność wody (dobry filtr w akwarium). Nie możemy mieć za jaskrawego oświetlenia!

Woda w akwarium miękka do twardej, pH około 7, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-26°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, dżdżownice, rozwielitki, suche pokarmy, sałata.

Rozmnażanie nie jest łatwe, zależy głównie od doboru odpowiadającej sobie pary ryb akwariowych. Potrzebne jest dość duże akwarium tarliskowe co najmniej 50 l pojemności, przy poziomie wody około 20 cm, najlepiej całkowicie szklane, ale możliwe jest również użycie starego akwarium ramowego jeśli takie posiadamy. Podłoże powinno być ze żwirku, pojedynczo rosnące duże rośliny o szerokich liściach. Zalecana jest kryjówka w akwarium, w której samica znajdzie schronienie przed natarczywością samca. Akwarium musi być ustawione w zacienionym miejscu. Woda powinna być miękka twardość węglanowa poniżej 2°n, idealnie klarowna, o temperaturze 26-30°C i pH około 7. W naturze kiryśniki czarnoplame przyklejają ikrę do dolnej powierzchni pływających liści roślin, gdzie samiec buduje gniazdo z pęcherzyków powietrza. Tarło jest bardzo interesujące. W akwarium można je zaobserwować umożliwiając rybom składanie ikry pod pływającymi liśćmi grzybieni lub grążeli. Dla rozmnażania tego gatunku ryb najpraktyczniej jest jednak włożyć do akwarium tarliskowego płytkę okrągłą, o średnicy około 10 cm pomalowanego na zielono styropianu, która będzie pływać po powierzchni wody akwarium i będzie imitować liść. W tym celu można też umocować bezpośrednio pod powierzchnią wody kawałek pomalowanej na zielono szyby lub zielony, plastikowy talerzyk. Para do tarła powinna dobrać się sama ze stadka hodowanych ryb. Tarło następuje często po kilku lub nawet kilkunastu dniach od przeniesienia dobranych ryb do akwarium tarliskowego. W tym czasie dokarmiamy ryby rurecznikami lub wazonkowcami, codziennie oczyszczając akwarium i wymieniając przy tym około 10% wody. Dolewana woda musi być świeża, miękka, twardość węglanowa poniżej 2°n, bardzo czysta, o temperaturze 22-24°C i pH około 7. Po tarle samiec obejmuje opiekę nad ikrą, a samicę wyławiamy z akwarium. Na drugi lub trzeci dzień po tarle wyjmujemy płytkę z ikrą, którą inkubujemy na szalce Petriego w takiej samej wodzie, jak w akwarium tarliskowym. Wskazany jest dodatek Cilexu. Można także pozostawić ikrę z samcem w akwarium tarliskowym, ale ryzykujemy wtedy, że zaniepokojony czymś samiec ją zje. Młode wylęgają się po 4-6 dniach. Gdy zaczynają pływać przenosimy je do większego akwarium i rozpoczynamy karmienie wrotkami, larwami oczlików lub solowca. Dalszy wychów jest podobny jak kiryska pstrego. Ważne jest zachowanie czystości dna, ponieważ młode kiryśniki mogą ginąć, gdy jest ono zbyt zamulone.

Rodzina Loricariidae - Zbrojnikowate