Rodzina Callichthyidae - Kirysowate

Ryba akwariowa Callichthyidae - Kirysowate
Ryby akwariowe z rodziny Callichthyidae - Kirysowate rozprzestrzenione są w Ameryce Południowej i na Trynidadzie. Należące do niej ryby akwariowe z tej rodziny mają dwie płetwy grzbietowe, a także równierz dłuższe lub krótsze wąsy u otworu gębowego, które ułatwiają im wyszukiwanie pokarmu np. przeczesując dno.

Są to ryby akwariowe dość małe lub co najwyżej średniej wielkości, typowo słodkowodne. Prawie wszystkie gatunki z tej rodziny prowadzą denny tryb życia.

Wiele z nich zamieszkuje zbiorniki zamulone, okresowo co jakiś czas przesychające. Przeżycie w tak nie przyjaznych warunkach ułatwia im dodatkowy sposób oddychania, polegający na połykaniu powietrza, z którego tlen pobierany jest w końcowej, silnie unaczynionej części przewodu pokarmowego. W środowisku naturalnym ryby kirysowate rozmnażają się w okresie nastania pory deszczowej. W akwariach można to odwzorować poprzez odświeżanie wody i jej dobre natlenienie.

Gatunki ryb zadomowione w akwariach nie wykazują już wyraźnej sezonowości rozrodu, ryby świeżo importowane mogą jednak zachowywać się inaczej. U niektórych gatunków tej rodziny obserwujemy ciekawe formy opieki nad złożoną ikrą, większość wypadków jednak nie troszczy się o nią.