Kirysek Pstry kiryski pstre

Kirysek Pstry - Corydoras paleatus, występowanie występują w zlewisku La Plata, szczególnie w okolicach Buenos Aires i Montevideo.

Wygląd te mają podstawowe ubarwienie ciała oliwkowozielone do oliwkowobrunatnego z metalicznym połyskiem, Kirysek na grzbiecie i bokach ciała liczne, nieforemne, czarniawe plamy, uformowane jak gdyby w dwa podłużne pasy. Oprócz tego na całym ciele rozrzucone liczne, drobne cętki. Płetwy są szarawe z rzędami ciemnych cętek. W akwarystyce wyhodowano albinotyczną formę tej ryby, o cielistej barwie i czerwonych oczach.

Długość  tego gatunku dorastają do 7 cm.

Cechy płciowe samiec jest smuklejszy, o spiczasto zakończonej płetwie grzbietowej.

Charakter są to akwariowe zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę tych rybek. Prowadzi denny, ale ruchliwy tryb życia.

Akwarium wymagają średnie lub duże, dobrze obsadzone roślinami o szerokich liściach zacieniających dno. Kiryski bardzo lubią nieco muliste dno z miękkiego piasku, ale należy zapewnić klarowność i natlenienie wody.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, idealnie przezroczysta !, stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 18-26°C.

Pokarm Kiryski odżywiają się resztkami roślin i pokarmu, które znajdują w akwarium. Zwykle jest to jednak niewystarczające i należy je regularnie dokarmiać rurecznikami, wazonkowcami, suchymi pokarmami, sałatą i parzonymi płatkami owsianymi. Pokarm pobierają z dna akwarium.

Rozmnażanie świat akwarystyczny uznał za łatwe. W naturze Kiryski Pstre zamieszkują niewielkie, okresowo silnie przesychające zbiorniki wodne. Rozmnażają się z nastaniem pory deszczowej, gdy następuje gwałtowne odświeżenie i równocześnie natlenienie oraz ochłodzenie wody. Również w akwarium wykazują z reguły pewną okresowość rozrodu i najchętniej rozmnażają się w okresie od listopada do marca.

Akwarium tarliskowe powinno być średniej wielkości 40-80 l. Na dnie powinniśmy umieścić warstewkę dobrze przemytego, drobnego piasku i leżące kamienie.

Akwarium musi być ustawione w zacienionym miejscu.

Woda świeża, miękka, idealnie przezroczysta !, o temperaturze 18-20°C i pH około 7. Niektórzy akwaryści zalecają jednak wyższą temperaturę wody 23-25°C. dorosłe przed tarłem trzymamy co najmniej przez 3-4 tygodnie w starej, nie zmienianej wodzie o temperaturze powyżej 20°C. W tym czasie obficie je dokarmiamy.

Do akwarium tarliskowego przenosimy parę ryb, a jeszcze lepiej samce i samice w proporcji 2:1. Tarło następuje zwykle następnego dnia. Ikra przyklejona jest do kamieni, albo do szyb akwarium. Ryby składają je najchętniej w najjaśniejszych miejscach. Tarlaki ikry nie zjadają, ale wyławiamy je po zakończonym tarle. W zależności od temperatury wyląg młodych następuje po 5-14 dniach, a wkrótce potem zaczynają one poruszać się po akwarium. Karmimy je drobnym, żywym pokarmem wrotki, larwy oczlików, mikro, larwy solowca oraz roztartymi na miazgę rurecznikami lub wazonkowcami. Przez pierwsze tygodnie wychowu młodych niezbędne jest zachowanie znacznej czystości akwarium i dobre natlenienie wody. Narybek rośnie dość szybko. Akwarystyka to piękne hobby.