Kirysek strumieniowy

Ostatnio opisałem rybę akwariową z rodziny Kirysowatych rybę Kiryska Spiżowego teraz opiszę inny gatunek z tej rodziny Kiryska Strumieniowego. Łacińska nazwa ryby akwariowej Corydoras Arcuatus. Występowanie Ryby akwariowe Kiryski Strumieniowe pochodzą z Amazoni w okolicach miasta Tefe.

Ryba akwariowa Kirysek Strumieniowy
Wygląd ryby akwariowe te mają boki ciała szarożółte do delikatnie szarozielonych, brzuch biały. Od otworu gębowego, poprzez oko i cały grzbiet, aż do dolnej części nasady płetwy ogonowej ciągnie się ciemny, łukowato wygięty pas, który wchodzi aż na brzeg płetwy ogonowej. Płetwy bezbarwne. Pokrywy skrzelowe błyszczą słabym złocistym blaskiem.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 5 cm.

Cechy płciowe dość słabo zaznaczone. Samiec jest nieco mniejszy, o bardziej zaostrzonej płetwie grzbietowej i nieco dłuższych pierwszych promieniach płetw brzusznych. Samica nieco pełniejsza z profilu.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i spokojne, ale płochliwe (!). Nie znoszą towarzystwa innych, agresywnych lub niespokojnych gatunków ryb akwariowych.

Akwarium Wymagają średnie lub duże, dobrze obsadzone roślinami o szerokich liściach zacieniających dno. Kiryski bardzo lubią nieco muliste dno z miękkiego piasku, ale należy zapewnić klarowność i natlenienie wody.

Woda miękka lub średnio twarda, pH 6-7, idealnie przezroczysta (!), stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 23-25°C. Gatunek wrażliwy na zbyt niską temperaturę i jej skoki.

Pokarm Kiryski odżywiają się resztkami roślin i pokarmu, które znajdują w akwarium. Zwykle jest to jednak niewystarczające i należy je regularnie dokarmiać rurecznikami, wazonkowcami, suchymi pokarmami, sałatą i parzonymi płatkami owsianymi. Pokarm pobierają ryby z dna akwarium.

Rozmnażanie Pomimo pięknego wyglądu gatunek ten do tej pory nie jest rozmnażany dla celów handlowych. Osobniki spotykane niekiedy w handlu akwarystycznym pochodzą z odłowów w naturalnym obszarze występowania. W literaturze spotyka się wzmianki o sporadycznych rozmnożeniach tego gatunku w świeżej, miękkiej wodzie o temperaturze 27-30°C i znikomej twardości węglanowej. Brak jednak bliższych szczegółów.