Ile i jak karmić

Ostatni wpis na blogu nazywał się Akwarium Puntius Tetrazona Tank 112l polecam. W tym artykule opiszę temat karmienia ryb akwariowych, uważam że to jest bardzo ważny temat, który akwarysta musi bardzo dobrze znać, jak chce hodować piękne ryby akwariowe i podziwiać ich piękne barwy, ponieważ wygląd rybek jest również uwarunkowany od pokarmu którym je karmimy.

Ile i jak karmić?
Profesjonalni akwaryści zalecają karmić rybki akwariowe dwa do pięciu razy dziennie. Również zalecane jest raz w tygodniu przeprowadzenie ścisłego postu, i nie wiem jak by się przymilały nasze ryby to musimy twardo postanowić i nic im nie podawać do jedzenia w ten dzień. Co na celu ma dzień postu? A no to że ryby zjedzą wtedy wszystkie resztki pokarmu, którego wcześniej nie zjadły. A dzień postu dobrze zrobi rybą na zdrowie ich. Ta zasad nie tyczy się narybku, który musimy karmić przynajmniej 5 razy w ciągu dnia. Pokarmu powinniśmy podawać tyle żeby ryby akwaryjne zjadły go w ciągu 2-5 minut. Ta zasad nie dotyczy pokarmu zwanego zieleniną naturalną czyli np. sałata, szpinak, ogórki itp., która może pływać w akwarium nawet kilka dni. Rybki przeważnie nie zjadają jej od razu, co ie powinno nas niepokoić.

Podczas karmienia jedzenia nie możemy podawać za dużo. Przecież ryby w naturze, nigdy nie mają tyle pokarmu, żeby się przejeść. Większość ryb pozbawiona jest instynktu sytości, będą jadły aż pokarmu zabraknie. Zgubne może się okazać przekarmienie ryb akwariowych co doprowadzi do ich śmierci. Pozostawione resztki pokarmu w akwarium mogą również bardzo zanieczyścić wodę. Co za tym idzie, woda stanie się mętna pozbawiona tlenu i ryby mogą się udusić.

10 Złotych zasad karmienia ryb 

  1. stosuj bardzo różnorodne pokarmy
  2. lepiej nakarmić za mało niż za dużo
  3. zrób rybom jeden dzień postu w tygodniu
  4. dobieraj wielkość pokarmu do wielkości pyszczka ryby
  5. karm tak, tak aby każda ryba miała szansę się najeść
  6. przygotuj rybom pokarm ze składników naturalnych
  7. stosując pokarmy mrożone zamiast żywych, ograniczysz ryzyko chorób
  8. stosuj na przemian pokarmy roślinne i zwierzęce
  9. podawaj jak najmniej rureczników i larw ochotki
  10. pokarmy mrożone rozmrażaj i przepłukuj, a granulki i pałeczki namaczaj
Źródło: Magazyn Akwarium nr 1/12/01

Karmienie ryb pokarmem żywym uważa się za dość ryzykowne ponieważ istnieje możliwość przenoszenia tą drogą chorób, więc najlepiej zamrozić pokarm żywy zmniejsza to ryzyko zachorowania.

Różnorodny pokarm który podajemy i urozmaicony jadłospis pozwoli naszym rybom zapewnić dobrą kondycję i zwiększy ich odporność na choroby. Powinniśmy się starać tak karmić swoje ryby akwariowe, żeby w przeciągu tygodnia nie dostały 3 razy tego samego pokarmu. Oczywiście mogą zawsze znaleźć się pokarmy, które jednemu gatunkowi ryb będą smakowały bardziej a innym mniej, lecz nie musimy tym się za bardzo przejmować. Podczas zalecanego jednodniowego postu w ciągu tygodnia, znajdą wszystko co się nadaje do zjedzenia w akwarium.

Porady przed założeniem akwarium
Pokarmy ryb: