Porady przed założeniem akwarium

Ostatnio opisałem rybę akwariową Kiryska Strumieniowego dziś napiszę post z poradami do prowadzenia akwarium.

Porady, o których musisz wiedzieć przed założeniem Akwarium:
1. Akwarium nie jest martwe musicie o tym pamiętać, to nie jest zabawka lub wizytówka Państwa Ming, waza lub replika Michelangelo. Jest to żywy zbiornik. Akwarium uprawia się, oddycha, starzeje się, jak my. Należy traktować mieszkańców akwarium czyli rybki akwariowe, rośliny i inne żyjątka jako delikatną formę życia. W akwarystyce chodzi o to, aby stworzyć replikę życia środowiska naturalnego, na bardzo małą skalę, chodź by się wydawało że akwarium 1000 litrów to ogromny zbiornik ale wyobraźmy sobie akweny w jakich żyją ryby są o wiele większe.

2. Przed zakupem akwarium musimy wyznaczyć miejsce dla akwarium. Więcej możesz przeczytać we wpisie wybór miejsca dla akwarium.

3. NIGDY nie planuj postawienia akwarium w miejscu, gdzie Ty i Twoja rodzina przechodzi bardzo często w ciągu dnia, wąskim korytarzu lub obok drzwi lub na stole w centrum Twojego salonu! Umieść akwarium z dala od zasięgu dzieci i zwierząt.

4. Musisz uniknąć przestrzeń w której stoi akwarium, która zostanie bezpośrednie narażona na działanie promieni słonecznych, nawet jeśli pada słońce przez kilka minut na dobę i przez kilka miesięcy w roku. Jeśli akwarium będzie oświetlone światłem słonecznym, będą się rozwijać intensywnie glony co popsuje estetyczny wygląd zbiornika i dołoży nam obowiązków.

5. Pamiętaj że w miejscu gdzie postawisz akwarium potrzebne jest gniazdko elektryczne. Nie zapomnij sprawdzić starannie uziemienia i instalacji. Podczas wycieków zbiornika może być niebezpiecznie, najlepiej listwę elektryczną umieścić gdzieś wyżej na szafce.

6. Zawsze kupuj akwarium możliwie największego rozmiaru, żeby pasowało do miejsca gdzie ma stać i oczywiście naszego budżetu. NIGDY nie myśl jak mityczny głupiec, który powiedział: "Zacznijmy z mniejszym! Kupię większy zbiornik, jeżeli będzie się miał dobrze!" Będziesz tego żałował. Małe akwarium nie jest dobrym wyborem dla początkujących. Mniejsze akwaria są trudniejsze w utrzymaniu i można je zakładać tylko wtedy, gdy masz wystarczająco dużo doświadczenia.

7. NIGDY nie kupuj ryb i zbiornika razem. Przygotowanie zbiornika zajmie minimum dwa tygodnie, czasem więcej czasu potrzeba do przygotowania akwarium dla ryb. Jest to częstym błędem początkujących akwarystów że kupują akwarium i wpuszczają od razu rybki akwaryjne. Musisz pozwolić na rozwój akwarium ono musi dojrzeć, stworzyć się odpowiedni ekosystem i odpowiednie bakterie które pozwolą później rybą żyć.

8. Akcesoria do akwarium nie zawsze są extra. Wybierz filtr, grzałkę, pompkę powietrza i oświetlenie bardzo mądrze. Filtr do akwarium jest głównym urządzeniem do pomyślnego funkcjonowania akwarium. Istnieją różne typy filtrów do akwarium dostępnych na rynku. Jaki filtr będzie odpowiedni dla twojego akwarium, w znacznym stopniu zależy od rodzaju zaplanowanego akwarium, rozmiaru zbiornika, liczba ryb, które chcesz hodować, ich wielkości i tak dalej.

9. Początkujący akwaryści muszą zdawać sobie sprawę, że w pierwsze tygodnie mogą być frustrujące, jak ryby mogą umrzeć nagle, woda może stać się mętna lub zielona, rośliny mogą umrzeć lub mogą zostać pokryte brzydkimi glonami. Musicie się uzbroić w cierpliwość. Starajcie się zrozumieć przyczyny problemu.

10. Powinieneś być przygotowany do poświęcenia czasu zbiornikowi , rybom i roślinom. Nie musisz spędzać całego wolnego czas obok akwarium i wykonywać prace porządkowe. Po prostu spędzić godzinę lub pół, codziennie z akwarium. Oglądaj je, poczuj je dotknij, spróbuj je zrozumieć. Nigdy nie będziesz żałował tego poświęconego czasu akwarystyce!

Urządzenie i pielęgnacja akwarium poradnik wideo