Brzanka wysmukła

Brzanka wysmukła Pethia conchonius występują w Cejlonie, należy do rodziny karpiowatych ryb łacińska nazwa to (Cyprinidae).

Spis treści: Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda,
Pokarm, Rozmnażanie brzanka wysmukła.

Ryba akwariowa Brzanka Wysmukła

Wygląd

Brzanka ryby akwariowe te różnią się samiec od samicy, samiec ma grzbiet brunatny, boki ciała różowe. Wzdłuż ciała ciągnie się czarny pas, a nad nim węższy, złocisty. Płetwy ma różowo pomarańczowe. Samica ma także brunatny grzbiet, a dolną część ciała srebrzystoszarą. Wzdłuż ciała takie same pasy jak u samca, płetwy pomarańczowoszare.

Długość

tego gatunku dorastają do 5 cm.

Cechy płciowe

ów mają zauważalne różnice w ubarwieniu.

Charakter

są to ryby zgodne, ruchliwe i towarzyskie. Powinniśmy trzymać gromadkę rybek w akwarium. przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie wody. Samce odbywają między sobą widowiskowe walki, jednak nie czyniąc sobie przy tym krzywdy. Brzanka Wysmukła swoim zachowaniem bardzo przypomina niektóre gatunki ryb z rodziny kąsaczowatych niż inne Brzanki.

Akwarium

średnie lub duże, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda

miękka pH  6-7, krystalicznie  przezroczysta (!); pożądany dodatek garbników stara, regularnie nieznacznie odświeżana o temperaturze 23-26°C. Osobniki nie przeznaczone do rozrodu mogą byc hodowane również w wodzie średnio twardej o temperaturze do 25 C.

Pokarm

rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie brzanka wysmukła

tych ryb akwariowych jest niezbyt trudne. Wyciera się parę ryb samce i samice w proporcji 1:1. Ważne jest, aby samiec był starszy od samic i dobrze wybarwiony. Akwarium tarliskowe musi być całkowicie szklane, o pojemności około 10 l na parę ryb i o poziomie wody około 15 cm.

Zalecany jest ruszt ikrowy oraz wskazane są szerokolistne rośliny, obciążone kamykami przy korzeniach. Woda musi być miękka twardość węglanowa poniżej 2°n, o pH 6-7 i temperaturze 24-28°C. Akwarium tarliskowe ustawiamy w zacienionym miejscu, jego dolną połowę zaciemniamy czarnym papierem np. fotograficznym, bądź wstawiamy je w odpowiadający im wymiarami, sięgający do połowy wysokości karton.

Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy ryby według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Do tarło dochodzi czasami dopiero po kilku dniach. W tym czasie ryby tarlaki dokarmiamy rurecznikami lub wazonkowcami. Ryby akwariowe dorosłe należy wyłowić zaraz po obytym tarle, gdyż ze smakiem pożerają złożoną ikrę.

Narybek pethia conchonius karmimy natychmiast po rozpoczęciu pływania, gdyż jest bardzo wrażliwy na głód. Młode rybki rosną dość wolno. Narybek karmimy początkowo drobnym pyłem (pierwotniaki, wrotki), ale już w drugim dniu aktywnego życia zjada on larwy oczlików lub solowca.

Molinezja żaglopłetwa, Szczupieńczyk playfaira, Kirysek nakrapiany, Ukośnik ozdobny
Złota Rybka
Razbora Klinowa
Grubowarg Dwubarwny