Ryba Akwariowa: Brzanka wysmukła

Ryba akwariowa Brzanka Wysmukła
Pochodzenie Brzanki Wysmukłe występują w Cejlonie.

Wygląd ryby akwariowe te różnią się samiec od samicy. Samiec ma grzbiet brunatny, boki ciała różowe. Wzdłuż ciała ciągnie się czarny pas, a nad nim węższy, złocisty. Płetwy ma różowo pomarańczowe. Samica ma także brunatny grzbiet, a dolną część ciała srebrzystoszarą. Wzdłuż ciała takie same pasy jak u samca. Płetwy pomarańczowoszare.

Długość tego gatunku dorastają do 5 cm

Cechy płciowe ów mają zauważalne różnice w ubarwieniu.

Charakter są to ryby zgodne, ruchliwe i towarzyskie. Powinniśmy trzymać gromadkę rybek w akwarium. przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie wody. Samce odbywają między sobą widowiskowe walki, jednak nie czyniąc sobie przy tym krzywdy. Brzanka Wysmukła swoim zachowaniem bardzo przypomina niektóre gatunki ryb z rodziny kąsaczowatych niż inne Brzanki.

Akwarium średnie lub duże, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda miękka pH  6-7, krystalicznie  przezroczysta (!); pożądany dodatek garbników stara, regularnie nieznacznie odświeżana o temperaturze 23-26°C. Osobniki nie przeznaczone do rozrodu mogą byċ hodowane również w wodzie średnio twardej o temperaturze do 25 C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie tych ryb akwariowych jest niezbyt trudne. Wyciera się parę ryb samce i samice w proporcji 1:1. Ważne jest, aby samiec był starszy od samic i dobrze wybarwiony. Akwarium tarliskowe musi być całkowicie szklane, o pojemności około 10 l na parę ryb i o poziomie wody około 15 cm. Zalecany jest ruszt ikrowy oraz wskazane są szerokolistne rośliny, obciążone kamykami przy korzeniach. Woda musi być miękka twardość węglanowa poniżej 2°n, o pH 6-7 i temperaturze 24-28°C. Akwarium tarliskowe ustawiamy w zacienionym miejscu, jego dolną połowę zaciemniamy czarnym papierem np. fotograficznym, bądź wstawiamy je w odpowiadający im wymiarami, sięgający do połowy wysokości karton. Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy ryby według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Do tarło dochodzi czasami dopiero po kilku dniach. W tym czasie ryby tarlaki dokarmiamy rurecznikami lub wazonkowcami. Ryby akwariowe dorosłe należy wyłowić zaraz po obytym tarle, gdyż ze smakiem pożerają złożoną ikrę. Narybek karmimy natychmiast po rozpoczęciu pływania, gdyż jest bardzo wrażliwy na głód. Młode rybki rosną dość wolno. Narybek karmimy początkowo drobnym pyłem (pierwotniaki, wrotki), ale już w drugim dniu aktywnego życia zjada on larwy oczlików lub solowca.

Molinezja żaglopłetwa, Szczupieńczyk playfaira, Kirysek nakrapiany, Ukośnik ozdobny