Ryby Akwariowe: Molinezja żaglopłetwa

Łacińska nazwa tej ryby akwariowej w świecie akwarystyki to Poecilia velifera. Te ryby akwariowe pochodzą z Meksyk, przede wszystkim z półwyspu Yucatani.

Ryby akwariowe Molinezja żaglopłetwa
Wygląd ryby akwariowe mają boki ciała samiec ma błękitnozielone do oliwkowych, pokryte zielonosrebrzystymi do jasnobłękitnych, błyszczącymi plamami. A pomiędzy plamkami ryby mają podłużne rzędy szarozielonych do miedziano zabarwionych, ciemniejszych punkcików. Dolna część głowy i brzuch ma koloru szarobłękitnego. Na płetwach posiada bardzo podobny wzorek, jak na bokach ciała ryby. Generalnie typowo ubarwiona samica ma mniej błyszczących plamek na ciele, brak jej rzędów ciemniejszych punktów, a płetwy ma bezbarwne albo tylko z ciemniejszym rysunkiem. Akwarystyka jednak zaobserwowała jednak dość znaczną zmienność i wiele samic ryby może bardzo mocno przypominać ubarwieniem samce. Wiadomo jest że wyhodowano również szereg form w akwariach, które mają odmienne ubarwienie od formy dzikiej. Niektóre egzemplarze są bardzo dekoracyjne, lecz dość rzadko spotykane w krajowych akwariach, gdyż ich reprodukcja jest pracochłonna i trudna.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 15 cm, lecz w akwariach często znacznie mniejsza.

Cechy płciowe samiec ma płetwę odbytową przekształconą w gonopodium, a płetwę grzbietową bardzo silniej rozwiniętą, żaglową.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne oraz towarzyskie, tylko między samcami dochodzić może do walk o supremację. Ich negatywnym skutkom zapobiega dostatecznie duży zbiornik z możliwością ukrycia się wśród roślin oraz większa liczba egzemplarzy. Ryby akwariowe Mieczyki Hellera są dość ruchliwe, przebywają równie chętnie w całej toni wody. Dobrze skacze, niezbędne jest dokładne przykrycie akwarium przez akwarystę.

Akwarium powyżej 120 litrów, jasno oświetlone lubią słońce!, akwarium powinno być częściowo zarośnięte.

Woda zalecana średnio twarda do bardzo twardej, o lekko zasadowym odczynie pH 7,2-7,7, stara regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 23-28°C. Zalecany jest niewielki dodatek soli kuchennej do wody (dwie płaskie łyżeczki na 100 I wody).

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata !, parzone płatki owsiane !, glony !. Ważna jest duża ilość pokarmów roślinnych.

Rozmnażanie jest bardzo podobne, jak ryby akwariowe mieczyka Hellera. W wychowie narybku bardzo ważne jest duże akwarium, oraz obfitość pokarmu roślinnego, ponieważ inaczej samcom nie wykształcają się żaglowe płetwy grzbietowe, a te ryby akwariowe karłowacieją. Woda powinna mieć takie same właściwości, jak w akwarium z osobnikami dorosłymi, tylko wyższą temperaturę 26-28°C. Szczególnie piękne egzemplarze ryby molinezji żaglopłetwej uzyskuje się wychowując narybek w nasłonecznionych basenach w ogrodzie, gdzie należy zapewnić odpowiednią temperaturę wody. Oczywiście w naszych warunkach klimatycznych jest to możliwe w okresie od czerwca do sierpnia.
Szczupieńczyk playfaira, Kirysek nakrapiany, Brzanka wysmukła, Ukośnik ozdobny

Rodzina Cichlidae - Pielęgnicowate