Ryby Akwariowe: Szczupieńczyk playfaira

Łacińska nazwa tej ryby akwariowej w świecie akwarystyki to Pachypanchax playfairi. Te ryby akwariowe pochodzą z Seszele, znany także z basenów parkowych na Zanzibarze, gdzie jednak prawdopodobnie był wysiedlony sztucznie w ubiegłym stuleciu.

Ryby akwariowe Szczupieńczyk Playfaira
Wygląd samiec ma grzbiet brunatny, brzuch i boki ciała żółtawe, w odbitym świetle zielono połyskujące. Na bokach ciała ryby akwariowe mają podłużne rzędy czerwonych plamek. Płetwy ma żółtozielonkawe, ogonowa i odbytowa płetwy są ciemno obrzeżone. Łuski posiada szczególnie w okresie godowym wyraźnie odstające, co nie jest jednak objawem chorobowym. Samica ma barwy bardziej matowe, bardziej brunatna, na płetwie grzbietowej ciemna plama, poza tym ma płetwy bezbarwne.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 10 cm.

Cechy płciowe widoczne są różnice w ubarwieniu.

Charakter są to ryby akwariowe żywotne i wojownicze, zwłaszcza wobec osobników własnego gatunku i ryb o podobnej budowie ciała. Hodowla z innymi gatunkami jest możliwa, ale tylko z dostatecznie silnymi i żywotnymi, przebywającymi przeważnie w przydennej warstwie wody. Ryby akwariowe Szczupieńczyki Playfaira przebywają najchętniej w podpowierzchniowej warstwie wody.

Akwarium małe do dużego, dobrze zarośnięte, konieczne rośliny pływające, nie za jasne oświetlenie.

Woda powinna być miękka lub średnio twarda; lekko kwaśna lub obojętna o pH 6,5-7,0, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 22-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, dżdżownice, suche pokarmy, drobne owady !, larwy komarów !

Rozmnażanie podobne jak ryby akwariowe szczupieńczyka pręgowanego. Rozwój ikry trwa 10-14 dni.

Molinezja żaglopłetwa, Kirysek nakrapiany, Brzanka wysmukła, Ukośnik ozdobny

Rodzina Poecilidae - Piękniczkowate