Loricariidae - Zbrojnikowate

W tym wpisie opiszę kolejną rodzinę ryb akwariowych, która istnieje w świecie akwarystyki, będą to ryby akwariowe Zbrojnikowate. Te ryby akwariowe występują w północnej i środkowej części Ameryki Południowej.

Należące do niej ryby mają charakterystyczny, przyssawkowaty otwór gębowy. A co za tym idzie, w związku z taką jego budową woda obmywająca skrzela nie jest pobierana otworem gębowym, ale specjalnymi osobnymi otworami.

Ryby akwariowe Zbrojnikowate mają też dwie płetwy grzbietowe. Są nieagresywne w stosunku do innych gatunków, ryb w akwarium aktywne zwykle wieczorem i nocą. Większość gatunków prowadzi denny, skryty tryb życia i w akwarium są stosunkowo mało widoczne W naturze występują w wodach płynących czasem nawet bardzo wartkich, w akwarium wymagają w związku z tym bardzo dobrego natlenienia wody i lubią miejsca z przepływem wody w pobliżu przewietrzacza.

Ikra składana jest zwykle w kryjówkach, większość gatunków opiekuje się nią. Spośród wielu hodowanych w akwariach przedstawicieli rodziny, w kraju szerzej dostępne są dwa gatunki. Ancistrus sp. - Zbrojnik wąsacz kolczasty i Dasyloricaria filamentosa - Zbrojnik kolumbijski.