Zbrojnik wąsacz kolczasty

W tym wpisie opiszę jeden gatunek z dwóch gatunków ryb akwariowych z rodziny Loricariidae - Zbrojnikowate są to ryby akwariowe Zbrojnik wąsacz kolczasty. Łacińska nazwa tej ryby akwariowej Ancistrus sp. Ten gatunek ryb akwariowych znany jest z części dorzecza Ucayali w Peru. Prawdopodobnie jego zasięg jest znacznie większy.

Wygląd tej ryby akwariowej jest bardzo zmienne u różnych osobników. Podstawowe ubarwienie ciała jest ciemnooliwkowobrunatne, znane są też akwarystą osobniki jasnobrunatne, a również prawie czarne. Na ciele mają rozrzucone liczne jasne, żółtawocieliste punkty, które mogą zlewać się w większe plamy.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 15 cm, akwarystyka odnotowała w akwariach z reguły nie przekraczające 13 cm.

Cechy płciowe samce z reguły większe, na przedniej części głowy mają liczne, często porozgałęziane wyrostki. Samice z reguły mniejsze, przednia część głowy bez wyrostków lub są one tylko w postaci szczątkowej. Osobniki młodociane u obu płci nie mają wyrostków, ale samce są z reguły są większe.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne, prawie całkowicie ignoruje inne gatunki w akwarium. Można trzymać jeden lub kilka egzemplarzy. Zbrojniki żerują i są dość ruchliwe w późnych godzinach popołudniowych, wieczorem i wczesną nocą. W pozostałym czasie odpoczywają nieruchomo, przyssane do szyb, liści roślin lub dekoracji. W porównaniu z innymi przedstawicielami rodziny są to ryby akwariowe niepłochliwe, łatwe do obserwacji.

Akwarium wymagane jest średnie do bardzo dużego, zarośnięte roślinami o szerokich liściach, które zacieniają dno. Zalecane są dekoracje w akwarium z korzeni i dużych kamieni.
Woda w akwarium musi być miękka lub średnio twarda, o pH 6-7, regularnie znacznie odświeżana, o temperaturze 22-26°C, bardzo dobrze natleniona!

Pokarm akwaria w których obsadę stanowią zbrojniki stanowią służbę sanitarną odżywiając się glonami oraz leżącymi na dnie resztkami pokarmów. Należy je jednak regularnie dokarmiać mięsem rybim, sałatą, parzonymi płatkami owsianymi i suchymi pokarmami. Nie przekarmiać. Pokarm oczywiście pobierany jest z dna akwarium lub leżący na szerokich liściach roślin.

Rozmnażanie w świecie akwarystyki uznane jest niezbyt trudne, głównie zależy od doboru odpowiedniej sobie pary ryb, a w szczególności samca dążącego do tarła. Zbrojniki składają ikrę już w akwarium ogólnym, przy temperaturze wody 25-27°C i bardzo dobrym natlenieniu wody. Ważne żeby nie było jednak zbyt wielu samców w akwarium jeżeli chcemy, aby te ryby akwariowe rozmnażały się, to między kryjówkami poszczególnych samców musi być zachowana odległość przynajmniej 70 cm, ponieważ w przeciwnym wypadku rywalizują one między sobą i lęgi są nieudane. Ikra składana jest w kryjówce, którą w akwarium może być kawałek rury drenarskiej lub z PCV o średnicy wewnętrznej 30-60 mm i długości około 250 mm. Możemy również użyć łupiny orzecha kokosowego lub skleić grotę z kamieni. Samiec zajmuje się czyszczeniem wnętrze kryjówki. Ikra przyklejana jest w gronie u pułapu. Ziarna są stosunkowo duże (około 2,5 mm średnicy), koloru żółtopomarańczowego. Po złożeniu ikry samiec obejmuje nad nią opiekę, przepędzając samicę. Ruchami płetw tworzy przepływ wody, zapewniając w ten sposób odpowiednie natlenienie. W literaturze akwarystycznej spotyka się bardzo różne opinie, że nie opuszcza w tym czasie kryjówki i nie odżywia się. Obserwacje tej ryby akwariowej w akwariach dowodzą jednak, że czyni od czasu do czasu patrolowe wycieczki w akwarium bezpośrednim sąsiedztwie. Wylęg larw następuje po 4-7 dniach, a po dalszych 4-5 dniach młode zbrojniki opuszczają już wnętrze kryjówki. W tym czasie są one stosunkowo duże około 10 mm długości i zaraz zaczynają rozpływać się po akwarium, żerują i zachowują się na podobieństwo osobników dorosłych. Należy je intensywnie karmić roztartymi i sparzonymi płatkami owsianymi, sparzoną i roztartą sałatą, oraz roztartymi glonami i suchymi pokarmami. Musimy bezwzględnie zadbać o bardzo dobre natlenienie wody w akwarium, a także codziennie osuwać nieczystości z dna, wymieniając przy tym 10-20% wody na świeżą. W odpowiednich warunkach młode zbrojniki rosną szybko i po około dwóch miesiącach osiągają długość około 3 cm. Przeważnie samce rosną o wiele szybciej.

Wychów młodych zbrojników w akwarium ogólnym może być dość kłopotliwy. Dlatego też dobrze jest 1-2 dni po tarle przenieść kryjówkę, w której złożona jest ikra wraz ze znajdującym się w środku samcem do innego akwarium napełnionego taką samą wodą jak w akwarium ogólnym i ustawionego w zacienionym miejscu. Podłoże nie jest potrzebne, konieczny jest natomiast sprawny filtr akwariowy gąbkowy i przewietrzanie. Ważne żeby w czasie przenosin kryjówki była pełna wody. Zarówno ikra, jak i samiec znoszą dobrze taką zorganizowaną delikatnie przeprowadzkę do innego zbiornika. W nowym akwarium zapewniamy taką samą temperaturę i opiekę, jak wspomniałem wyżej. Kiedy młode rybki akwariowe zbrojniki opuszczą kryjówkę, to wyławiamy samca i wychowujemy narybek.

Zbrojniki możemy także rozmnażać w specjalnym akwarium tarliskowym. Powinno ono mieć pojemność przynajmniej 80 l i być postawione w zacienionym miejscu. Podłoże musi być z drobnego żwirku, niezbędne są kryjówki do składania ikry. Woda musi być miękka lub średnio twarda, regularnie odświeżana, bardzo dobrze natleniona !, o temperaturze 25-27°C. Do akwarium tarliskowego wpuszczamy dobraną parę ryb. Opieka nad nią jest taka sama, jak w akwarium ogólnym. Co pewien czas od kilku do kilkunastu tygodni para zbrojników składa ikrę i wylęga się narybek. Rodzice nie atakują i nie zjadają młodych. Opieka nad narybkiem i jego odżywianie są podobne, jak opisano wyżej. Nie jest jednak koniecznym codzienne oczyszczanie akwarium i odświeżanie wody, gdyż nadwyżki pokarmu są zjadane przez ryby dorosłe. Co pewien czas wyławiamy podrośnięte już młode rybki.

Zbrojnik kolumbijski