Zbrojnik kolumbijski

Łacińska nazwa tej rybki akwariowej Dasyloricaria fiiamentosa, występowanie Rio Magdalena oraz zalew Cinega w Kolumbii. Wygląd podstawowe ubarwienie jest piaskowożółtawe do brunatnożółtawego, z ciemnymi punktami na ciele i płetwach.

Ryba akwariowa Zbrojnik kolumbijski
Długość do 25 cm, w akwariach z reguły znacznie mniejszy.

Dymorfizm płciowy boki głowy oraz górna powierzchnia płetw piersiowych samca są pokryte wyrostkami skórnymi przypominającymi ciemne futerko. Przód głowy, przy patrzeniu z góry, zaokrąglony w zarysie. Samice nie mają wyrostków, a przód ich głowy jest bardziej trójkątny w zarysie. Cechy zachowania: ryba spokojna, aktywna nocą. Przebywa zwykle w pobliżu dna. Ze względu na skryty tryb życia jest zwykle mało widoczna.

Akwarium duże lub bardzo duże, zarośnięte roślinami o szerokich liściach, które zacieniają dno. Wskazane dekoracje z korzeni i dużych kamieni.

Woda miękka lub średnio twarda; pH 6-7, regularnie odświeżana, o temperaturze 23-26°C. Woda musi być bardzo dobrze natleniona!

Pokarm jak ryby z gatunku Ancistrus. Lubią sałatę!

Rozmnażanie podobne jak u ryb z gatunku Ancistrus. Ze względu na nieco inny kształt ciała kryjówka powinna być jednak dostatecznie długa. Istnieją również doniesienia, że zbrojniki kolumbijskie mogą składać ikrę na spodniej stronie szerokich liści roślin. Narybek jest bardzo wrażliwy na obecność związków azotowych w wodzie i w początkowym okresie jego wychowu należy codziennie wymieniać około 1/3 wody na świeżą. Wrażliwość ta zmniejsza się po około dwóch tygodniach.

Rodzina Cyprinodontidae - Karpieńcowate