Pielęgniczka agassiza

Artykuły akwarystyczne podają łacińską nazwę tej ryby akwarystycznej jako Apistogramma agassizi. Pochodzi z część dorzecza Amazonki oraz górnego biegu rzek Parana i Paraquay w Brazylii i Boliwii.

ryby akwariowe Pielęgniczka Agassiza
Wygląd ciało samiec ma szarobłękitnozielone, brzuch nieco pomarańczowy. Wzdłuż ciała ryby ciągnie się ciemny pas. Na bokach głowy i na płetwie ogonowej ma ciemny wzorek. Samica tego gatunku jest bardziej żółtawa, bez pięknego, barwnego rysunku na płetwie ogonowej.

Długość ryby akwarystyczne tego gatunku dorastają do 8 cm, samica mniejsza.

Cechy płciowe samiec jest wyraźnie większy, z błękitno biało podkreślonym rysunkiem na płetwie ogonowej, końce płetw grzbietowej, odbytowej ma zaostrzone.

Charakter ryby akwarystyczne są spokojne, lecz poszczególne egzemplarze szczególnie samce posiadają swoje rewiry w akwarium, których pilnują i bronią przed sobą. Do uszkodzeń ciała może dochodzi jednak tylko w zbyt małym akwariach. Rybki przebywają bardzo chętnie w przydennej partii wody akwarium, bardzo lubią kryjówki pod dekoracyjnymi korzeniami, w łupinach orzechów kokosowych lub np. leżących doniczkach i innych różnych kryjówkach. Te rybki akwariowe prowadzą jednak dzienny tryb życia i są w akwarium dobrze wyeksponowane. Można je hodować w akwarium ogólnym razem z innymi gatunkami ryb akwariowych o podobnych wymaganiach. Pielęgniczki Agassiza są bardzo wrażliwe na chemikalia.

Akwarium duże akwarium (81 - 120 l), akwarium musi być dobrze zarośnięte, z kryjówkami pod korzeniami lub w łupinach orzechów kokosowych i leżących doniczkach. Najlepiej możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda powinna być miękka, lekko kwaśna pH około 6,5, filtrowana i napowietrzana, regularnie znacznie odświeżana ponieważ pielęgniczki są bardzo mocno wrażliwe na zbyt starą wodę!, o temperatura powinna wynosić 23-25°C. Pożądany niewielki dodatek garbników w akwarium.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki.

Rozmnażanie podobne jak akarka paskowana. Artykuły akwarystyczne podają że wskazana jest jednak nieco kwaśniejsza woda pH około 6, z nie dużym dodatkiem garbników. Ikra składana jest z przeważnie na ściance wewnątrz kryjówki. Młode rybki rośną początkowo dość równomiernie, lecz przy około 2,5 cm długości następuje wyraźne przyhamowanie wzrostu samiczek, które potem jako dorosłe są mniejsze od samców.