Pielęgniczka agassiza Ryba Akwariowa Pielęgniczek

Artykuły akwarystyczne podają łacińską nazwę tej ryby akwarystycznej jako Apistogramma agassizi. Pochodzi z część dorzecza Amazonki oraz górnego biegu rzek Parana i Paraquay w Brazylii i Boliwii.

Wygląd ciało samiec ma szaro błękitno zielone, Pielęgniczka agassiza ma brzuch nieco pomarańczowy, wzdłuż ciała ciągnie się ciemny pas, na bokach głowy i na płetwie ogonowej ma ciemny wzorek. Samica tego gatunku jest bardziej żółtawa, bez pięknego, barwnego rysunku na płetwie ogonowej.

Długość tego gatunku dorastają do 8 cm, samica mniejsza.

Cechy płciowe samiec jest wyraźnie większy, z błękitno biało podkreślonym rysunkiem na płetwie ogonowej, końce płetw grzbietowej, odbytowej ma zaostrzone.

Charakter ryby akwarystyczne są spokojne, lecz poszczególne egzemplarze szczególnie samce posiadają swoje rewiry w akwarium, których pilnują i bronią przed sobą. Do uszkodzeń ciała może dochodzi jednak tylko w zbyt małym akwariach. Rybki przebywają bardzo chętnie w przydennej partii wody akwarium, bardzo lubią kryjówki pod dekoracyjnymi korzeniami, w łupinach orzechów kokosowych lub np. leżących doniczkach i innych różnych kryjówkach. Te rybki akwariowe prowadzą jednak dzienny tryb życia i są w akwarium dobrze wyeksponowane. Można je hodować w akwarium ogólnym razem z innymi gatunkami ryb akwariowych o podobnych wymaganiach. Pielęgniczki Agassiza są bardzo wrażliwe na chemikalia.

Akwarium duże akwarium (81 - 120 l), akwarium musi być dobrze zarośnięte, z kryjówkami pod korzeniami lub w łupinach orzechów kokosowych i leżących doniczkach. Najlepiej możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda powinna być miękka, lekko kwaśna pH około 6,5, filtrowana i napowietrzana, regularnie znacznie odświeżana ponieważ pielęgniczki są bardzo mocno wrażliwe na zbyt starą wodę!, o temperatura powinna wynosić 23-25°C. Pożądany niewielki dodatek garbników w akwarium.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki.

Rozmnażanie podobne jak akarka paskowana. Artykuły akwarystyczne podają że wskazana jest jednak nieco kwaśniejsza woda pH około 6, z nie dużym dodatkiem garbników. Ikra składana jest z przeważnie na ściance wewnątrz kryjówki. Młode rybki rośną początkowo dość równomiernie, lecz przy około 2,5 cm długości następuje wyraźne przyhamowanie wzrostu samiczek, które potem jako dorosłe są mniejsze od samców.

Rodzina Cichlidae - Pielęgnicowate