Mieczyk

Łacińska nazwa tej ryby akwariowej w świecie akwarystyki to Xiphophorus helleri - ryba akwariowa Mieczyk Hellera. Te ryby akwariowe pochodzą z południowego Meksyku i Gwatemali.

Ryby akwariowe Mieczyk
Wygląd w naturze wyróżnia się kilka gatunków tej ryby. Głównie posiadają one oliwkowozielony grzbiet, boki ciała żółtozielone, łuski ciemniej zaznaczone. Wzdłuż ciała ciągnie się, od otworu gębowego do nasady płetwy ogonowej, zygzakowaty, wąski pas o ceglastej barwie. W akwariach wyhodowano kilkanaście odmian barwnych tego gatunku: czerwone, czarne, czerwono-czarne, żółtawe, brązowawe, zielono-czarne, albinotyczne, pomarańczowe, wielobarwne i szereg innych. Wszystkie te formy krzyżują się swobodnie między sobą. Również specjalnie wyselekcjonowano formy o wydłużonych płetwach.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do, samice do 12 cm, samce bez mieczowatego wyrostka płetwy ogonowej do 10 cm. W za małych akwariach mieczyki silnie karłowacieją.

Cechy płciowe samiec obdarzony jest w płetwę odbytową przekształconą w gonopodium, a dolną część płetwy ogonowej wyciągniętą w mieczowaty wyrostek.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne oraz towarzyskie, tylko między samcami dochodzić może do walk o supremację. Ich negatywnym skutkom zapobiega dostatecznie duży zbiornik z możliwością ukrycia się wśród roślin oraz większa liczba egzemplarzy. Mieczyki Hellera są dość ruchliwe, przebywają równie chętnie w całej toni wody.

Akwarium duże do specjalnie dużego, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte.

Woda powinna być średnio twarda lub twarda, o lekko zasadowym odczynie pH 7,2-7,7, regularnie znacznie odświeżana !, o temperaturze około 22-25°C. Ryby znoszą również długotrwałe obniżki temperatury nawet do 16°C, ale przy racjonalnej hodowli nie jest to za bardzo wskazane. Nie lubią natomiast starej wody oraz wody o odczynie kwaśnym.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata !, parzone płatki owsiane !, glony !.

Rozmnażanie jest bardzo łatwe, samica, która ma urodzić młode ma pękaty brzuch. Izolujemy ją w osobnym, dobrze zarośniętym obsadzonym akwarium również powinny być rośliny pływające!, obficie karmimy, a po urodzeniu młodych odławiamy samice. Wychów młodych rybek jest nieproblematyczny,  jedzą od razu te same pokarmy, co ryby dorosłe tego gatunku, co najwyżej trzeba je odpowiednio rozdrobnić. Wyrastają w takich samych warunkach, co osobniki dorosłe. Mieczyki rozmnażane takim sposobem są jednak z reguły stosunkowo niskiej jakości i po wyrośnięciu zwykle nie przypominają pięknych, rasowych egzemplarzy, które można często oglądać na ilustracjach i wystawach. Uzyskanie takich ryb akwariowych jest znacznie bardziej pracochłonne i o wiele trudniejsze, a i oczywiście wymaga także pewnego doświadczenia. Niezbędne stworzenie jest odpowiednich warunków: krzyżowanie ze sobą tylko specjalnie wybranych egzemplarzy. Wymaga to doboru ryb i rozdzielenia odpowiednio wcześnie dojrzewających samców i samic, aby nie dopuścić do przypadkowych krzyżowań. Wychów narybku musi być prowadzony w dość dużym akwarium, przy częstym odświeżaniu wody. Właściwości wody powinny być takie, jak podano wyżej. Zalecane jest oświetlenie słoneczne przez kilka godzin na dobę. W wyżywieniu narybku niezbędny jest urozmaicony pokarm, przy czym roślinny szczególnie glony powinien stanowić ponad połowę podawanego pokarmu. Jest to warunkiem prawidłowego wzrostu, wykształcenia pięknych barw i rozwoju płetw u form długopłetwych. W pokarmie narybku czerwono ubarwionych mieczyków wskazany jest spory udział czerwono zabarwionych rozwielitek, co sprzyja intensywniejszym barwom tej ryby akwariowej. Niezbędna jest oczywiście stała selekcja wzrastających młodych rybek, gdyż tylko część egzemplarzy wykazuje pożądane, dekoracyjne cechy. Gdyż reguły mniej dekoracyjne, zdziczałe osobniki są bardziej żywotne i konkurencyjne muszą być eliminowane ze wspólnej hodowli z okazami o pożądanych cechach.