Brzanka wielkołuska - Brzanki wielkołuskie

Barbus oligolepis, pochodzenie: występują na Sumatrze.

Wygląd te różnią się ubarwieniem samiec od samicy, Brzanka boki ciała samca są brunatnoróżowe z takim samym połyskiem, samicy brunatnożółtawe z takim samym połyskiem. Łuski stosunkowo duże (przez to nazwa) i wyraźne. Płetwy samca - z wyjątkiem piersiowych - są czerwone, grzbietowa i odbytowa z czarnym obrzeżeniem. Płetwy samicy bezbarwne, lekko żółtawe.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 5 cm.

Cechy płciowe różnice w ubarwieniu - bardzo łatwo zauważalne jest czarne obramowanie płetwy grzbietowej i odbytowej u samca, którego brak u samicy.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, lecz należy trzymać co najmniej 3-4 osobniki w zbiorniku. Rybki są bardzo ruchliwe, cały czas pływają po całym akwarium. Brzanek Różowych nie wolno hodować razem z majestatycznie poruszającymi się rybami o długich płetwach (np. z żaglowcami), które im je obgryzają. Brzanka wielkołuska preferuje przydenną i środkową warstwę wody, w zbyt jaskrawym oświetleniu staje się płochliwa i nie ma prawidłowego, intensywnego zabarwienia.

Akwarium średnie lub duże, częściowo zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania. Nie za jaskrawe oświetlenie, potrzebne ciemne podłoże i dekoracje, zalecane dobrze zacienione miejsca pod szerokimi liśćmi roślin.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, stara i regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie tych ryb akwariowych jest niezbyt trudne. Brzanka wielkołuska Wyciera się parę ryb samce i samice w proporcji 1:1. Ważne jest, aby samiec był starszy od samic i dobrze wybarwiony. Akwarium tarliskowe musi być całkowicie szklane, o pojemności około 10 l na parę ryb i o poziomie wody około 15 cm. Zalecany jest ruszt ikrowy oraz pęki miękkolistnych roślin i rośliny pływające. Woda musi być miękka twardość węglanowa poniżej 2°n, o pH 6-7 i temperaturze 24-28°C. Akwarium tarliskowe ustawiamy w zacienionym miejscu, jego dolną połowę zaciemniamy czarnym papierem np. fotograficznym, bądź wstawiamy je w odpowiadający im wymiarami, sięgający do połowy wysokości karton. Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy ryby akwariowe według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Do tarło dochodzi czasami dopiero po kilku dniach. W tym czasie tarlaki dokarmiamy rurecznikami lub wazonkowcami. Ryby akwariowe dorosłe należy wyłowić zaraz po obytym tarle, gdyż ze smakiem pożerają złożoną ikrę. Narybek karmimy początkowo drobnym pyłem (pierwotniaki, wrotki), ale już w drugim dniu aktywnego życia zjada on larwy oczlików lub solowca.