Brzanka sumatrzańska Brzanki Sumatrzańskie Ryba

Brzanka - Łacińska nazwa Barbus tetrazona, pochodzenie występują na Sumatrze i Borneo.

Wygląd ryby te Brzanka sumatrzańska mają boki ciała żółtawe, złociście błyszczące z czterema czarnymi, pionowymi pasami, z których trzeci ciągnie się na płetwę grzbietową i odbytową, płetwy mają pomarańczowo-czerwone.

Długość tego gatunku dorastają do 7 cm, w akwariach przeważnie mniejsza.

Cechy płciowe samiec tego gatunku jest mniejszy i smuklejszy, żywiej ubarwiony, co bardzo mocno widać po krwiście czerwonych płetwach brzusznych.

Charakter są to ryby akwariowe towarzyskie i wesołe, przeważnie przebywają w środkowej warstwie wody w akwarium. Powinniśmy trzymać co najmniej 5-6 osobników, w stadku Brzanek Sumatrzańskich wyraźnie zauważalna jest hierarchia. W żadnym przypadku nie wolno ich hodować razem z rybami o długich płetwach, które Branki im obgryzają.

Akwarium zalecane duże jasno oświetlone, częściowo zarośnięte roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda powinna być miękka lub średnio twarda pH 6-7 stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 23-26°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata.

Rozmnażanie rozmnaża się niezbyt trudno. Dobór pary tarlaków nastręcza czasem trudności i najlepiej przeprowadzić go z gromadki co najmniej kilkunastu hodowanych rybek, wybierając te które już w akwarium ogólnym wykazują zainteresowanie sobą. Akwarium tarliskowe powinno być całkowicie szklane, dla pary ryb o pojemności około 20 l i poziomie wody około 15 cm, ustawione w cieniu. Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin. Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Dodatkowo powierzchnię wody należy pokryć w 1/3 roślinami pływającymi (paprotnice, pistia, pływające pędy wywłocznika, kabomby lub moczarki). Woda miękka, o zerowej twardości węglanowej, pH 6-7 temperaturze 24-28°C.

Tarlaki przed tarłem rozdzielamy według płci na 14 dni i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Ryby te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie.

Młodziutkie rybki są bardzo wrażliwe na brak pokarmu drobny pył (wrotki) podajemy natychmiast po rozpoczęciu przez pierwsze z nich pływania, a na drugi dzień larwy oczlików lub solowca, zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Brzanki Sumatrzańskie przenieść wraz z wodą do większego akwarium.