Brzanka Brokatowa Ryby Akwariowe gatunki dla początkujących

Brzanki Brokatowe Pochodzenie nie występuje w środowisku naturalnym jest rybą wyhodowaną w akwariach ksantoryczną (złotą) formą odmiany Zielonej, występującej w południowo-zachodnich Chinach.

Wygląd

mają grzbiet i tylna część ciała żółtopomarańczowe, brzuch białawy, Brzanka brokatowa u podstawy płetwy ogonowej znajduje się ciemniejsza plama, w górnej części ciała drobniejsze, ciemne plamki. Płetwy częściowo bezbarwne, a częściowo z pomarańczowym odcieniem.

Długość

tego gatunku dorastają do 7 cm.

Cechy płciowe

samiec tego gatunku ryb jest smuklejszy i mniejszy, mocniej ubarwiony.

Charakter

są to ryby zgodne i towarzyskie, najlepiej czują się w gromadce. Bardzo ładnie ryby prezentuje się na ciemnym tle.

Akwarium

średnie lub duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda

powinna być miękka do twardej, pH około 7, stara i regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25°C.

Pokarm

rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie

jest dość łatwe. Możemy wycierać parę ryb lub też samce i samice w proporcji 2:1. Wskazane jest, żeby samce były nieco starsze od samic i dobrze wybarwione. Akwarium tarliskowe powinno być dostatecznie duże co najmniej 60 cm długości, o poziomie wody około 15 cm. Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin.

Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Dodatkowo powierzchnię wody należy pokryć w 1/3 roślinami pływającymi (paprotnice, pistia, pływające pędy wywłocznika, kabomby lub moczarki). Akwarium tarliskowe powinno stać w cieniu. Woda miękka lub średnio twarda, o twardości węglanowej poniżej 2°n, pH około 7 i temperaturze 22-24°C.

Tarlaki przed tarłem rozdzielamy według płci na 14 dni i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem.

Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.

płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek.

Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Brzanki Różowe przenieść wraz z wodą do większego akwarium.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa