Brzanka purpurowa

Ryba akwariowa Brzanka Purpurowa
Barbus nigrofasciatus, pochodzenie ryby akwariowe Brzanki Purpurowe występują w Cejlonie.

Wygląd ryby akwariowe te różnią się samiec od samicy. Przednia część ciała dojrzałego samca jest purpurowofioletowa, a tylna ciemna, aż do prawie czarnej. W poprzek ciała 3-4 ciemne pasy przechodzą. Płetwy brzuszne, piersiowe, grzbietowa i odbytowa są czarne, a ogonowa bezbarwna z ciemniejszymi promieniami. Samica ma ubarwienie żółtawoszare, błyszczące, z 3-4 ciemnymi, poprzecznymi pasami. Samicy płetwy są bezbarwne.

Długość ryby akwariowe tego gatunku do 7 cm.

Cechy płciowe ryby różnią się ubarwieniem.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, lecz należy trzymać co najmniej 3-4 osobniki w zbiorniku. Ryby są bardzo ruchliwe, cały czas pływają po całym akwarium. Brzanek Różowych nie wolno hodować razem z majestatycznie poruszającymi się rybami o długich płetwach (np. z żaglowcami), które im je obgryzają. Brzanka purpurowa preferuje przydenną i środkową warstwę wody, w zbyt jaskrawym oświetleniu staje się płochliwa i nie ma prawidłowego, intensywnego zabarwienia.

Akwarium średnie lub duże, częściowo zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania. Nie za jaskrawe oświetlenie, potrzebne ciemne podłoże i dekoracje, zalecane dobrze zacienione miejsca pod szerokimi liśćmi roślin.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, stara i regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie jest dość łatwe. Możemy wycierać parę ryb akwariowych lub też samce i samice w proporcji 1:1. Wskazane jest, żeby samce były nieco starsze od samic i dobrze wybarwione. Akwarium tarliskowe powinno być dostatecznie duże co najmniej 60 cm długości, o poziomie wody około 15 cm.
Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin. Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Dodatkowo powierzchnię wody należy pokryć w 1/3 roślinami pływającymi (paprotnice, pistia, pływające pędy wywłocznika, kabomby lub moczarki). Akwarium tarliskowe musi być ustawione w głębokim cieniu. Wymagana jest miękka woda, o twardości węglanowej poniżej 2°n, temperaturze 24-28C i pH około 7. Tarlaki przed tarłem rozdzielamy według płci na 14 dni i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Rybki akwariowe te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Brzanki Purpurowe przenieść wraz z wodą do większego akwarium.