Brzanka różowa

Ryba akwariowa Brzanka Różowa
Barbus conchonius, pochodzenie ryby akwariowe brzanki różowe występują północno-wschodnich Indiach. Wygląd ryby akwariowe te mają grzbiet ciemnooliwkowy, boki ciała są błyszczące, u samca różowe, u samicy żółtawozielone. W tylnej części ciała znajduje się ciemna, żółto obrzeżona plama. Płetwy samca są przezroczyste i lekko różowawe, samicy ma również przezroczyste lecz żółtawe. Bardzo efektowna jest wyhodowana w akwariach odmiana Brzanki Różowej o wydłużonych płetwach.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 14 cm w naturze, zwykle w akwariach nie rosną większe niż 7 cm.

Cechy płciowe różnice w ubarwieniu.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, lecz należy trzymać co najmniej 3-4 osobniki w zbiorniku. Ryby są bardzo ruchliwe, cały czas pływają po całym akwarium. Brzanek Różowych nie wolno hodować razem z majestatycznie poruszającymi się rybami o długich płetwach (np. z żaglowcami), które im je obgryzają.

Akwarium średnie lub duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda powinna być miękka do twardej, pH około 7, stara i regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 18-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie jest dość łatwe. Możemy wycierać parę ryb lub też samce i samice w proporcji 2:1. Wskazane jest, żeby samce były nieco starsze od samic i dobrze wybarwione. Akwarium tarliskowe powinno być dostatecznie duże co najmniej 60 cm długości, o poziomie wody około 15 cm.
Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin. Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Dodatkowo powierzchnię wody należy pokryć w 1/3 roślinami pływającymi (paprotnice, pistia, pływające pędy wywłocznika, kabomby lub moczarki). Akwarium stawiamy w jasno oświetlonym miejscu najlepiej żeby padały na nie poranne promienie słońca. Woda miękka lub średnio twarda, o twardości węglanowej poniżej 2°n, pH około 7 i temperaturze 22-24°C. Tarlaki przed tarłem rozdzielamy według płci na 14 dni i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Ryby akwariowe te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Brzanki Różowe przenieść wraz z wodą do większego akwarium.