Zwinnik Costello

Ryby akwariowe Zwinnik Costello
Hemigrammus hyanuary - zielny neon, pochodzenie ryby akwariowe Zwinniki Costello znaleziono po raz pierwszy w jeziorach w okolicach Manaos. Występuje również w górnym biegu Amazonki, od lquitos do Sao Paulo de Olivenca.

Wygląd ciało jest w górnej części żółtawe do oliwkowo-zielonego, w dolnej części - zielonosrebrzyste. Wzdłuż ciała ciągnie się błyszczący, zielony pas. W dolnej części ogona zachodząca aż na płetwę ogonową ciemna plama; w górnej części - błyszcząca, żółta. Płetwy bezbarwne.

Długość do 4 cm.


Cechy płciowe samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, które oglądane gołym okiem wyglądają jak delikatna, jasna kreseczka.

Charakter gatunek zgody i towarzyski, ale równocześnie płochliwy. Należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej i podpowierzchniowej warstwie wody.

Akwarium duże; poza tym, jak neon Innesa.

Woda  miękka,  pH  6-7, krystalicznie przezroczysta, regularnie znacznie odświeżana(!), o temperaturze 23-25 C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy, larwy komarów !.

Zwinnik Costello - ryby akwariowe - zdjęcia 1

Zwinnik Costello - ryby akwariowe - zdjęcia 2

Zwinnik Costello - ryby akwariowe - zdjęcia 3

Rozmnażanie trudne Zwinnik Costello wymaga do tarła odpowiednio dużego akwarium tarliskowego. Powinno mieć co najmniej 40 cm długości, co najmniej 15 l i poziom wody około 15 cm, być całkowicie szklane i odkażone. Wskazane jest użycie rusztu ikrowego.  Jako podłoża do składania ikry używamy kłębka mchu jawajskiego, przetrzymanego w kwarantannie i zdezynfekowanego (neon Innesa). Boki akwarium przysłaniamy kartonem, tak aby we wnętrzu panował półmrok. Woda w akarium tarliskowym powinna być bardzo miękka (twardość ogólna około 20 n, twardość węglanowa równa zero), lekko kwaśna (pH 6,5), o temperaturze 26 C.  Nadaje się woda źródlana lub filtrowana przez dwie doby przez torf mieszanka wody destylowanej z twardszą wodą o dużej czystości chemicznej i mikrobiologicznej. Hodowcy stosują także wodę zmiękczoną za pomocą kationitu, ale trudniej jest tu uzyskać wymaganą idealną jej klarowność. Przygotowanie wody do akwarium tarliskowego i jego napełnienie jest podobne, jak u Neona Innesa. Przy rozmnażaniu zwinnika Costello należy pamiętać, że nie każda samica trze się z każdym samcem - podstawową rzeczą jest dobór odpowiadającej sobie pary. Wyboru można dokonać obserwując rybki w akwarium ogólnym. Z reguły do rozpłodu najlepiej nadają się osobniki, które dopiero osiągnęły dojrzałość płciową. Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego podobnie jak Neony Innesa. Samców nie odławiamy siatką, gdyż zaczepiają się o nią haczykami płetwy odbytowej i obłamują je, tracąc tym samym zdolność do pomyślnego odbycia tarła. Należy posłużyć się fajką szklaną, gdy ryby już śpią i są łatwiejsze do wyłowienia. Tarło następuje z reguły na drugi lub trzeci dzień wieczorem. Ryb dorosłych w akwarium tarliskowym nie karmimy, a po tarle wyławiamy sprzętem zdezynfekowanym wrzątkiem. Akwarium tarliskowe dokładnie zaciemniamy. Dalsze postępowanie jest podobne, jak w wypadku Neona Innesa, z tym że młode Zwinniki Custello rosną szybciej. Zwykle już na drugi dzień aktywnego życia potrafi zjadać larwy oczlików lub solowca.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa