Zwinnik Jarzeniec

Hemigrammus Erythrozonu pochodzenie Gujana. Ciało szarozielone, grzbiet nieco ciemniejszy, brzuch o odcieniu srebrzystym. Od oka do podstawy płetwy ogonowej ciągnie się błyszczący, czerwony pas; płetwy przezroczyste; końce płetwy grzbietowej, odbytowej i brzusznych wyraźnie białe.Ryby akwariowe Zwinnik Jarzeniec
Długość do 4,5 cm.

Cechy płciowe samica jest większa, o „pełniejszym" brzuchu; samiec jest bardziej smukły i robi wrażenie jakby był niedokarmiony.

Charakter jak neon Innesa

Akwarium jak neon Innesa.

Woda miękka; pH 6-7; krystalicznie przezroczysta (!); pożądany dodatek garbników stara, regularnie nieznacznie odświeżana; o temperaturze 23-25°C. Osobniki nie przeznaczone do rozrodu mogą być hodowane w wodzie o temperaturze do 28°C.

Pokarm jak bystrzyk Axelroda.

Rozmnażanie dość trudne, gdyż ikra i larwy są wrażliwe na zanieczyszczenia chemiczne, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Dobór pary tarliskowej przeprowadzamy podobnie, jak zwinnika nadobnego. Przeznaczonych do rozrodu samców nie wolno odławiać siatką (p. zwinnik Costello). Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność 5-10 I, przy poziomie wody około 15 cm, być odkażone. Oświetlenie takie, aby wewnątrz panował półmrok; dolna połowa całkowicie zaciemniona czarnym papierem, albo akwarium wstawione w odpowiadający rozmiarami, sięgający do połowy wysokości karton. Użycie rusztu ikrowego nie jest konieczne. W jednym z narożników umieszczamy niewielką kępkę zdezynfekowanego mchu jawajskiego (p. neon Innesa). Woda powinna być miękka (5-8°n twardości ogólnej, twardość węglanowa poniżej 0,5°n), lekko kwaśna (pH około 6,5), z dodatkiem garbników, o temperaturze 25-28°C. Pochodzenie, przygotowanie i czystość wody mają podobne znaczenie, jak u neona Innesa. Tarlaki przenosimy do akwarium tarliskowego podobnie jak zwinniki Costello. Ryb dorosłych w akwarium tarliskowym nie karmimy. Tarło następuje z reguły następnego dnia, czasem opóźnia się o dalsze 1 -2 dni. Ikra jest krystalicznie przezroczysta. Po tarle ryby wyławiamy sprzętem zdezynfekowanym wrzątkiem, a akwarium całkowicie zaciemniamy. Dalsze postępowanie jest podobne, jak w przypadku neona Innesa. Młode jarzeńce zwykle już w drugim dniu aktywnego życia zjadają larwy oczlików lub solowca. Przy wychowie narybku bardzo ważnym jest regularne, okresowe odświeżanie wody, gdyż jest on wrażliwy na nadmiar związków azotowych. Należy wtedy stopniowo wymieniać wodę na taką, w której ryby będą normalnie hodowane.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/byszczyk-brylantowy.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/ryby-akwariowe-bystrzyk-pieknopetwy.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/273.html