Zwinnik Czerwonousty

Hemigrammus rhodostomus, pochodzenie ryby akwariowe zwinniki czerwonouste dolny bieg Amazonki i przyległe do niej obszary.


Ryby akwariowe Zwinnik Czerwonousty
Wygląd boki ciała srebrzystobiałe, często z żȯłtozielonkawym odcieniem. Okolice otworu gębowego oraz tęczówki oczu są przy dobrym samopoczuciu ryb krwistoczerwone. Na płetwie ogonowej czarno-biały rysunek, wychodzący od podstawy tej płetwy ciemny pas ciągnie się aż do wysokości przednich promieni płetwy odbytowej. Pozostałe płetwy bezbarwne, pierwsze promienie płetwy odbytowej lekko żółtawe.

Długość do 7 cm, w akwariach nie przekracza 5,5 cm.

Cechy płciowe samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy w przedniej cześci płetwy odbytowej ma rząd haczyków, który ogladany gołym okiem wyglda jak delikatna, jasna kreseczka.

Cechy zachowania gatunek zgodny i towarzyski, ale rȯwnocześnie nieco płochliwy. Należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Awarium duże, poza tym jak dla Neona Innesa.

Woda jak Zwinnik Costello.

Rozmnażanie podobne, jak zwinnika costello. Zwinnik czerwonousty jest ciągle jeszcze bardzo trudny do rozrodu i należy do grupy gatunków określanych w gwarze akwarystycznej mianem "ryb problemowych".

Uwaga: zwinnik czerwonousty jest bardzo podobny do importowanego niekiedy gatunku Petitella georgiae. Gatunki te różnią się rozległością czerwonego zabarwienia głowy, oraz szczegółami rysunku na płetwie ogonowej. Niestety w akwariach spotyka się również formy o cechach pośrednich i najczęściej trudno jest rozróżnić je tylko na podstawie zewnętrznego wyglądu. P.georgiae
pochodzi z rzek Huallaga w prowincji Loreto w Peru oraz Maranon w Brazylii. Warunki jej hodowli w akwarium są podobne, jak "zwinnika czerwonoustego".