Zwinnik Latarnik

Zwinnik Latarnik, pochodzenie ryby akwariowe Zwinniki Latarniki występują w Gujanie. Znane są dwa różniące się nieco ubarwieniem  podgatunki: Hemigrammus ocellifer ocellifer i H. ocellifer falsus. Ryby spotykane u nas w akwariach należą do drugiego podgatunku. H. o. ocellifer jest w światowych akwariach spotykany jedynie okazjonalnie.


Ryby akwariowe Bystrzyk Trȯjpręgi
Wygląd te ryby akwariowe mają tułów brunatnawy do zielonkawożółtego, ze srebrzystym połyskiem w części ogonowej ciemna, "krzyżowa" plama.
Płetwy bezbarwne z białymi zakończeniami w górnej części podstawy płetwy ogonowej błyszcząca, żółtopomarańczowa plama. Górna część tęczówki oka jest błyszcząca, czerwona.

Długość do 4,5 cm.

Cechy płciowe samiec z reguły mniejszy i wyraźniej smuklejszy na przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.

Charakter gatunek zgodny i towarzyski należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Akwarium średnie lub duże, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda w akwarium miękka pH 6-7 krystalicznie przezroczysta stara, regularnie nieznacznie odświeżana o temperaturze 22-27 C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie niezbyt trudne. Akwarium tarliskowe podobne, jak u zwinnika Costello, z tym że wskazana jest nieco większa ilość mchu jawajskiego. Woda powinna być bardzo miękka (najlepiej 2-5 n twardości ogólnej, twardość węglanowa poniżej 0,5 n),czysta, lekko kwaśna (pH około 6,5), o temperaturze 25-27 C. Wodę przygotowuje się podobnie, jak dla neona Innesa. Zwinnik Latarnik jest jednak znacznie mniej wymagający pod względem jej jakości, co czyni rozmnażanie bez porównani łatwiejszym.

Ryby do tarła dobieramy podobnie, jak w przypadku Zwinnika Costello, przy czym najlepsze wyniki uzyskuje się przy użyciu zestawu dwóch samców z jedną samicą. Podobnie też przenosimy ryby do akwarium tarliskowego. Tarło następuje z reguły następnego dnia. Jednakże zdarza się, że ryby wycierają się dopiero na drugi lub trzeci dzień. Jeżeli po czterech dniach tarło nie nastąpi, to należy ryby przenieść z powrotem do akwarium ogólnego a w przyszłości spróbować rozrodu inaczej zestawionym osobnikami,  Ryb dorosłych w akwarium tarliskowym nie karmimy. Po tarle osobniki rozpłodowe wyławiamy sprzętem zdezynfekowanym wrzątkiem. Akwarium tarliskowe zacieniamy, ale nie wymaga ono całkowitego zaciemnienia.  Dalsze postępowanie jest podobne, jak w wypadku Neona Innesa. Wychów młodych latarników nie nastręcza z reguły większych kłopotów. Już w drugim dniu aktywnego życia zjadają larwy oczlików lub solowca. Ponieważ jednak wyląg jest zwykle bardzo liczny, należy zadbać o odpowiednio duże akwarium, do którego zostanie przeniesiony po dwóch tygodniach z akwarium tarliskowego.