Zwinnik Latarnik

Zwinniki Pochodzenie ryby akwariowe odmiany Latarnik występują w Gujanie, znane są dwa różniące się nieco ubarwieniem podgatunki: Hemigrammus ocellifer ocellifer i H. ocellifer falsus ryby spotykane u nas w akwariach należą do drugiego podgatunku. H. o. ocellifer jest w światowych akwariach spotykany jedynie okazjonalnie.

Spis treści: Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda, Pokarm, Rozmnażanie.

Wygląd - Zwinnik Latarnik

te ryby akwariowe mają tułów brunatnawy do zielonkawożółtego, ze srebrzystym połyskiem w części ogonowej ciemna, "krzyżowa" plama.
Płetwy bezbarwne z białymi zakończeniami w górnej części podstawy płetwy ogonowej błyszcząca, żółtopomarańczowa plama. Górna część tęczówki oka jest błyszcząca, czerwona.

Długość - Zwinnik Latarnik

do 4,5 cm.

Cechy płciowe - Zwinnik Latarnik

samiec z reguły mniejszy i wyraźniej smuklejszy na przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.

Charakter - Zwinnik Latarnik

gatunek zgodny i towarzyski należy trzymać gromadkę rybek, zwinnik latarnik najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Akwarium - Zwinnik Latarnik

średnie lub duże, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda - Zwinnik Latarnik

w akwarium miękka pH 6-7 krystalicznie przezroczysta stara, regularnie nieznacznie odświeżana o temperaturze 22-27 C.

Pokarm - Zwinnik Latarnik

rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy.

Rozmnażanie - Zwinnik Latarnik

niezbyt trudne. Akwarium tarliskowe podobne, jak u zwinnika Costello, z tym że wskazana jest nieco większa ilość mchu jawajskiego. Woda powinna być bardzo miękka (najlepiej 2-5 n twardości ogólnej, twardość węglanowa poniżej 0,5 n),czysta, lekko kwaśna (pH około 6,5), o temperaturze 25-27 C. Wodę przygotowuje się podobnie, jak dla neona Innesa. Zwinnik jest jednak znacznie mniej wymagający pod względem jej jakości, co czyni rozmnażanie bez porównani łatwiejszym.

Ryby do tarła dobieramy podobnie, jak w przypadku Zwinnika Costello, przy czym najlepsze wyniki uzyskuje się przy użyciu zestawu dwóch samców z jedną samicą. Podobnie też przenosimy ryby do akwarium tarliskowego. Tarło następuje z reguły następnego dnia. Jednakże zdarza się, że ryby wycierają się dopiero na drugi lub trzeci dzień. Jeżeli po czterech dniach tarło nie nastąpi, to należy ryby przenieść z powrotem do akwarium ogólnego a w przyszłości spróbować rozrodu inaczej zestawionym osobnikami,  Ryb dorosłych w akwarium tarliskowym nie karmimy.

Po tarle osobniki rozpłodowe wyławiamy sprzętem zdezynfekowanym wrzątkiem. Akwarium tarliskowe zacieniamy, ale nie wymaga ono całkowitego zaciemnienia.  Dalsze postępowanie jest podobne, jak w wypadku Neona Innesa. Wychów młodych latarników nie nastręcza z reguły większych kłopotów. Już w drugim dniu aktywnego życia zjadają larwy oczlików lub solowca. Ponieważ jednak wyląg jest zwykle bardzo liczny, należy zadbać o odpowiednio duże akwarium, do którego zostanie przeniesiony po dwóch tygodniach z akwarium tarliskowego.


Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa