Barwieniec Czarny

Ryby akwariowe Barwieniec Czarny
Megalamphodus megalopterus, pochodzenie ryby akwariowe barwience czarne występują w rzece Itenez w Boliwii oraz Guapore w brazylijskim stanie Mato Grosso.

Wygląd ciało samca jest dymnoszare, na grzbiecie ciemniejsze, na brzuchu jaśniejsze. Powyżej płetwy piersiowej duża, trójkątna plama o czarnym zabarwieniu; dobrze widoczna na otaczającym ją perłowoturkusowym tle. Płetwy, z wyjątkiem bezbarwnych piersiowych są czarne. Samica ma ciało bardziej brunatnoczerwonawe, tylko na grzbiecie czarniawe. Jej płetwy grzbietowa i ogonowa są czarniawe, tłuszczowa i brzuszne - czerwone, piersiowe również czerwone. U obu płci źrenice oczu są złoto obrzeżone.

Długość do 4,5 cm. Dymorfizm płciowy: różnice w ubarwieniu. Poza tym samiec ma bardziej rozwinięte płetwy grzbietową i odbytową.

Cechy płciowe gatunek zgodny i towarzyski; należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w przydennej i środkowej warstwie wody. Konkurujące o względy samicy samce wykonują niezwykle widowiskowe „tańce".

Akwarium jak neon Innesa.

Woda jak bystrzyk pięknopłetwy.

Pokarm jak bystrzyk Axelroda.

Rozmnażanie dość trudne, podobne do bystrzyka pięknopłetwego. Nie wymaga dodatku pokarmu roślinnego. Woda w akwarium tarliskowym nie może być zbyt kwaśna (pH minimum 6,4), gdyż w przeciwnym wypadku samiczki z trudem składają ikrę. Tarło następuje często dopiero po kilku dniach. Narybek rośnie dość powoli i jest bardzo wrażliwy na zmętnienie wody i jej zbyt gwałtowne zmiany. Najczęściej już w drugim dniu swego aktywnego życia zjada larwy oczlików lub solowca.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/271.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/byszczyk-brylantowy.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/ryby-akwariowe-bystrzyk-pieknopetwy.html