Danio malabarski

Ryba akwariowa Danio Malabarski
Danio aequipinnatus, pochodzenie ryby akwariowe Danio Malabarski występują rozległych terenach od południowych Chin aż do południowych Indii i Cejlonu. Ryby hodowane i rozmnażane obecnie w akwariach wywodzą się z wybrzeża Malabar w Indiach.

Wygląd ryby akwariowe te mają grzbiet zielonkawy, brzuch białożółty. Na bokach ciała ryba ma 3-4 szerokie, stalowobłękitne pasy, między nimi wąskie, żółtopomarańczowe. Płetwy bezbarwne.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 15 cm, w akwariach przeważnie znacznie mniejszy.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę rybek. W stadku Danio Malabarskich widać wyraźna hierarchię, osobniki słabsze przybierają na widok silniejszych wyraźnie skośną pozycję, głową do góry. Im ryba znajduje się niżej w hierarchii stada, tym mocniej skośnie się ustawia. Niesubordynacja karcona jest przez silniejsze osobniki uderzeniami płetwą ogonową.

Akwarium duże lub bardzo duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte twardolistnymi roślinami, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda miękka to twardej, pH około 7, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, drobne owady.

Rozmnażanie tych ryb akwariowych jest łatwe. Najlepiej wycierać samce i samice z proporcji 2:1. Akwarium tarliskowe dla trójki ryb trzeba mieć akwarium o długości około 60 cm, poziom wody powinien wynosić około 15 cm, dla większej liczby osobników akwarium musi być odpowiednio większe. Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin. Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Akwarium stawiamy w jasno oświetlonym miejscu najlepiej żeby padały na nie poranne promienie słońca. Woda w akwarium powinna mieć twardość ogólną 5-12°n, twardość węglanową do 2°n, pH około 7 i temperaturę 25-28°C. Dobór tarlaków jest łatwy.

Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy ryby akwariowe według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Ryby akwariowe te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Danio przenieść wraz z wodą do większego akwarium.
Ciekawostka: w literaturze akwarystycznej Danio Malabarski podawany jest często pod nazwą Danio Malabaricus.