Danio malabarski Ryba Akwariowa

Danio odmiana malabarski (Devario malabaricus) pochodzenie występują na rozległych terenach od południowych Chin aż do południowych Indii i Cejlonu, ryby (aequipinnatus) hodowane i rozmnażane obecnie w akwariach wywodzą się z wybrzeża Malabar w Indiach.

Wygląd mają grzbiet zielonkawy, brzuch białożółty, Na bokach ciała ma 3-4 szerokie, stalowobłękitne pasy, między nimi wąskie, żółtopomarańczowe, Płetwy bezbarwne.

ryb akwariowych Danio ryba malabarski
Długość tego gatunku dorastają do 15 cm, w akwariach przeważnie znacznie mniejszy.

Charakter Danio odmiana malabarski są zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę rybek. W stadku Malabarskich widać wyraźna hierarchię, osobniki słabsze przybierają na widok silniejszych wyraźnie skośną pozycję, głową do góry. Im ryba znajduje się niżej w hierarchii stada, tym mocniej skośnie się ustawia. Niesubordynacja karcona jest przez silniejsze osobniki uderzeniami płetwą ogonową.

Akwarium duże lub bardzo duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte twardolistnymi roślinami, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda miękka to twardej, pH około 7, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, drobne owady.

Danio odmiana malabarski W literaturze polskiej


Rozmnażanie Danio gatunek malabarski jest łatwe, najlepiej wycierać samce i samice z proporcji 2:1. Akwarium tarliskowe dla trójki ryb trzeba mieć akwarium o długości około 60 cm, poziom wody powinien wynosić około 15 cm, dla większej liczby osobników akwarium musi być odpowiednio większe. Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin. Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Akwarium stawiamy w jasno oświetlonym miejscu najlepiej żeby padały na nie poranne promienie słońca. Woda w akwarium powinna mieć twardość ogólną 5-12°n, twardość węglanową do 2°n, pH około 7 i temperaturę 25-28°C. Dobór tarlaków jest łatwy.

Danio typ malabarski byłem naprawdę zdumiony


Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego. Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode przenieść wraz z wodą do większego akwarium.

Ciekawostka: w literaturze akwarystycznej podawany jest często pod nazwą Danio Malabaricus.