Kardynałek chińskiRyba akwariowa Kardynałek Chiński
Tanichthys albonubes, pochodzenie ryby akwariowe Kardynałki Chińskie występują w Górach Białochmurnych w okolicach miasta Kanton w Chinach i druga, tamtejsza rasa w okolicach Hongkongu. W sztucznych warunkach hoduje się obecnie potomstwo krzyżówki tych dwu dzikich ras.

Wygląd ryby akwariowe te mają grzbiet ciemnobrunatny, z zielonkawym połyskiem, boki ciała jaśniejsze, brzuch biały. Wzdłuż ciała przechodzi czarnobrunatny pas, zachodzący aż na płetwę ogonową, a nad nim węższy złoto połyskujący, u narybku zielonkawo błyszczący. Płetwy grzbietowa i odbytowa są żółtoczerwone. W akwariach wyhodowano również kardynałki o weloniasto wydłużonych płetwach.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 4 cm.

Cechy płciowe samiec smuklejszy, kolorowej ubarwiony, z szerszą płetwą grzbietową i odbytową.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, powinniśmy trzymać gromadkę rybek.

Akwarium średnie lub duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do swobodnego pływania.

Woda musi być miękka do twardej, pH około 7, regularnie znacznie odświeżana, o temperaturze około 18-22°C. Kardynałki są wyjątkowo wrażliwe na gwałtowne skoki temperatury i rozpuszczony w wodzie chlor, co musimy mieć na uwadze przy podmianie wody.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy.

Rozmnażanie tych ryb akwariowych jest dość łatwe. Najlepiej wycierać samce i samice z proporcji 2:1. Akwarium tarliskowe dla trójki ryb powinno być one nieduże, wystarcza około 5 l, przy poziomie wody około 15 cm, całkowicie szklane, z pękami dobrze wypłukanych i poddanych kwarantannie miękkolistnych roślin takich jak wywłóczniki, mech jawajski. Akwarium ustawiamy w półcieniu. Woda w akwarium powinna mieć twardość ogólną 5-12°n, twardość węglanową do 2°n, pH około 7 i temperaturę 23-25°C. Dobór tarlaków jest łatwy. Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy ryby akwariowe według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy. Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Ryby akwariowe te ikrę składają pomiędzy gałązkami roślin. Tarlaki w zasadzie jej nie zjadają, ale wyławiamy je po dwóch dniach. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego.

Ponieważ okres tarła u kardynałków rozciąga się często w czasie, wskazanym jest niekiedy używanie kilku akwariów tarliskowych, do których kolejno przenosimy ryby co 2 dni. W takiej sytuacji dokarmiamy tarlaki rurecznikami lub wazonkowcami.

Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy. Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Danio przenieść wraz z wodą do większego akwarium.