Drobnoustek obrzeżony Drobnoustki Obrzeżone

Drobnoustek obrzeżony Nannostomus marginatus, pochodzenie występują w Gujanie i Surinam, posiada szereg podgatunków, z których w akwariach hoduje się z reguły Nannostomus marginatus marginatus i do niego odnoszą się zamieszczone niżej zalecenia.

Drobnoustek obrzeżony akwariowa ryba
Wygląd ryby akwariowe te zmieniają ubarwienie zależne od pory doby. W odpowiednich warunkach w dzień grzbiet jest brunatnooliwkowy, brzuch srebrzystobiały z żółtym odcieniem. Wzdłuż ciała ciągną się trzy czarnobrunatne pasy, boki ciała między nimi są żółtobiałe do złocistych. Płetwy mają ryby akwariowe te przezroczyste  na płetwie grzbietowej, odbytowej i brzusznych - czerwona plama.

Długość do 4 cm, ryby w akwariach nie przekracza z reguły 3 cm.

Cechy płciowe samiec smuklejszy, żywiej ubarwiony.

Charakter są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, należy trzymać gromadkę takich rybek akwariowych, które najchętniej przebywają w środkowej i górnej warstwie wody.

Akwarium średnie lub duże, częściowo zarośnięte nie za jaskrawo oświetlone Drobnoustek obrzeżony lubi jednak punktowe oświetlenie przez 2-3 godziny dziennie wąską wiązką promieni słonecznych, pożądane zacienienie przez rośliny pływające, możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda zalecana woda miękka, krystalicznie przezroczysta !, pożądany dodatek garbników, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, ale wskazana jest nieco kwaśniejsza pH około 6. Znosi dobrze nieco niższą temperaturę 22-27°C.

Drobnoustek obrzeżony zbyt dużego pokarmu nie


Pokarm rureczniki, wazonkowce, drobne owady, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy.
Drobnoustki mają w stosunku do swej wielkości, mały otwór gębowy i dlatego nie należy im podawać pokarmu o zbyt dużych rozmiarach w razie potrzeby musimy pokarm rozdrobnić (posiekać).

Rozmnażanie ogólnie podobne, jak Drobnoustka Beckforda. Jest możliwe już w trzylitrowym akwarium. Ponieważ jednak Drobnoustek obrzeżony z wyjątkowym upodobaniem i dużą aktywnością pożerają złożoną ikrę niezbędny jest ruszt ikrowy. Ikra składana jest między roślinami, lecz zwykle opada potem na dno. Do rozmnażania wskazana jest bardzo miękka 1-2°n twardości ogólnej, twardość węglanowa równa zero i lekko kwaśna pH 5,5-6,0 woda. Drobnoustek jest stosunkowo mało produktywny pożera ikrę i 50-70 młodych z lęgu może być uważane za bardzo dobry rezultat.

Drobnoustek obrzeżony nie dla każdego


Rozmnażanie jest dość trudne. Potrzebujemy bardzo małe akwarium tarliskowe około 3 l, poziom wody około 10 cm, całkowicie szklane i odkażone. Oświetlenie takie, aby wewnątrz panował półmrok, dolna połowa całkowicie zaciemniona czarnym papierem fotograficznym, albo akwarium wstawione w odpowiadający rozmiarami, sięgający do połowy wysokości karton. Jako podłoże do składania ikry do akwarium wkładamy pęki poddanych kwarantannie i odkażonych, drobnolistnych roślin np. wywłóczniki, mech jawajski. Woda w akwarium tarliskowym powinna być bardzo miękka twardość ogólna około 1-2°n, twardość węglanowa równa zero, przefiltrowana przez torf, o temperaturze 26-28°C i pH około 5,5-6,0. Pochodzenie, przygotowanie i klarowność wody ma podobne znaczenie, jak u Neona Innesa. Na 6-7 dni przed planowanym tarłem ryby akwariowe rozdzielamy według płci i intensywnie karmimy. Szczególnie korzystne jest karmienie samic czerwonawo zabarwionymi rozwielitkami. Do tarła wybieramy niezbyt starą, ładnie wybarwioną, zdrową parę ryb akwariowych. Tarlaki wpuszczamy do akwarium tarliskowego wieczorem. Ikra składana jest między roślinami. Tarło należy zaobserwować i zaraz po jego zakończeniu wyłowić osobniki rodzicielskie zdezynfekowaną wrzątkiem siatką. Jeżeli tego nie zrobimy, to pożerają one z smakiem ikrę. Po wyłowieniu tarlaków akwarium zaciemnić. Gdy młode Drobnoustki zaczynają pływać w pozycji horyzontalnej przeważnie na 4-5 dzień po tarle, karmimy je najdrobniejszym pyłem (wrotki) lub pierwotniakami z hodowli. Usuwamy też wtedy nadmiar roślin. Dalsza opieka nad narybkiem jest podobna, jak w przypadku Neona Innesa. Młode drobnoustki stosunkowo długo wymagają jednak karmienia drobnym pokarmem.

  Rodzina: Lebiasinidae: