Smukleń pryskacz

Copella arnoldi, pochodzenie ryby akwariowe występują w dorzeczu dolnej Amazonki.

Wygląd

boki ciała samca są żółtawe z wyraźnie zaznaczonymi, ciemniej obrzeżonymi łuskami. Grzbiet jest nieco ciemniejszy, smukleń pryskacz ma brzuch bardziej srebrzystobiały, na pokrywie skrzelowej zielono złocista plama. Ryby akwariowe te mają ciemny pasek który ciągnie się od otworu gębowego do oka. Płetwa grzbietowa z czarno-białą plamą, pierwsze promienie są czerwonawe. Końce płetwy ogonowej są czerwone. Samica jest ubarwiona mniej jaskrawo.

Długość

samiec do 8 cm, samica do 6 cm.

Cechy płciowe

samiec ma silniej wydłużone płetwy, jest barwniejszy i z reguły większy.

Charakter

są to ryby akwariowe zgodne i towarzyskie, ale w zbyt małym akwarium dochodzi do walk między osobnikami. Najlepiej trzymać dobraną parę Smukleni w towarzystwie innych ryb akwariowych o podobnych wymaganiach. Smuklenie najchętniej przebywają w podpowierzchniowej i środkowej warstwie wody w akwarium. Bardzo dobrze potrafią wyskakiwać owe ryby akwariowe z akwarium, musi być dobrze przykryte !

Akwarium

duże, częściowo dobrze zarośnięte, wskazane rośliny o wystających liściach. Między lustrem wody a szybą nakrywkową powinna być zachowana odległość około 6 cm. W przestrzeni tej wskazane są wspomniane nadwodne liście roślin. Przy takim urządzeniu akwarium niezbędne jest dość silne oświetlenie liście nadwodne i rośliny pływające muszą jednak rzucać dużo cienia, gdyż inaczej smuklenie są płochliwe i nie ukazują swych pięknych barw. Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda

miękka, regularnie odświeżana, lekko kwaśna pH około 6,5, idealnie przezroczysta, potrzebny jest dodatek garbników, woda o temperaturze 24-28°C.

Pokarm

drobne owady (uwielbiają), rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy.



Rozmnażanie smukleń pryskacz

Jest dość trudne, rozród Smuklenia Pryskacza jest bardzo ciekawy. W naturze ryby akwariowe te składają ikrę na spodniej stronie wystających z wody lub wiszących nad wodą, poziomo ustawionych liściach roślin. Samiec i samica wyskakują razem z wody, przyklejają się na moment do liścia i samica składa wówczas kilka jaj, a samiec je zapładnia. Zaraz potem ryby opadają z powrotem do wody.

Czynność tę ryby akwariowe wykonują aż samica złoży wszystkie jaj. Po złożeniu ikry samiec przejmuje inicjatywę nad jej opieką. W dokładnych odstępach czasu za pomocą płetwy ogonowej, spryskuje ikrę wodą, aby nie wyschła. Rozwój ikry przepływa pod liściem, a następnie larwy spadają (zostają spłukane) do wody.

W niewoli rozród Smukleni wygląda Pryskacz podobnie, a ikra składana jest na spodniej stronie liścia lub szyby nakrywowej akwarium. W odpowiednich warunkach Smuklenie składają ikrę już w akwarium ogólnym.

Nie można jednak liczyć wtedy na wychowanie narybku, potrzebne nam jest akwarium tarliskowe lub też zebranie ikry i jej na własną rękę inkubację. Akwarium tarliskowe musi być o pojemność 15 l, przy poziomie wody w akwarium około 15 cm. Musimy zachować wspomniana odpowiednią odległość około 6 cm między lustrem wody a szybą nakrywową akwarium.

Polecane jest, aby szyba nakrywową była matowa od spodniej strony. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć twardość ogólną 2-6°n, twardość węglanową poniżej 0,5°n, pH około 6, temperaturę 26-28°C. I musi być idealnie przezroczysta ! Niezbędny jest dodatek garbników (potrzebne jest filtrowanie przez torf).

Akwarium w dolnej połowie powinno być zaciemnione czarnym papierem fotograficznym lub wstawione w odpowiadający rozmiarami, sięgający do połowy wysokości karton czy coś innego czym zaciemnimy akwarium.

Oświetlenie musi być rozproszone, od góry. Akwarium ustawiamy w bardzo spokojnym miejscu żeby nic nie przeszkadzało. Dorosłe ryby akwariowe przed tarłem karmimy do syta żywym pokarmem, ze szczególnym uwzględnieniem drobnych owadów. Do tarła selekcjonujemy dobrze rozwiniętego i wybarwionego samca oraz nieco młodszą, mniejszą od niego samicę.

Tarło zachodzi przeważnie dopiero po kilku a nawet kilkunastu dniach. Ryby akwariowe dorosłe karmimy w tym okresie w akwarium tarliskowym drobnymi owadami, rurecznikikami i wazonkowcami. Wiele obserwacji sugeruje że impulsem stymulującym tarło jest nadchodzący okres deszczów (różnice ciśnienia). Ryby składają ikrę pod szybą nakrywową.

Po zakończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Gdy larwy spadną (zostaną spłukane) do wody (przeważnie po około 24 godzinach) wyławiamy ryby dorosłe. Kiedy młode Smuklenie zaczynają pływać w pozycji horyzontalnej (przeważnie po około pięciu dniach od odbytego tarła) zaczynamy ich karmienie. Młodziutkie rybki są bardzo małe i jednocześnie wrażliwe na brak pokarmu.

Początkowy okres wychowu narybku jest mocno podobny, jak u Zwinnika Nadobnego. W miarę rozwoju rybek rosną one szybciej niż młode Zwinniki Nadobne więc musimy zwiększyć rozmiary pokarmu.

Ikrę Smukleni możemy również inkubować i wylęgać w bardziej nienaturalny sposób. Przy pomocą ostrej żyletki odcinamy ją od szklanego podłoża i przenosimy do szklanego, płaskiego naczynia, napełnionego wodą do poziomu 2-3 cm. Parametry fizyko-chemiczne wody mają być takie same, jak w akwarium tarliskowym. W przypadku złożenia ikry na liściu przenosimy wycięty liść z ikrą.

Zbiornik z ikrą nie powinien być zbyt jaskrawo oświetlone. Zalecane jest bardzo delikatne ! przewietrzanie wody w akwarium. Po wylęgu narybku wychowujemy podobnie, jak zobrazowano wyżej. Metoda ta może być szczególnie pomocna, gdy Smuklenie odbędą tarło w akwarium ogólnym i chcemy z niej pozyskać narybek. Ta metoda jest jednak stosunkowo mało wydajna.

Uwaga: są przypuszczenia, iż ryby akwariowe hodowane od długiego czasu w akwariach pod nazwą Smukleń Pryskacz nie są identyczne z Copella arnoldi, a w rzeczywistości wyrażają nie opisany jeszcze naukowo gatunek ryb.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa