Danio lamparcie - gatunek danio lamparci

ryba akwariowa danio lamparci
Brachydanio Frankei, pochodzenie mają ryby danio pochodzenie nie znane, odmiana lamparci zwana też lamparcia lecz najprawdopodobniej jest wyhodowaną w akwariach formą Pręgowanego, z którym się krzyżuje dając płodne potomstwo.

Spis treści: Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda, Pokarm, Rozmnażanie.

Wygląd

Danio lamparcie mają grzbiet oliwkowobrunatny, boki ciała ma srebrzysto złote o brązowym odcieniu, z ciemnymi, nieregularnymi plamami, tworzącymi zawiły, rysunek. Płetwy ryby są bezbarwne, odbytowa i ogonowa z takim samym rysunkiem, jak na bokach ciała.

Długość

tego gatunku dorastają do 5 cm.

Cechy płciowe

samiec smuklejszy, samica wyraźnie pełniejsza w partii brzusznej.

Charakter

są zgodne i towarzyskie, bardzo ruchliwe, należy trzymać gromadkę rybek.

Akwarium

średnie lub duże, jasno oświetlone, częściowo zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania.

Woda

powinna być miękka do twardej, pH około 7, stara i regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 18-25°C.

Pokarm

rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, suche pokarmy, sałata, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie

tych ryb akwariowych jest łatwe. Najlepiej wycierać samce i samice z proporcji 2:1. Akwarium tarliskowe dla trójki ryb trzeba mieć pojemność gdzieś około 4 l poziom wody powinien wynosić około 7 cm, dla większej liczby osobników akwarium musi być odpowiednio większe. Zalecany jest ruszt ikrowy, a na nim kępki dobrze wymytych, drobnolistnych roślin.

Jeżeli nie mamy rusztu ikrowego, to musimy dno zaścielić drobnolistnymi roślinami. Akwarium stawiamy w jasno oświetlonym miejscu najlepiej żeby padały na nie poranne promienie słońca. Woda w akwarium powinna mieć twardość ogólną 5-12°n, twardość węglanową do 2°n, pH około 7 i temperaturę 23-25°C. Dobór tarlaków jest łatwy. Na 5-6 dni przed tarłem rozdzielamy rybki według płci i umieszczamy w akwariach ze świeżą wodą, gdzie je obficie karmimy.

Do akwarium tarliskowego przenosimy je wieczorem. Dynamiczne tarło odbywa się zwykle następnego dnia rano. Ryby akwariowe te pożerają ikrę, więc odławiamy je możliwie jak najszybciej po tarle, a akwarium lekko zacieniamy papierem. Jeśli tarło nie zajdzie następnego dnia, to przetrzymujemy tarlaki jeszcze przez 24 godziny. Jeśli po tych dwóch dniach nadal nie dojdzie do tarła, to ryby wyławiamy i rozdzielamy według.płci, obficie karmimy i po kilku dniach znowu można spróbować przenieść je do akwarium tarliskowego.

Gdy narybek zaczyna pływają już w pozycji horyzontalnej, to stopniowo odsłaniamy akwarium i zaczynamy karmienie. Narybek karmimy początkowo najdrobniejszym pyłem (pierwotniaki, wrotki) zwiększając rozmiar pokarmu w miarę wzrostu rybek. Zjadają one również roztarte suche pokarmy.Musimy zadbać o regularne odświeżanie wody, ponieważ w zbyt starej następuje wstrzymanie wzrostu. Po około dwóch tygodniach możemy młode Danio przenieść wraz z wodą do większego akwarium.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa