Szczupieńczyk dageta Szczupeńczyki Ryba Akwariowa

W tym wpisie opisze jego wymagania jakie potrzebuje do życia w akwarium. Łacińska nazwa tej w świecie akwarystyki to Epiplatys dageti. Szczupieńczyk Dageta pochodzi z zachodniej Afryki dokładnie Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Akwaryści udokumentowali dwa podgatunki tej ryby akwariowej, z których w akwariach częściej hodowany jest Epiplatys dageti manroviae i jego dotyczy ten wpis.

Wygląd boki ciała samca są zielonkawobrunatne z metalicznym, sinym połyskiem w świetle odbitym. Na ciele pięć ciemnych, poprzecznych pasów, spodnia część głowy czerwonopomarańczowa, płetwy zielonkawe, odbytowa i ogonowa częściowo czarno obrzeżone. Samica nie ma tak silnie, metalicznego połysku oraz czerwonej spodniej części głowy. Jej płetwy są całe przezroczyste.

Długość ryby akwariowe tego gatunku dorastają do 6,5 cm, w akwariach nie przekracza zwykle 5 cm.

Cechy płciowe te ryby akwariowe mają różnicę w ubarwieniu, samica ma bardziej zaokrąglone i przezroczyste płetwy.

Charakter są to ryby akwariowe bardzo zgodne i ruchliwe, nieco płochliwe. Przebywają najchętniej w podpowierzchniowej warstwie wody w akwarium, wśród pływających roślin. Właściwą mu ruchliwość wykazuje tylko w bardzo spokojnych warunkach i pływa wtedy również w niższych warstwach wody. Przy obecności innych, większych ryb akwariowych "stoi" wśród pływających roślin. Najlepiej hodować go w oddzielnym, jedno gatunkowym akwarium, albo tylko w towarzystwie spokojnych, niewielkich rybek, przebywających najchętniej w przydennej i środkowej warstwie wody akwarium. Nie lubi gwałtownych zmian oświetleni.

Akwarium małe lub średnie, nie za wysokie, częściowo dobrze zarośnięte, konieczne rośliny pływające.

Woda musi być miękka, o pH 6,0-7,5, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 21-23°C. Te rybki akwariowe wrażliwy są na gwałtowne zmiany parametrów fizyko-chemicznych wody.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, rozwielitki, oczliki, larwy komarów !, drobne owady !, suche pokarmy.

Rozmnażanie jak proporczykowiec z Kap Lopez, ale młode szczupieńczyki rosną szybciej. Woda w akwarium tarliskowym nie powinna być tak kwaśna pH 6,5-7,0, a jej temperatura powinna wynosić około 24°C.