Żwawik czerwieniak

Ryba akwariowa Żwawik Czerwieniak
Aphyocharax Anisitsi, pochodzenie ryby akwariowe Żwawiki Czerwieniaki występują w dorzeczu rzeki Parana w Argentynie.

Wygląd ciało żółtozielonkawe do szarozielonkawego, w odbitym świetle silnie srebrzyście błyszczące. Płetwy brzuszne i odbytowa całe, a ogonowa częściowo czerwone, końce płetw brzusznych i odbytowej są białe. Płetwy piersiowe bezbarwne.

Długość do 5,5 cm.

Cechy płciowe samiec smuklejszy, z intensywniej czerwonymi płetwami. Na płetwie odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.

Charakter te akwariowe rybki są gatunkiem zgodnym i towarzyskim, należy trzymać gromadkę rybek (najlepiej 10-20 osobników), które najchętniej przebywają w podpowierzchniowej i środkowej warstwie wody. Ryby ruchliwe, podobne w zachowaniu do przedstawicieli rodzaju Danio i Brachydanio, ale znacznie bardziej płochliwe.

Akwarium duże lub bardzo duże, wiele miejsca do pływania, jasne oświetlenie, spokój (!).

Woda miękka lub średnio twarda; pH około 7, regularnie znacznie odświeżana, o temperaturze 24-26°C. Gatunek tych rybek akwariowych wytrzymuje również dobrze niższe temperatury nawet do 18°C, ale ryby akwariowe są wtedy mniej ruchliwe i tracą „na urodzie".

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, suche pokarmy, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie łatwe. Akwarium tarliskowe powinno mieć długość co najmniej 50 cm, przy pojemności około 20 I i poziomie wody około 10 cm, całkowicie szklane i odkażone. Wskazane jest użycie rusztu ikrowego - jeżeli nie jest to możliwe, to dno zaścielamy warstwą przyciśniętych kamykami miękkolistnych roślin. Zarówno rośliny, jak i kamyki dezynfekujemy (Neon Innesa).Woda powinna być miękka (twardość ogólna 6-9°n, twardość węglanowa poniżej 2°n), o pH 7 i temperaturze 24-26°C, idealnie przezroczysta. Jej pochodzenie nie ma specjalnego znaczenia, musi być jednak wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Dobór tarlaków nie jest z reguły problemem, samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuch. Jeżeli ryby akwariowe wycierają się już w akwarium ogólnym, to niezbędne może okazać się rozdzielenie ich według płci na 6-7 dni i obfite karmienie. W tym czasie samice wypełniają się ikrą. Przeznaczonych do rozrodu samców nie wolno odławiać siatką (Zwinnik Costello). Akwarium tarliskowe stawiamy w spokojnym (!), jasno oświetlonym miejscu. Tarlaki przenosimy wieczorem. Można wycierać parę ryb, lub też samce i samice gromadnie w proporcji 2:1. Tarło następuje z reguły następnego dnia rano. Szkliście przezroczysta ikra składana jest w toni wody, skąd opada na dno. Po tarle ryby akwariowe dorosłe wyławiamy, gdyż łapczywie pożerają one złożoną ikrę. Akwarium tarliskowe lekko zacieniamy papierem. Gdy narybek zaczyna pływać w pozycji horyzontalnej, akwarium stopniowo odsłaniamy i rozpoczynamy karmienie. Młode żwawiki nie są zbyt wybredne w wyborze pokarmu, chociaż lepiej rosną przy podawaniu pokarmu żywego (pył), niż suchego. Dalsze postępowanie przy wychowie narybku jest podobne, jak u Neona Innesa. Przy obfitym karmieniu i dostatecznej ilości miejsca oraz regularnym odświeżaniu wody młode Żwawiki rosną bardzo szybko.
W literaturze akwarystycznej żwawik czerwieniak podawany jest najczęściej pod nazwą Aphyocharax rubripinnis.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/bystrzyk-czarnopregi.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/zaobniczka-czarna.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/byszczyk-paranski.html