Bystrzyk Czarnopręgi

Bystrzyk - Hyphessobrycon Scholzei odmiana Czarnopręgi, pochodzenie występują w północno-wschodniej części brazylijskiego stanu Para, zwłaszcza w okolicy miasta Belem.

Spis treści:
Wygląd, Długość, Cechy płciowe, Charakter, Akwarium, Woda, Pokarm, Rozmnażanie

Wygląd - Bystrzyk Czarnopręgi

boki ciała błękitnosrebrzyście błyszczące, ma grzbiet brunatnooliwkowy, brzuch srebrzysty, Tęczówka oka żółta, Od pokryw skrzelowych do płetwy ogonowej ciągnie się wąski, czarny pasek, który na płetwie ogonowej rozszerza się w ciemną plamę. Koniec płetwy odbytowej pastelowobiały, pozostałe płetwy są bezbarwne lub lekko brunatnoczerwone.

Długość - Bystrzyk Czarnopręgi

do 5 cm.

Cechy płciowe - Bystrzyk Czarnopręgi

samiec mniejszy i smuklejszy.

Charakter - Bystrzyk Czarnopręgi

te akwariowe ryby są gatunkiem zgodnym i towarzyskim, bystrzyk czarnopręgi należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody.

Akwarium - Bystrzyk Czarnopręgi

średnie lub duże, częściowo zarośnięte, nie za jaskrawo oświetlone lub zacienione częściowo przez rośliny pływające (!). Możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda - Bystrzyk Czarnopręgi

miękka lub średnio twarda, pH około 7, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-25 C i krystalicznie przezroczysta.

Pokarm - Bystrzyk Czarnopręgi

rureczniki, wazonkowce, oczliki, suche pokarmy, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie - Bystrzyk Czarnopręgi

łatwe, podobne jak bystrzyka czerwonego. Akwarium tarliskowe powinno być jednak nieco większe (co najmniej 20 l, przy poziomie wody około 15 cm). Tarło następuje często dopiero po dwóch, trzech, a nawet czterech dniach.

Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność 20 l (poziom wody około 15 cm) i być całkowicie szklane. Najlepiej, gdy jest bez podłoża z wstawionym rusztem ikrowym. Gdy nie ma takiej możliwości, to na dno dajemy cienką warstwę doskonale (!) przepłukanego i odkażonego wrzątkiem, drobnoziarnistego piasku. Niezbędny jest zdezynfekowany (np. Neon Innesa) kłębek mchu jawajskiego lub innych miękkolistnych roślin, który służy jako podłoże do składania ikry.

Te ryby akwariowe potrzebują do rozrodu wodę miękką lub średnio twarda (najlepiej jednak o twardości ogólnej około 1 0°n i twardości węglanowej poniżej 2°n), o temperaturze 25-26°C, pH 7 i niewielkim dodatku garbników idealnie przezroczysta! Jej pochodzenie nie ma specjalnego znaczenia, musi być jednak wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Akwarium tarliskowe ustawiamy w zacienionym miejscu. Dobór pary tarlaków nie przedstawia z reguły problemu, samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Tarło odbywa się z reguły następnego dnia rano i ma dość burzliwy przebieg.

Tylko rzadko następuje po dwóch lub trzech dniach. Ryb w akwarium tarliskowym nie karmimy. Po tarle wyławiamy je, gdyż zjadają ikrę, a akwarium zaciemniamy papierem. Gdy narybek zaczyna już pływać w pozycji horyzontalnej (z reguły na czwarty lub piąty dzień po tarle) akwarium odsłaniamy i rozpoczynamy karmienie. Młody bystrzyk nie jest zbyt wybredny w wyborze pokarmu, chociaż lepiej rosną przy podawaniu pokarmu żywego (drobny „pył", pierwotniaki), niż suchego.

Larwy oczlików lub solowca jedzą w 3-4 dniu aktywnego życia. Dalsza opieka nad narybkiem jest podobna, jak u neona Innesa, ale młode bystrzyki są o wiele wytrzymalsze. W dalszym wychowie wskazany jest dodatek pokarmu roślinnego parzone płatki owsiane.

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa