Błyszczyk Parański

Ryby akwariowe Błyszczyk Parański
Moenkhausia Sanctaefilomenae, pochodzenie ryby akwariowe Błyszczyki Parańskie zamieszkują dorzecze rzeki Paraquay i Paranaiba w Brazylii.

Wygląd boki ciała srebrzyste, błyszczące, z ciemno zarysowanymi, dużymi łuskami. Płetwy bezbarwne, koniec płetwy grzbietowej i odbytowej biały. U podstawy i w przedniej części płetwy ogonowej duża, czarna plama, przed nią - srebrzystozłota, błyszcząca. Górna część tęczówki oka jest błyszcząca, czerwona.

Długość do 6 cm.

Cechy płciowe samiec drobniejszy i smuklejszy, samica ma wyraźnie wypuklejszy brzuch.

Charakter ryby akwariowe te są gatunkiem zgodnym i towarzyskim, należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej i przydennej warstwie wody.

Akwarium duże lub bardzo duże, częściowo zarośnięte przez twardolistne rośliny (ryby mogą niszczyć delikatne rośliny!). Nie za silne oświetlenie i wskazane jest zacienienie części akwarium przez rośliny pływające.

Woda miękka lub średnio twarda, pH około 7, krystalicznie przezroczysta, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 20-26°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy, sałata (!), parzone płatki owsiane (!).

Rozmnażanie ryby co najmniej przez tydzień przed tarłem powinny być obficie dokarmiane pokarmem roślinnym (np. parzone płatki owsiane). Parę tarlaków dobieramy podobnie, jak w przypadku bystrzyka pięknopłetwego. Akwarium tarliskowe o pojemności co najmniej 30 I (przy poziomie wody około 15 cm) przygotowane i urządzone jak dla bystrzyka czerwonego. Woda powinna mieć twardość ogólną 4-6°n, twardość węglanową poniżej 0,5°n, pH około 7 i być idealnie przezroczysta! Jej pochodzenie nie ma specjalnego znaczenia, musi być jednak wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Ustawienie akwarium tarliskowego i postępowanie z tarlakami jest takie samo, jak u bystrzyka czerwonego. Gdy narybek zaczyna pływać w pozycji horyzontalnej (z reguły na 5-6 dzień po tarle) akwarium stopniowo odsłaniamy i przystępujemy do karmienia. Młode rybki początkowo boją się silniejszego światła. Przy dostatecznie obfitym karmieniu "pyłem" i drobnym pokarmem roślinnym (roztarte i następnie sparzone płatki owsiane) rosną szybko, choć nierównomiernie. W miarę wzrostu wymagają większego akwarium.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/06/prystelka-barwna.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/bystrzyk-czerwony.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/05/hokejowka-amazonska.html