Anubias bartera

Rośliny akwariowe te występują na bagnistych terenach zachodniej i równikowej Afryki - Nigeria, Kamerun. Rośnie w cienistych lub pół cienistych miejscach w zbiornikach wodnych w których jest szybki nurt wody i rybki akwariowe. Rosną jako rośliny nadwodne lub całkowicie zanurzone przyczepione do kamieni, kawałków drewna lub bezpośrednio w gruncie.

Ryby akwariowe - rośliny akwariowe - Anubias bartera
Kłącze posiada pełzające o grubości 0,2- 1 cm czasami rozgałęzione, korzenie przeważnie ma głęboko wrośnięte w podłoże. Liście ma dość mięsiste koloru od zielonego do delikatnie zielonego, z góry lśniące a od spodu aksamitne. Blaszka liściowa jajowatolancetowata, zaostrzająca się na końcu i o podstawie uciętej lub prawie sercowatej. Czasami blaszka liściowa ma kształt prawie trójkątny.

Temperatura: 22 - 26 °C
Wysokość: 10 - 20 cm
Ph: 6.5 – 7.3
Tempo wzrostu: wolne
Minimalna pojemność akwarium: 60 litrów

Długość dorasta do około 7-20 cm, szerokość do 10 cm. Stosunek długości do szerokości młodego liścia wynosi proporcja 2:1. Nerw główny dobrze widoczny i od spodu tworzy żebro. Nerwy boczne mniej wyraźne, pomiędzy którymi jest 3-6 jeszcze mniej wyraźnych nerwów zespalających się w nerwy marginalne. Ogonki liściowe w większości równe długości liścia. Kwiatostan 5 - 40 cm.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/12/budowa-ryby-akwariowej-i-jej-zycie.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/12/wpuszczanie-nowych-ryb-do-akwarium.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2010/12/jak-wykryc-choroby-i-urazy-u-ryb.html