Wpuszczanie nowych ryb do akwarium

Wpuszczając nowe ryby do twojego ustabilizowanego akwarium, jest to czynność jedna z najbardziej ryzykownych, którą możesz zrobić jako akwarysta. Może to zakłócić ekosystemu akwarium, może wywołać konflikt między rybami, i nawet wprowadzić choroby do akwarium. Jest to czas, kiedy trzeba bardzo uważać, a jednak przestrzegając kilka podstawowych zasad, można zrobić to o wiele bezpieczniej.

Ryby akwariowe - Wpuszczanie nowych ryb do akwarium
Pomimo że to może kusić by wpuścić nowe ryby do akwarium natychmiast istniej szansa że rybki akwariowe mogą paść, należy robić to tylko gdy jesteś pewny że twój ekosystem akwarium jest stabilny i wolny od chorób. Powinieneś próbować wybrać czas gdy twoje ryby akwariowe będą wolne od stresu.

Ale twoje akwarium nie jest jedyną rzeczą którą powinieneś się niepokoić. Aby być pewnym że twoje nowe ryby akwarystyczne wpuszczane są do akwarium dobrym zdrowiu i są gotowe by uporać się z jakimikolwiek społecznymi trudnościami w akwarium, musisz uczynić wpuszczanie ryb najbardziej możliwie bez stresowo dla nich.

Unikaj sprowadzania choroby do akwarium
Oczywistą rzeczą jest że, wybierając nowe rybki akwariowe, powinieneś wybierać tylko najzdrowsze okazy. Co do zasady, wybierz ryby akwariowe z jaskrawymi kolorami, zuchwałymi płetwami, unikaj ryb z ranami albo postrzępionymipłetwami. Niemniej jest to dobry pomysł by przeprowadzić kwarantannę nowym rybom zanim wpuścimy je do głównego akwarium.

Nowe ryby akwariowe powinna spędzić dwa tygodnie w akwarium izolacyjnym. Większość zakupionych ryb akwariowych żyło w przerybionych ciasnych akwariach, było to stresujące dla nich, więc nie żałuj im dać do akwarium izolacyjnego dużo roślin. Mały stres oznacza zdrowszą rybę akwariową.

Inną zaleta izolacji ryb akwariowych jest to że ryby akwariowe mogą dostosować się do naszego pokarmu którego używamy, który może być nieznany im. To może być trudne do zrobienia w ruchliwym, agresywnym środowisku głównego akwarium.

Unikanie konfliktów ryb w akwarium
Nawet najbardziej stadne ryby akwariowe są nie ufne przed nieznajomymi, tak więc wpuszczenie nowych ryb do akwarium może być stresujące dla już tam żyjących. Istnieje kilka rzeczy które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych konfrontacji ryb w akwarium.

Niech ryby wiedzą kto do nich przyjdzie, umieszczaj twoje akwarium izolacjne obok twojego głównego akwarium tak by ryby widziały siebie i mogły przywyknąć do siebie zanim spotkają bezpośrednio.

Przenieś najpierw samice, nowe samice są prawie zawsze mile widziane, więc jeśli masz grupę ryb do wprowadzenia niech samce będą wpuszczone jako ostatnie.

Dodatkowe karmienie, jedzenie niespodziewanie podane tuż po wpuszczeniu nowych ryb, rozproszy uwagę, ale nie wpuszczaj ryb akwariowych blisko por posiłku, gdy napięcia w akwarium są duże.

Utrzymanie akwarium stabilnym
Ilekroć dodajesz nową rybę do swojego akwarium, to należy zwiększyć częstotliwość testów wody, aby upewnić się, że utrzymuje się zdrowy obiegu azotu. Wprowadzaj ryby akwariowe tylko w małych ilościach, aby uniknąć zbyt drastycznego wrażenia na rybach już zamieszkałych w akwarium.

Można zmniejszyć ryzyko problemów związanych z zanieczyszczeniem w akwarium używając różnych środków, co także ma stabilizujący wpływ na zdrowie ryb. Oczywiście, więcej ryb, trzeba więcej pokarmu, ale spróbuj skalować karmienie, aby uniknąć przekarmienia.

Kluczem do pomyślnego wprowadzenia nowych ryb akwariowych jest cierpliwość. Nie śpiesz się z wpuszczaniem nowych ryb, choć by nie wiem jak byś był akwarysto podekscytowany, pamiętaj o czynnościach wyżej wymienionych. Następnie można usiąść z powrotem i cieszyć się nowymi rybami w akwarium, i wszystkimi przyjemnościami jakie one przynoszą.

Jak wykryć choroby i urazy u ryb akwariowych