Jak wykryć choroby i urazy u ryb akwariowych

Każdy akwarysta boi się chorób ryb i jakkolwiek dobrze dbasz o swoje ryby akwariowe, to jest jednak jakieś zawsze ryzyko. Na szczęście, większość chorób ryb akwariowych, które występują w akwarium mogą być skutecznie leczone. Trudną rzeczą jest dostrzec je na czas. Im prędzej wiesz, że ryba jest chora, tym większa szansa jest że możesz uniemożliwiać zakażenie się innych mieszkańców akwarium. Łatwo jest powiedzieć, że coś jest nie tak z rybą akwariową gdy ta ma otwarte rany, zniszczone płetwy, lub wełnisty wygląd grzyba na skórze, ale wtedy to już często zbyt późno na skuteczne leczenie, i w najlepszym wypadku twoje ryby akwariowe będą miały długoterminowe urazy. Na szczęście jest kilka sposobów żeby wykrywać choroby ryb we wczesnym etapie, powinieneś być gotowy działać jak zobaczysz fizyczne przejawy.

Zaufaj twoim rybom akwariowym
ryby akwariowe - jak wykryć choroby i urazy u ryb akwariowych
Najlepszy sposób by dowiedzieć się kiedy coś jest nie tak z twoimi rybami to pozwolić im mówić. Ryby akwariowe, które są chore nie będą się zachowywał w taki sam sposób, jak czynią to zdrowe ryby akwariowe. Co więcej, inne ryby nie traktuje ich tak samo.

Gdy widzisz jak ryba, która jest aktywna zwykle rusza się wolno w dół i zachowuje się apatyczniej, niepewnie, to jest oznaka choroby ryb. Również powinieneś być podejrzliwy jeśli ryba przestanie jeść jak należy, spędza dużo czasu na dnie akwarium, albo ukrywa się więcej niż zwykle. Chore ryby akwariowe tracą energię i zaufanie. Ryby akwariowe przestaną używać asertywnej mowy ciała - na przykład, większość gatunków spuści płetwę grzbietową i pozwoli ogonowi zwisać.

Ryby pływając w tej samej wodzie zauważają kiedy zapach innego osobnika zmienia się. Z tego powodu ryby akwariowe prawie zawsze zdają sobie sprawę z choroby ryb wcześniej niż my. Od czasu do czasu, szczególnie gdzie są silne związki monogamiczne, ryby akwariowe próbuje pomóc chorej rybie (pływają wokół albo przynoszą jedzenie), ale częściej wrodzony strach przed zakażeniem siebie każe unikać osobnika, pływają od niego z daleka. To może prowadzić również do agresywnego gonienia. Jeśli ryba akwariowa, która wcześniej była tolerowana a nagle staje się celem terroryzowania, czas ją sprawdzić pod kątem oznak choroby.

Fizyczne zmiany ryby z powodu choroby
Czasami mówimy o ludziach, którzy są chorzy że są "bez barw". Tak jest dosłownie z wieloma tropikalnymi rybami akwariowymi. Ryby akwariowe do utrzymania jaskrawych kolorów potrzebują dużo energii, jaskrawe kolory ryby przez chorobę ponoszą odpowiedzialność za przygaśnięcie. Na pewno przestaną zachowywać się towarzysko i zaniknie popęd seksualny. W niektórych przypadkach, jednakże wewnętrzne zakażenia bakteryjne w rzeczywistości mogą powodować że ryby mają przesłonięte kolory, więc jakikolwiek rodzaj zmiany barwnej ryby akwariowej powinien czynić cię podejrzliwym. Należy również zwrócić uwagę na małe, ciemne plamy lub zaczerwienienie, które mogą wskazywać stłuczenia. Oczywiście, stłuczenia mogą być spowodowane przez wypadki albo potyczki z inną rybą w akwarium ale one również mogą być wynikiem zakażeń skóry albo wewnętrznych.

Zdrowa ryba powinna mieć jasne, czyste oczy. Jeśli oczy stają się pochmurne albo zapuchnięte, albo jeśli ryba nie wydaje się skupiać jak należy, coś jest nie tak. Większość ryb nie powinna mieć żadnego problemu płynąc wzdłuż za twoim palcem. Jeśli nie są wstanie tego zrobić, powinieneś sprawdzać pod kątem innych oznak choroby.

Opuchlizna jakiej kolwiek części ciała ryby akwariowej powinna być powodem do niepokoju. To może zdarzać się w efekcie urazu, jeśli jednak jest to przypadek, też o tym powinieneś widzieć ślad może zniknąć po dniu lub dwóch. Czasami opuchlizna powstaje od urazu nie można ustalić z jakiego powodu jest zakażenie rany, w takim razie powinieneś być gotowy do odpowiedniego leczenia. Trwałe obrzęki brzucha u ryb, jeśli nie z ze względu na produkcję jajek, jest to szczególnie niepokojące, ponieważ to może być oznaka poważnego wewnętrznego uszkodzenia. Jeśli to zdarza się, spróbuj zmienić pokarm podawany twoim rybom, bacznie obserwuj czy nie powstają jakiejkolwiek oznaki pogorszenia.

Kluczem do zdrowego prowadzenia akwarium jest zwracanie szczególną uwagę na różne zmiany zachodzące w akwarium. To zawsze zmniejszy zagrożenia zarażenia chorobą ryb. Jednak nie ma pewności że zawsze odniesiesz sukces, możesz hodować swoje ryby akwarystyczne ale pamiętaj, bycie gotowym wychwycić chorobę w momencie jej pojawienia się jest najważniejsze. Przeciwieństwo do opinii wielu ludzi, choroba nie jest żadnym powodem dlaczego ryby akwariowe powinny cierpieć musimy interweniować. Jeśli zapewnisz rybom dobrą opiekę, twoje ryby powinna prowadzić długie zdrowe życie przynosząc Ci dużo radości.


Choroby ryb akwariowych