Zakładanie akwarium

Bardzo często słyszymy opinię, że posiadacze akwarium tak zwani akwaryści muszą poświęcać bardzo dużo czasu na pielęgnację akwarium. Trudno stwierdzić skąd wzięła się taka opinia. W rzeczywistości jest inaczej. Nie potrzebujemy aż tak wiele czasu do pielęgnacji akwarium, a co tygodniowa obsługa zajmuje nam mniej niż około dwóch godzin.

Tak jak w każdej dziedzinie i w akwarystyce kluczem do sukcesu jest systematyczność wykonywanych prac przy akwarium. Jeżeli przyzwyczaimy się do regularnego robienia kilku prostych czynności, akwarium w ogóle nie utraci swojego pierwotnego wyglądu. Jeszcze zanim dojdziemy do tematu pielęgnacji akwarium, zaczniemy od wyboru akwarium i sprzętu do niego.

Akwarium 50 litrowe
Im mniejsze akwarium, tym więcej wymaga pracy ponieważ ścianki szybciej obrastają glonami, a filtr szybciej się zanieczyści. Trudno jest zachować równowagę biologiczną. Aby zapewnić sobie spokój i dużo pięknych wrażeń, polecał bym akwarium co najmniej 50 litrowe jeżeli warunki na to pozwalają. Takie akwarium nie będzie potrzebowało nieustannej pielęgnacji. Ponadto akwarium mniejsze niż 50 litrów nie sprawdza się jako zbiornik dekoracyjny, nie rzuca się w oczy.

Sklepy akwarystyczne oferują różne akwaria, w różnego rodzaju konfiguracjach. Możemy kupić akwarium, do którego oświetlenie i szybę do nakrycia zbiornika, będziemy musieli dokupić sami, lub pełny elegancki zestaw, z szafką i estetyczną obudową. Każdy sklep akwarystyczny posiada w ofercie także oświetlenie produkowane specjalnie do akwarium.

Za większą cenę można kupić akwarium, które nam będzie łatwiej dopasować do naszych mebli np. akwarium panoramiczne z wypukłą przednią szybą albo zbiornik o trójkątnym kształcie dna. W sklepach akwarystycznych asortyment towarów jest naprawdę duży. Da się do woli przebierać w nich. Trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu zbiornika aby wyglądał solidni i miał gwarancję, wady powstałe podczas produkcji i cieknięcia zdarzają się rzadko, lecz na wszelki wypadek lepiej wiedzieć gdzie potem się zwrócić.

Co akwarysta musi mieć
Oprócz akwarium potrzebujemy kilka nieodzownych urządzeń. Do tych urządzeń zaliczają się:
  • filtr 
  • grzałka 
  • termometr

W sklepach akwarystycznych jest wiele rozwiązań, różniących się ceną, jakością i wyglądem. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Istnieje kilka typów filtrów do akwarium, bardzo popularne są filtry wewnętrzne, kaskadowe i kanistrowe.

Filtry kanistrowe są przeznaczone do dużo większych akwariów niż omawianych w tym poście.

Filtry kaskadowe są produkowane z myślą o niedużych zbiornikach. Zawiesza się je na bocznej szybie akwarium. W sprzedaży są modele duże i małe, dość łatwo dobrać filtr do zbiornika 50 litrowego.
Filtr kaskadowy nie zajmuje przestrzeni wewnątrz akwarium jak filtr wewnętrzny, to jego duża zaleta. Jest prosty w obsłudze i nie kłopotliwy w utrzymani czystości, posiada jednak wady. Jeżeli poziom wody w akwarium jest dość niski, przed każdym uruchomieniem trzeba filtr zalewać wodą. Może to sprawić kłopoty podczas braku dostawy prądu, zdarza się że po awarii samoczynnie nie zaskoczy.
Długa przerwa w filtrowaniu wody może zagrozić życiu ryb akwariowych, a filtr może zostać uszkodzony. Co prawda takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, dobrze mieć je na uwadze.

Filtr wewnętrzny podobnych problemów nie sprawia jest to najpopularniejszy filtr. Jak możemy się domyśleć po jego nazwie cały mechanizmy działa bezpośrednio w wodzie. Filtr ten zajmuje miejsce w akwarium i zmniejsza walory estetyczne. Niestety nigdy nie uda się go w pełni zakamuflować, zwłaszcza jeżeli chcemy wykorzystać jego funkcje w pełni.

Grzałki do akwarium można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje:
  • grzałki z termostatem
  • grzałki bez termostatu

Oba rodzaje grzałek dzieli duża różnica cenowa. Obecnie akwaryści nie kupują tańszych grzałek bez termostatu. W ich przypadku nie da się uniknąć wahań temperatury w akwarium, co może spowodować osłabienie ryb i w efekcie narazić je na choroby. Brak regulacji ciepła szczególnie przysparza problemów latem. Akwarysta musi ciągle kontrolować temperaturę, czy już musi wyłączyć grzałkę, zbyt duża temperatura grozi nagłą masową śmiercią ryb.

Takich rodzajów problemów nie ma w wypadku grzałek z termostatem, dla tego te grzałki są wiele bardziej godne polecenia. Awarie termostatów też mogą się zdarzyć, co też może przynieść opłakane skutki, zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Dobór termometru do akwarium jest czynnością błahą. To jest kwestia naszego gustu, czy kupimy tradycyjny, czy bardziej nowoczesny, naklejany na szybę akwarium (jest bardziej estetyczny lecz nie daje stuprocentowo dokładnych pomiarów, przekłamania wynoszą około pół stopnia).

Co akwarysta powinien mieć pod ręką
Oprócz podstawowego sprzętu wymienionego powyżej warto kupić kilka drobiazgów, które znaczmie nam ułatwią pielęgnację akwarium

Pierwszym nieodzownym jest siatka. Zawsze musimy mieć w zasięgu ręki coś, czym możemy wyłowić rybki akwariowe albo uszkodzone części roślin.

Potrzebne nam jest również coś do czyszczenia szyb akwarium z glonów. Może to być nawet staroświecki pręt z zamocowaną żyletką, nowoczesny magnetyczny lub zwyczajna, nieduża gąbka (jakiej używa się do zmywania naczyń, tyle że nie używana do tego, nawet nową można przemyć gorącą wodą dla pewności).

Utrzymanie czystości w akwarium ułatwi tzw. odkurzacz do dna. To urządzenie pomoże nam usunąć odpadki nagromadzone w podłożu. Ponieważ w tedy zwykle spuszczamy wodę ze zbiornika, odkurzacz zastępuje gumową rurkę, w którą musielibyśmy się zaopatrzyć, żeby sprawnie podmieniać wodę.

Jeżeli chcemy podnieść atrakcyjność akwarium, możemy zastanowić się nad kupnem tła do niego. Możemy przykleić z zewnątrz na tylnej szybie fototapetę. Dzięki niej akwarium nabiera głębi optycznej i ciekawie się prezentuje. Podobny ale o wiele lepszy efekt osiągniemy kupując gotowe już tło, które przytwierdzamy wewnątrz akwarium. Takie rozwiązanie jest dużo droższe, ale daje o wiele ciekawszy efekt.

Akwarium zaczyna żyć
Po zakupie odpowiedniego sprzętu akwarystycznego, możemy przystąpić do wybrania roślin innych elementów dekoracyjnych. Ważna sugestia na początku nie należy kupować ryb. Nasze akwarium potrzebuje czasu żeby dojrzeć biologicznie. Wpuszczenie rybek od razu po zakupie akwarium, tego samego dnia lub następnego zawsze kończy się katastrofą.

Na początku najlepiej zalać akwarium wodą, następnie zaszczepić filtr żywymi kulturami bakterii, które w formie preparatu kupimy w sklepie akwarystycznym i wtedy za parę dni kupić pierwszą rybę, ewentualnie kilka niewielkich rybek. Potem przez następne 3-4 tygodnie kupować kolejne, nie dodając zbyt dużo na raz.
Jeżeli nasze akwarium nie zdąży dojrzeć, cały nasz włożony wysiłek pójdzie na marne, ryby usną. Tu jest potrzebna odrobina cierpliwości z pewnością zaowocuje, a przecież radość i przyjemność posiadania pięknego akwarium i jego wspaniałych mieszkańców przesunie się jedynie w czasie o kilka tygodni a potem lata pięknych widoków.

Dobór dekoracji i roślinek można dokonać wcześniej. Jedynie od nas, zależy co umieścimy w akwarium. Może to być korzeń lub kawałek skały. W sklepach akwarystycznych jest duży wybór dekoracji naturalnych i sztucznych.

Roślinom akwariowym można poświęcić setki postów. Na rynku jest wiele gatunków, spora ich część nie sprawia większych problemów. Początkującym warto polecić mech jawajski, zwartki, moczarkę kanadyjską, nurzańce. Kupując rośliny musimy zwrócić uwagę, czy wyglądają zdrowo. Rośliny możemy najlepiej umieścić znacznie szybciej niż ryby akwariowe. Jednak woda powinna mieć odpowiednio wysoką temperaturę i nie może zawierać chloru.

Dobór ryb do akwarium
Ryby wybrane przez początkującego akwarystę powinny żyć jak najdłużej i łatwo się rozmnażać. Ryby które możecie zakupić, to gatunki żyworodne, takie jak gupiki czy platka. Te ryby są kolorowe i towarzyskie a przy tym dość wytrzymałe. Bardzo ładne są smolistoszare molinezje, wymagają nieco większej uwagi, by dobrze im żyło się w akwarium. Popularną rybą żyworodną jest mieczyk, jednak jest za duży do 50 litrowego akwarium.

Jeszcze mogę polecić ryby jajorodne, danio pręgowane, kiryski pstre i spiżowe, a także brzanki różowa lub brokatowa. Obsadę należy wybrać według własnego gustu i upodobań w zależności czy dana rybka nam się podoba. Lepiej nie kupować ryb zbyt wymagających ryzykujemy utratę jej.

Ważną sprawą jest upewnienie się czy dane gatunki ryb mogą razem żyć, w jednym akwarium czy mają podobne potrzeby, przy zakupie nowych ryb, zapytaj się w sklepie akwarystycznym czy mogą żyć z tymi co już masz, bądź poszukaj na własną rękę w internecie.

Obowiązki wystarczy minimum dyscypliny
A akwarium nie będzie jakim kolwiek kłopotem. Musimy systematycznie robić kilka czynności, żeby ryby czuły się dobrze. Czynności do wykonania są dość proste.
Bardzo ważne dla zdrowia i samopoczucia ryb jest podmienianie wody. Wbrew temu co czasem możemy usłyszeć, nigdy nie wymieniamy całej wody na nowo, stąd wzięło się powiedzenie - podmiana a nie zmiana wody. Większość akwarystów podmienia 10-20% wody raz w tygodniu, biorąc pod uwagę część, która zdążyła wyparować z akwarium. Nie należy poprzestawać na uzupełnieniu braków, ponieważ w procesie parowania ze zbiornika nie znikają szkodliwe związki chemiczne, a wręcz przeciwnie zwiększa się ich stężenie w wodzie, która została.
Jednorazowa podmiana wody zajmuje akwaryście około 10 minut, dłużej może potrwać staranne oczyszczenie szyb z glonów. Jest dużo impulsów przyśpieszających rozwijanie się glonów, również jest wiele środków żeby ten rozwój zahamować. W rzeczywistości nie udaje się ich całkiem pozbyć. Jeżeli zaczynają porastać szyby akwarium, ograniczają widoczność a zbiornik straci swój estetyczny wygląd. Ten problem możemy rozwiązać przeczyszczając przednią szybę zbiornika, i najlepiej pozostałe.

Raz w tygodniu należy przepłukać gębkę lub  inny wkład w filtrze letnią wodą, bez chloru, najbezpieczniej pobraną z akwarium. Gorąca woda z kranu zabije dobroczynne bakterie, co może być bardzo niebezpieczne w swoich skutkach dla ryb. Warto również przeczyścić turbinkę w silniczku filtru.

Na początku takie czynności mogą zabierać nam kilkanaście minut, szybko jednak staną się rutynową czynnością i będą zabierać mniej czasu.

Do codziennych obowiązków akwarysty należy również karmienie ryb. To duża przyjemność obserwować ryb jak jedzą. Większość ryb należy karmić kilka razy dziennie, trzeba tylko pamiętać, aby za każdym razem podawać nie dużą ilość pokarmu. Przekarmianie ryb bardzo szybko przyniesie opłakane skutki ( w najgorszym wypadku spowoduje śmierć ryb), jeśli jednak będziemy je karmić małymi porcjami i rozważnie, nic złego się nie stanie.


Akwarystyka Zmysły ryb akwariowych