Ryba Akwariowa - Błyszczyk Brylantowy

Moenkhausia pittieri pochodzenie zlewisko jeziora Valencia w Wenezueli. Wygląd Błyszczyk Brylantowy ciało samca jest srebrzystoszare o odcieniu mleczno-fiołkowym; pokryte licznymi, w odbitym świetle silnie złotawo błyszczącymi plamkami. Płetwy szare; końce płetw: grzbietowej, odbytowej, ogonowej i piersiowej są białe. Górna część tęczówki oka jest czerwona. Samica jest mniej jaskrawo ubarwiona: żółtawa ze słabym srebrzystym połyskiem.

Błyszczyki Brylantowe
Długość do 6 cm, w akwariach z reguły nieco mniejszy.
Cechy płciowe: samiec ma silniej wykształcone płetwy- szczególnie grzbietową, która jest ponadto sierpowato wygięta. Samica ma silniej wyciętą płetwę odbytową i jest ponadto mniej jaskrawo ubarwiona.

Charakter gatunek zgodny i towarzyski, ale równocześnie płochliwy. Należy trzymać gromadkę rybek, ryby akwariowe które najchętniej przebywają w środkowej warstwie wody. Wskazana jest hodowla bystrzyków razem z innymi gatunkami o podobnych wymaganiach, gdyż zatracają wtedy nieco swą wrodzoną płochliwość. Samce staczają między sobą widowiskowe „pojedynki", które jednak w odpowiednio dużym akwarium i przy obecności kilku takich .rycerzy" nie prowadzą do istotnych szkód.

Akwarium duże lub bardzo duże (!); nie za jaskrawo oświetlone (!), częściowo dobrze zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania; możliwie ciemne podłoże i dekoracje.

Woda miękka, pH 6-7, krystalicznie przezroczysta, stara, regularnie nieznacznie odświeżana, o temperaturze 22-26°C.

Pokarm rureczniki, wazonkowce, oczliki, rozwielitki, suche pokarmy, parzone płatki owsiane.

Rozmnażanie dość trudne, przypomina rozmnażanie bystrzyka pięknopłetwego. Wymaga jednak większego akwarium tarliskowego (co najmniej 20 I pojemności i ponad 50 cm długości), gdyż tarło ma burzliwy przebieg. Para do tarła dobiera się łatwiej, gdy samce są o kilka miesięcy starsze od samic. Narybek akwariowy w czasie wychowu wymaga wiele miejsca oraz częstego odświeżania wody. Wskazane jest dokarmianie zmielonymi i sparzonymi płatkami owsianymi.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/ryby-akwariowe-bystrzyk-pieknopetwy.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/273.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/273_30.html