Akwarystyka Akwarium tarliskowe cz. 3

Do mocowania siatki do ramki użyć możemy żyłki wędkarskiej. Używa się również rusztów zrobionych z rurek lub pałeczek szklanych sklejonych klejem silikonowo-kauczukowym. Praktyczny jest ruszt ikrowy zrobiony z nierdzewnego drutu stalowego wysokiej jakości. Konstrukcja jest podobna jak w dwu poprzednich przypadkach, a do łączenia wygodnie jest użyć kleju silikonowokauczukowego.

Możliwości konstrukcji rusztów ikrowych jest wiele. Zawsze jednak powinny one odpowiadać następującym zasadom:

- średnica oczek lub rozstęp między prętami rusztu powinny wynosić około 3 mm. Dla ryb o dużej lub bardzo kleistej ikrze muszą być one znacznie większe, jednak tak dobrane, aby rybki akwariowe dorosłe nie mogły dostać się do ziaren ikry oraz aby nie uwięzły w ruszcie.

- materiały użyte do konstrukcji nie mogą kaleczyć lub płoszyć tarlaków (wykluczone zbyt jaskrawe barwy !) oraz być toksyczne dla ikry, larw, narybku i ryb dorosłych.

- rozpięta siatka lub pręty powinny być oddalone o 5-10  mm od dna akwarium. Rozmiary ramki powinny być tak dobrane, aby między nią a ściankami akwarium pozostawała szczelina szerokości 2-3 mm. Jest to  konieczne z tego względu,  że właśnie  przy ściankach gromadzi się zwykle najwięcej ikry.

Każde akwarium tarliskowe przed jego urządzeniem dokładnie myjemy ciepłą, przegotowaną wodą. Nie używamy przy tym żadnych środków chemicznych. Ewentualne ślady osadu (kamienia) usuwamy za pomoc rozcieńczonego wodą octu, po czym akwarium dokładnie płuczemy przegotowaną wodą. W wypadku rozmnażania ryb o szczególnie wrażliwej ikrze odkażamy dodatkowo akwarium napełniając je na kilkadziesiąt minut wodnym roztworem nadmanganianu potasu (0,03 g/l wody) i płuczemy przegotowaną wodą. Roztwór nadmanganianu jest barwny i łatwo plami odzież i ręce, co należy mieć na uwadze i w czasie pracy używać rękawiczek gumowych. Akwaria z tworzyw sztucznych można odkażać wrzątkiem.

Odkażamy wszelkie urządzenia wkładane do akwarium (np.: grzałka, ruszt ikrowy) przed tarłem i zapłodnieniem ikry oraz wylęgiem larw. Konieczność odkażania akwarium tarliskowego i jego wyposażenia zaznaczona jest w przepisach szczegółowych rozmnażani poszczególnych gatunków.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/308.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/310.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/311.html