Akwarystyka Akwarium tarliskowe cz. 4

Wiele gatunków ryb wymaga w akwarium tarliskowym obecności roślin. Są one podłożem do składania ikry, lub też niezbędnym elementem wyposażenia, zapewniającym rybom poczucie bezpieczeństwa. Rośliny użyte w akwarium tarliskowym muszą być przedtem  dokładnie  wypłukane i  poddane  kwarantannie  przez  2-3 tygodnie w osobnym naczyniu z czystą wodą bez ryb. Muszą być wolne od wypławków i ślimaków, które niszczą ikrę. W przypadku gatunków, których ikra Jest szczególnie wrażliwa na bakterie, grzyby i  pierwotniaki stosuje się jeszcze dodatkowo dezynfekcje roślin (p. neon lnnesa). Coraz szerzej stosuje się też delikatne korzenie wierzby (p. świecik kongolański). Do przygotowanego już akwarium tarliskowego delikatnie nalewamy wody. Jej poziom podany jest w odpowiednich przepisach szczegółowych. Woda powinna być przygotowana już wcześniej w czystym (!!!) naczyniu i mieć odpowiednie parametry fizyko-chemiczne. Tylko temperaturę ustalamy już w akwarium tarliskowym za pomoc grzałki. Po nalaniu wody akwarium tarliskowe powinno stać przykryte, bez ryb przez 6-7 dni. W tym czasie następuje ustabilizowanie się warunków mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych. Niekiedy, szczególnie przy rozmnażaniu gatunków o ikrze bardzo wrażliwej na patogeny i zanieczyszczenia, może być trudnym uzyskanie wymaganej idealnej klarowności wody i mikrobiologicznej czystości akwarium tarliskowego. Bardo pomocnym w takim przypadku zabiegiem jest naświetlanie akwarium i wody promieniami ultrafioletowymi. Można to realizować dwoma sposobami:

- wkładając do akwarium żarówkę UV małej mocy (kilka wat), zamocowaną w osłonie z rurki pleksiglasowej lub ze szkła kwarcowego. Nie należy używać jako osłony rurki ze zwykłego szkła, gdyż jest ono praktycznie nieprzepuszczalne dla  promieni uftrafioletowych.

- naświetlając akwarium zamocowaną bezpośrednio nad nim małą lampą kwarcową, którą można kupić w sklepach elektrycznych. Przy naświetlaniu akwarium nie może być przykryte szybą  (nieprzepuszcza  ona  promieni  UV!).  W czasie  naświetlania  należy przestrzegać podanych w instrukcji lampy czasów pracy, aby nie do jej przegrzania. W razie potrzeby można oświetlanie rozłożyć "na raty" z kilku minutowymi przerwami.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2009/11/313.html