Nurzaniec śrubowy

Rośliny akwariowe te występują w Europie i południowo-zachodniej Azji. Rosną w akwenach ze stojącą wodą lub dość wolno płynącą. Rosną na głębokości nawet do 3 metrów, tworzą obszerne połacie zarośli na dnach zbiorników. Liście przykorzeniowe, rosną w ścisłej rozetce, w kształcie wstążkowatym, dorastają do długości 1 metra i szerokości 1 centymetra. Rośliny akwariowe te wyposażone są w 3-5 podłużnych i ogromną ilość poprzecznych nerwów.

Rośliny akwariowe - Nurzaniec srubowy
Ubarwione są jaskrawo zielono, czasem zdarza się spotkać formę z czerwonobrązowym odcieniem. Wiązkowy układa korzeniowy z bocznymi odrostami, tworzy cienkie i białe korzenie. Jest to roślina akwariowa dwupienna, jedne egzemplarze wytwarzają kwiaty męskie, ułożone w pochwach liści, kwiaty żeńskie na długiej nitkowatej łodyżce sięgającej powierzchni wody. Wówczas kiedy rośliny żeńskie otwierają płatki, rośliny męskie odkrywają się, wypływają na powierzchnie, poruszane powiewem wiatru trafiają na rośliny akwariowe żeńskie zapylają je. Po wykonanym zapyleniu szypułka rośliny akwariowej żeńskiej skręca się spiralnie i wciąga kwiat pod powierzchnię wody. Kwiaty są małe i białe.

Rośliny akwariowe nurzaniec śrubowy wśród akwarystów jest rośliną akwariową nie wymagającą co do jakości wody, jednakże woda w akwarium zbyt miękka hamuje wzrost roślin, dość dobrze reagują na zawartość wapnia w wodzie w akwarium. pH zalecane 6-8. Podłoże na którym powinna rosnąć ta roślina, najlepiej powinno być wykonane ze żwirku z dodatkiem gliny. Najlepiej posadzić go w grupach w tylnej lub bocznej części akwarium, tak żeby była widoczna nasada korzenia rośliny. Roślina akwariowe rośnie dość szybko, rozmnaża się wegetatywnie przez podziemne rozłogi. W ciągu roku wyrasta kilkadziesiąt nowych roślin, oprócz tego może zakwitnąć chociaż dzieje się to sporadycznie. Oświetlenie w akwarium powinno być jasne nawet bardzo jasne, przy za słabym oświetleniu akwarium roślina blednie i zamiera. Akwaryści uważają że temperatura nie ma większego wpływu w hodowli, w przedziale 17-24°C, jednak przez dłuższy okres nie mniej niż 15°C. W temperaturze wysokiej do 30°C rośnie roślina akwariowa słabiej i jest wątła.

http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/01/zakladanie-akwarium-od-poczatku.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/01/dyskowiec-paletka.html
http://ryby-akwariowe.blogspot.com/2011/01/rosliny-akwariowe-pezacz-bagienny.html

Można również natknąć się na inną odmianę tego gatunku Vallisneria spiralis Linnaeus forma totifolia ze spiralnie skręconymi liśćmi, których budowa jest trochę krótsza, szersza, grubsza o delikatnej barwie. W akwarium rozmnaża dzięki podziemnym rozłogom. W akwarium rośliny potomne rosną w pewnej odległości od macierzystej. Roślina akwariowa nurzaniec śrubowy w akwarium gdzie hodujemy ryby akwariowe wyglądają bardzo dekoracyjnie, jednak wymagają cieplejszej wody i umiarkowanego światła.