Zakładanie akwarium od początku

Artykuły akwarystyczne tytuł "Zakładanie akwarium", myślisz o założeniu pierwszego zbiornika w którym będziesz hodował ryby akwariowe, to może wydawać Ci się bardzo skomplikowane. Lecz w rzeczywistości stworzenie podstawowej konfiguracji. może być całkiem proste. Istnieją dwie ważne zasady o których musimy pamiętać od początku: nie śpiesz się i nie stawiaj sobie celów zbyt ambitny dla początkującego akwarysty. Nie ważne że nie masz najbardziej pasjonującego na świecie od razu, ale stwórz akwarium zdrowe, którym jest łatwo opiekować się i uczyć przy nim akwarystyki. Dobrze je zaplanuj i przemyśl zanim dodasz mieszkańców oraz rośliny. Akwarium duże czy małe planujesz założyć, to będzie zależało od ilości miejsca jakim dysponujesz w domu i budżetu jaki możesz na nie przeznaczyć. Witaj w świecie akwarystyki.

Spis treści: Wybierz swoje ryby akwariowe, Wybierz swój sprzęt akwarystyczny, Ustabilizowanie ekosystemu w akwarium, Ostatni etap tworzenia akwarium

Wybierz swoje ryby akwariowe

Ryb akwariowych - zbiornika dla początkujących porady
Myślenie takie może wyglądać trochę od tyłu, aby myśleć o rybach akwariowych jako pierwszych, ale to nam pomoże w założyć odpowiednie akwarium. Oczywiście nie należy kupować ryb jeśli twoje nie jest jeszcze gotowe, może to potrwać kilka tygodniu. Jeśli spodobają ci się jakieś ryby akwariowe, które są rzadko spotykane w sprzedaży w sklepie akwarystycznym, możesz dogadać się i przetrzymają ci owy gatunek ryb aż będziesz miał dojrzałe akwarium.

Ponieważ dbanie o morskie jest o wiele bardziej skomplikowane, to najlepiej na początku założyć akwarium słodkowodne i hodować ryby akwarystyczne słodkowodne. Na początek wybierz ryby akwarystyczne dość odporne na błędy, jakie może popełnić młody akwarysta, danio, brzanki, ryby akwariowe żyworodne. Wiele z tych gatunków ryb jest pięknych żwawych i energicznych, więc nie musisz się obawiać że będziesz miał nudne zakładanie akwarium. Przy wyborze gatunków ryb akwariowych upewnij się że wiesz jaki pokarm jedzą, i że wybrane gatunki rybek mogą żyć razem w jednym.

Wybierz swój sprzęt akwarystyczny

Jako pierwszy element wyposażenia będziesz musiał wybrać zbiornik. Pomyśl o rybach jakie wybrałeś do obsady. Które kupisz będzie musiało być odpowiednio duże dla wszystkich wybranych ryb. Nie które ryby akwarystyczne muszą żyć w ławicach o określonej ilości sztuk. Dobrą zasadą jest żeby upewnić się,  że litr wody przypada na centymetr ryb małych gatunków, reguła nie jest odpowiednia dla gatunków ryb o większych wymiarach. Dzięki temu jeśli coś będzie nie tak z systemem filtracyjnym, ryby akwarystyczne będą miał dość tlenu w wodzie, do kiedy nie rozwiążesz problemu z filtrem.

Ważne jest żeby wybrać zbiornik z dobrą pokrywą, zwłaszcza jeżeli będziesz hodował ryby akwariowe które lubią skakać. Ponieważ musi być przerwa między powierzchnią wody a pokrywą, nie będzie całe wypełnione wodą. Pamiętaj o tym przy obliczaniu ilości ryb jakie może pomieścić.

Będzie potrzebowało, filtr, oświetlenie, i grzałkę. Są różne warianty każdego z wymienionych urządzeń w sklepach akwarystycznych. W przypadku pierwszego, unikaj skomplikowanych urządzeń. Pomyśl jak można czyścić i konserwować sprzęt.

Ustabilizowanie ekosystemu w akwarium

Ryby akwariowe nie żyją same. Żeby były zdrowe, muszą też być mikroorganizmy. Te organizmy musimy dodać zanim wpuścimy ryby. Większość bakterii będzie żyła w podłożu, żwirze czy piasku, który przykrywa dno twojego zbiornika. Bakterie należy dodać na początku tworzenia. Unikaj podłoża torfowego w swoim pierwszym zbiornikiem.

Jeśli tylko napełnisz zbiornik wodą i tak pozostawisz, niezbędne bakterie mogą trafić do wody przez powietrze. Pewną metodą jest udanie się do sklepu akwarystycznego, lub do znajomego akwarysty, żeby dał nam niewielką ilość substratu z pożytecznymi bakteriami które dodamy do swojego. Daj zbiornikowi około trzech tygodni na założenie kolonii drobnoustrojów przed dodaniem ryb.

Ważne jest żeby nie upośledzić stworzonego ekosystemu przez dodanie zbyt wielu ryb akwariowych na raz. Na początku dodaj dwie lub trzy odporne ryby akwariowe. Drobnoustroje wtedy będą żywić się odpadami i ekosystem rozwinie się. Upewnij się że ryby nie będą odczuwały stresu który może prowadzić do chorób, należy zasadzić rośliny, tak aby miały miejsce do ukrycia się.

Podmieniaj jednej piątą wody co tydzień, lub dwie albo trzy mniejsze podmiany w tym czasie. W ten sposób pozbędzie się toksyn wytworzonych przez drobnoustroje. Ponieważ woda z kranu zawiera chlor, który jest szkodliwy dla ryb akwariowych, należy wodę odstawić na noc lub poddać ją specjalnemu usuwaniu chloru przez dodanie odpowiedniego środka.

Ostatni etap tworzenia akwarium

Końcowym etapem w tworzeniu akwarium jest dodanie reszty obsady ryb . Pierwsze ryby które zostały wpuszczone, mogą uważać że to ich terytorium, mogę zacząć go bronić, możesz dodać lub zmienić lekko dekoracje, żeby wyglądało dla nich mniej znajomo, zmniejszy to ryzyko konfliktów.

Dodawaj ryby po dwie trzy sztuki, łatwiej je zaakceptują już wpuszczone wcześniej. Zachowaj odstęp około tygodnia między dodawaniem nowych ryb, pozwoli to ekosystemowi powoli uregulować się.

Plaga ślimaków w akwarium z rybami akwariowymi

Popularne posty z tego bloga

Platka ryba akwariowa ładna i niekłopotliwa