Zakładanie akwarium od początku

Artykuły akwarystyczne tytuł "Zakładanie akwarium od początku". Myślisz o założeniu pierwszego akwarium w którym będziesz hodował ryby akwariowe. To może wydawać Ci się bardzo skomplikowane, lecz w rzeczywistości stworzenie podstawowej konfiguracji może być całkiem proste. Istnieją dwie ważne zasady o których musimy pamiętać: nie śpiesz się i nie stawiaj sobie celów zbyt ambitny dla początkującego akwarysty. Nie ważne że nie masz najbardziej pasjonującego akwarium na świecie od razu, ale stwórz akwarium zdrowe, którym jest łatwo opiekować się i uczyć przy nim akwarystyki.

Wybierz swoje ryby akwariowe
Ryby akwariowe - Zakładanie akwarium od początku
Myślenie takie może wyglądać trochę od tyłu, aby myśleć o rybach akwariowych jako pierwszych, ale to nam pomoże w założyć odpowiednie akwarium. Oczywiście nie należy kupować ryb do akwarium jeśli twoje akwarium nie jest jeszcze gotowe, może to potrwać kilka tygodniu. Jeśli spodobają ci się jakieś ryby akwariowe, które są rzadko spotykane w sprzedaży w sklepie akwarystycznym, możesz dogadać się i przetrzymają ci owy gatunek ryb aż będziesz miał dojrzałe akwarium.

Ponieważ dbanie o akwarium morskie jest o wiele bardziej skomplikowane, to najlepiej na początku założyć akwarium słodkowodne i hodować ryby akwarystyczne słodkowodne. Na początek wybierz ryby akwarystyczne dość odporne na błędy, jakie może popełnić młody akwarysta, danio, brzanki, ryby akwariowe żyworodne. Wiele z tych gatunków ryb jest pięknych żwawych i energicznych, więc nie musisz się obawiać że będziesz miał nudne akwarium. Przy wyborze gatunków ryb akwariowych upewnij się że wiesz jaki pokarm jedzą, i że wybrane gatunki rybek mogą żyć razem w jednym akwarium.

Wybierz swój sprzęt akwarystyczny
Jako pierwszy element wyposażenia będziesz musiał wybrać akwarium. Pomyśl o rybach jakie wybrałeś do obsady akwarium. Akwarium które kupisz będzie musiało być odpowiednio duże dla wszystkich wybranych ryb do akwarium. Nie które ryby akwarystyczne muszą żyć w ławicach o określonej ilości sztuk. Dobrą zasadą jest żeby upewnić się,  że litr wody przypada na centymetr ryb małych gatunków, reguła nie jest odpowiednia dla gatunków ryb o większych wymiarach. Dzięki temu jeśli coś będzie nie tak z systemem filtracyjnym akwarium, ryby akwarystyczne będą miał dość tlenu w wodzie, do kiedy nie rozwiążesz problemu z filtrem do akwarium.

Ważne jest żeby wybrać akwarium z dobrą pokrywą, zwłaszcza jeżeli będziesz hodował ryby akwariowe które lubią skakać. Ponieważ musi być przerwa między powierzchnią wody w akwarium a pokrywą, akwarium nie będzie całe wypełnione wodą. Pamiętaj o tym przy obliczaniu ilości ryb jakie może pomieścić twoje akwarium.

Akwarium będzie potrzebowało, filtr do akwarium, oświetlenie, i grzałkę. Są różne warianty każdego z wymienionych urządzeń w sklepach akwarystycznych. W przypadku pierwszego naszego akwarium, unikaj skomplikowanych urządzeń. Pomyśl jak można czyścić i konserwować sprzęt.

Ustabilizowanie ekosystemu w akwarium
Ryby akwariowe nie żyją w akwarium same. Żeby były zdrowe, muszą w akwarium też być mikroorganizmy. Te organizmy musimy dodać do akwarium zanim wpuścimy ryby. Większość bakterii będzie żyła w podłożu, żwirze czy piasku, który przykrywa dno twojego zbiornika. Bakterie należy dodać na początku tworzenia akwarium. Unikaj podłoża torfowego w swoim pierwszym akwarium.

Jeśli tylko napełnisz akwarium wodą i tak pozostawisz, niezbędne bakterie mogą trafić do wody przez powietrze. Pewną metodą jest udanie się do sklepu akwarystycznego, lub do znajomego akwarysty ze zdrowym akwarium, żeby dał nam niewielką ilość substratu z pożytecznymi bakteriami które dodamy do swojego akwarium. Daj akwarium około trzech tygodni na założenie kolonii drobnoustrojów przed dodaniem ryb.

Ważne jest żeby nie upośledzić stworzonego ekosystemu w akwarium przez dodanie zbyt wielu ryb akwariowych na raz. Na  początku dodaj dwie lub trzy odporne ryby akwariowe. Drobnoustroje wtedy będą żywić się odpadami i ekosystem rozwinie się. Upewnij się że ryby nie będą odczuwały w akwarium stresu który może prowadzić do chorób, należy zasadzić rośliny, tak aby miały miejsce do ukrycia się.

Podmieniaj jednej piątą wody co tydzień, lub dwie albo trzy mniejsze podmiany w tym czasie. W ten sposób pozbędzie się toksyn wytworzonych przez drobnoustroje. Ponieważ woda z kranu zawiera chlor, który jest szkodliwy dla ryb akwariowych, należy wodę odstawić na noc lub poddać ją specjalnemu usuwaniu chloru przez dodanie odpowiedniego środka.

Ostatni etap tworzenia akwarium
Końcowym etapem w tworzeniu akwarium jest dodanie reszty obsady ryb do akwarium. Pierwsze ryby które zostały wpuszczone do akwarium, mogą uważać że akwarium to ich terytorium, mogę zacząć go bronić, możesz dodać lub zmienić lekko dekoracje, żeby akwarium wyglądało dla nich mniej znajomo, zmniejszy to ryzyko konfliktów.


Dodawaj ryby po dwie trzy sztuki, łatwiej je zaakceptują już wpuszczone wcześniej. Zachowaj odstęp około tygodnia między dodawaniem nowych ryb, pozwoli to ekosystemowi powoli uregulować się.

Witaj w świecie akwarystyki.

Plaga ślimaków w akwarium z rybami akwariowymi