Rozmnażanie ryb akwariowych

Jedną z najlepszych oznak zdrowego akwarium są ryby akwariowe które, są gotowe do rozrodu. To marzenie wielu akwarystów hodowanie ryb i rozmnożenie ich z powodzeniem. Chociaż ryby akwariowe rozmnaża się na wiele różnych sposobów, istnieje kilka podstawowych rzeczy które można zrobić, które zwiększą szanse na ich zachęcenie do tarła.

To może wydawać się oczywiste, ale zanim można rozmnożyć rybki trzeba będzie co najmniej jednego samca i jednej samicy. Określenie płci poszczególnych ryb akwariowych nie zawsze jest łatwe. Różnica płci ryb w zależności od niektórych gatunku jest bardzo mało widoczna, można czasami określić to w oparciu o ich zachowanie.

Obserwowanie zachowania ryb w akwarium jest niezbędne do udanej hodowli, ponieważ większość ryb nie może być trzymana z niektórymi gatunkami ryb. Mogą one być bardzo wybredne i bądź bezinteresowne, a nawet agresywne w stosunku do nieodpowiednich osobników swojego gatunku. Oznaki, że rybki akwariowe są zainteresowane sobą, mogą obejmować częste bliskie kontakty fizyczne, nieagresywnie gonią się (bez gryzienia, ale z pewnymi dotknięciami brzucha) i zaborczość (inne ryby które próbują kontaktów). Niektóre gatunki ryb dobierają się w pary, podczas gdy u innych gatunków, samica która jest gotowa do rozrodu, przyciąga uwagę kilku samców. W tym wypadku należy dążyć do dobrania samców, jak najlepiej wyglądających i zdrowych, które spowodują najbardziej udane zapłodnienie podczas tarła.

Akwarium do tarła
Możliwe jest tarło niektórych gatunków ryb akwariowych w ogólnym akwarium, ale szanse na powodzeniem tarła są niewielkie, ikra może być zjedzona przez inne ryby (lub nawet przez rodziców). Z tego powodu większość akwarystów woli założyć akwarium do tarła. Powinno one być przeznaczone jedynie do tarła, warunki w nim powinny być jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego, w którym dany gatunek ryb akwariowych odbywa tarło, ale jest jeszcze kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Ryby mogą być podzielone na dwie grupy te, które opiekują się potomstwem i te, które nie opiekują się. Akwarium do tarła dla danego gatunku ryb powinno być tak zaprojektowane, aby zapewnić odpowiednie warunki życia dla nich na kilka miesięcy. Możemy użyć żwiru z głównego akwarium (pomoże to w utworzeniu odpowiedniego ekosystemu), akwarium powinno zawierać miejsca dla ryb do ukrycia się.

W przypadku ryb, które nie dbają o swoje młode, rozród w akwarium tarliskowym jest bardzo różny. Akwarium tarliskowe powinno zawierać położoną warstwę siatki kilka centymetrów od dna akwarium, żeby ryby nie mogły przez siatkę przejść. Spowoduje to, że ich ikra spadnie poza ich zasięgiem, rodzice nie będą mogli ich pożreć. Dorosłe ryby powinny być usuwane ze akwarium przed wylęgiem ikry, i narybek powinien zostać oddzielony od osobników dorosłych, aż do osiągnięcia wielkości, gdzie mogą o siebie zadbać same. Niektóre ryby akwariowe rodzą żywe młode zamiast składać ikrę. Większość ryb żyworodnych ma bardzo urodzajne tarło i są łatwe w hodowli i nie przysparzają większych problemów z opieką nad narybkiem. Niektóre ryby akwariowe chronią młode poprzez trzymanie ich w pyskach. Upewnij się, że wiesz, jakie warunki potrzebuje dny gatunek do tarł, i nie przejmuj się, jeżeli nie dojdzie do tarła.

Wychów narybku
Strategie rozrodcze różnych gatunków ryb akwariowych różnią się. Niektóre gatunki składają ogromną liczbę jaj, z których tylko około pięciu procent rozwija się młoda zdrowa rybka. Jest to najczęściej u tych gatunków, które nie dbają o swoje młode. Nie należy oczekiwać, że wyklują się wszystkie, ale możesz zwiększyć swoje szanse poprzez uważne monitorowanie stanu ich wyglądu, po wykluciu młode ryby akwariowe są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i składu chemicznego wody, a także choroby. Nie martw się, jeśli narybek wygląda dziwnie na początku, niewiele gatunków przypomina swoich rodziców, kiedy się wyklują, zwłaszcza jak mają worek żółciowy przyczepiony do swojego ciała, przez pierwsze dwa do czterech dni życia. Więcej szczegółów możesz przeczytać o rozwoju ryb.

Gdy woreczek żółciowy zostaną zużyty, musisz podać narybkowi odpowiedni pokarm. Większość narybku nie jest w stanie jeść zwykłego pokarmu dla osobników dorosłych, ale istnieje wiele pokarmów dostępnych dla narybku, który składa się z małych cząstek odżywczych (małych robaczków). Pamiętaj by często karmić narybek. Niektóre osobniki będą rosły szybciej niż inne, więc trzeba segregować je, aby zapobiec zjadaniu między sobą.

Uważam że jednak oto chodzi w hodowli ryb akwariowych, doświadczenia nasze mogą być bardzo cenne. To wyzwanie warte Twojej uwagi.

Dodawanie elementów wystroju akwarium