Akwarystyka Pierwsze kroki dla początkujących

W ostatnim artykule pisałem o Akwarium roślinno paletkowe 240l. Dzisiejszym poście opiszę krok po kroku jak początkujący akwaryści powinni podejść do założenia akwarium jak wszystko zaplanować, co zaowocuje tym iż, nie spotkają nas przykre jakieś zaskoczenia w czasie zakładania akwarium i hodowania ryb akwariowych. Jak w każdej dziedzinie potrzebny jest plan przed rozpoczęciem prac tak jest i w akwarystyce.

Krok po kroku do założenia akwarium:
Najpierw musimy zaplanować jakie akwarium chcemy założyć: ile litrów, biotop, roślinność.

Koniecznie upewnij się, że akwarium i sprzęt jest odpowiednie na twoje możliwości finansowe, gdyż nigdy nie kończy się to na kupieniu wszystkiego w jednym sklepie akwarystycznym i zalaniu akwarium wodą.

Teoretycznie dobierz obsadę ryb do akwarium.

Uwzględnij jakie rośliny i podłoże byś chciał widzieć w akwarium.

Gdy masz już wizję wymarzonego akwarium koniecznie, najpierw poczytaj czy planowany zbiornik i obsada są odpowiednio dobrane, poszukaj rad co do co2 , nawozów, dowiedz sie jakiego twoje rybki akwariowe będą potrzebowały biotopu.

Gdy już wiesz wszystko co potrzebne, kupujesz akwarium (niekoniecznie w pełnym komplecie bo często producent wciska co się da byle tylko sprzedać) w zależności od pojemności akwarium dobierasz filtr podłoże, nawozy, możesz sobie kopić white spot control przeciw rybiej ospie, która niestety najczęściej atakuje ryby niedoświadczonych akwarystów, im mniej chemii tym lepiej, akwarium może idealnie prosperować bez większych kłopotów, wystarczy w odpowiedniej kolejności zabrać się do rzeczy, a potem przestrzegać podstawowych zasad takich jak: regularna podmiana wody osuwanie glonów itp.

Gady akwarium stoi już w dobranym miejscu, a ty masz już wszystko co niezbędne, zaczynamy, ustawiam akwarium, podłoże roślinność, sprzęt, ozdoby i woda. Woda nadaje się odstana lub nalewana z prysznica wolnym ciurkiem, w ten sposób dobrze się natleni i chlor samoczynnie zostanie wytracony, nie potrzeba wielu płynów do uzdatnienia do wyklarowania wody w akwarium.

Najlepiej wysokie roślinki obsadzić na tylnej ścianie zbiornika, pamiętaj by znać gatunki, bo możesz mieć na przykład malutkiego nurzańca ,który wyrośnie i straci efekt gdy będzie na przodzie, ku bokom i przodowi posadź rośliny niższe, staraj się nie mieszać roślin bez ładu i składu gdyż straci zbiornik efekt, dobrze gdy rosną grupami. W zależności od ryb włóż dekoracje, korzeń dla glonojada, groty dla pielęgnic.

Tak przygotowane akwarium oczywiście zalane niech spokojnie stoi ze dwa tygodnie na włączonym filtrze,w międzyczasie woda może być mętna lub biaława, nie przejmuj się tym i nie lej chemii, woda musi dojrzeć a, akwarium wytworzyć florę bakteryjna.Ten czas wykorzystaj na doczytanie ewentualnych odpowiedzi na kolejne pytanie i zbierz jak najwięcej informacji które będą ci potrzebne.

Kiedy już akwarium jest gotowe kup rybki do akwarium w sklepie akwarystycznym, upewnij się że ryby są zdrowe, często w sklepach panują epidemie ospy i rożnych innych chorób. Obejrzyj płetwy ryb czy nie są obumarłe na brzegach i postrzępione, nie słuchaj rad sprzedawcy że brzanka może spokojnie pływać w towarzystwie welonki, bo im głownie zależy na utargu, trzymaj się wybranej przez ciebie wcześniej obsady.

Do transportu ryb polecam torbę termiczną na mrożonki, do niej wkładasz worek z rybami, idealnie utrzyma temperaturę wody, w domu zanim wpuścisz ryby włóż je najpierw z woreczkiem do akwarium, i odczekaj 15 min. potem woreczek otwórz i domieszaj wody z akwarium i odczekaj kolejne 15 min. potem możesz ryby wypuścić do akwarium.

Nie mieszaj rybom w akwarium bez potrzeby, nie przekładaj co chwila kryjówek itd., im mniej stresu tym ryby zdrowsze, i koniecznie korzystaj z opcji.

Delektuj się swoim małym oknem na podwodny świat, ale nie zapomnij o regularnych podmianach wody oraz testach parametrów jest to bardzo ważne byś je znal, choć jeśli wykonasz wszystko jak należny nie powinno być żadnych kłopotów z rybami.

Źródło: za zgodą autora eakwarystyka

Ogromna liczba potocznych określeń ryb akwariowych